Sniffer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Snifferprogram komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualnie analizowanie danych przepływających w sieci.

Ettercap − program dla systemów Windows, Linux i Unix, który pozwala na przekierowywanie oraz diagnostykę ruchu w sieciach lokalnych (LAN). Programy tego typu nazywane są snifferami (ang. sniff - węszyć). Pozwalają one na diagnostykę poprawnego działania sieci oraz na dokonywanie ataków MITM (ang. man in the middle - człowiek w środku) na innych użytkowników sieci.Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).

Wspólną cechą wielu takich analizatorów jest przełączenie karty sieciowej w tryb mieszany (ang. promiscuous), w którym urządzenie odbiera wszystkie ramki z sieci, także te nieadresowane bezpośrednio do niego; sniffery mogą być uruchamiane także na routerze lub na komputerze będącym jedną ze stron komunikacji sieciowej – i w tych przypadkach tryb promiscuous nie jest konieczny.

Snort – sieciowy system wykrywania włamań (IPS), dostępny na wolnej licencji. Może być również wykorzystywany jako sniffer (podobnie jak tcpdump) lub rejestrator pakietów. dSniff został napisany przez Dug Song, specjalistę od spraw bezpieczeństwa sieciowego na Uniwersytecie w Michigan. Przechwytuje i Dekoduje on dane przepływające w sieci (takie jak hasła, emaile i inne wartościowe informacje) oraz pozwala na wyświetlenie lub zapisanie ich w formie bardziej przystępnej dla użytkownika. Nazwa „dSniff” odnosi się nie tylko do samego programu ale również do narzędzi które są do niego dołączone.

Sniffer stanowi nieodzowne narzędzie diagnostyczne większości administratorów sieci, zwłaszcza podczas diagnostyki problemów z niezawodnością lub wydajnością połączeń. Może być również stosowany do monitorowania aktywności sieciowej osób trzecich, co jest w większości przypadków niezgodne z prawem. W celu ochrony przed takimi atakami, niektóre protokoły komunikacyjne stosują mechanizmy kryptograficzne.

Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.Tryb promiscuous (ang. promiscuous mode – tryb nasłuchiwania, tryb mieszany) – tryb pracy interfejsu sieciowego (np. ethernetowej karty sieciowej), polegający na odbieraniu całego ruchu docierającego do karty sieciowej, nie tylko skierowanego na adres MAC karty sieciowej. Aby przestawić kartę sieciową w tryb promiscuous w systemie Linux należy wydać w terminalu polecenie:

Najczęściej używanymi programami tego typu są: tcpdump, sniffit, ettercap, dsniff, wireshark (dawniej ethereal) oraz snort. Ten ostatni pełni także funkcję sieciowego systemu wykrywania intruzów. Istnieją także liczne bardziej specjalizowane narzędzia tego typu (np. komercyjne systemy przeznaczone na potrzeby organów ścigania i służb wywiadowczych).

Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".Protokół komunikacyjny to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Carnivore
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  tcpdump – sniffer służący do śledzenia komunikacji w sieciach komputerowych. Pozwala na pełne lub selektywne przechwytywanie, wyświetlanie i zapisywanie do pliku pakietów TCP/IP oraz innych protokołów transmitowanych lub odbieranych w sieci komputerowej do której podłączony jest komputer użytkownika. Autorami oryginalnej wersji są Van Jacobson, Craig Leres i Steven McCanne pracujący wówczas w Lawrence Berkeley Laboratory.
  IDS, IPS (ang. Intrusion Detection System, Intrusion Prevention System – systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom) – urządzenia sieciowe zwiększające bezpieczeństwo sieci komputerowych przez wykrywanie (IDS) lub wykrywanie i blokowanie ataków (IPS) w czasie rzeczywistym.
  Carnivore (ang. mięsożerca) – system analizy danych teleinformatycznych w Internecie, opracowany przez amerykańskie Federal Bureau of Investigation (FBI) w celu kontrolowania komunikacji osób podejrzanych o czyny kryminalne.

  Reklama