Smok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współczesne popularne wyobrażenie smoka

Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze, filmach i grach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).Monster Hunter - bardzo popularna, zwłaszcza w Japonii, seria gier wideo, stworzona i wydana przez firmę Capcom. Seria zaliczana jest do szeroko pojętego gatunku Action RPG, choć faktycznie elementy RPG zostały zepchnięte na dalszy plan, co w wielu kwestiach zdaje się wręcz zaprzeczać kanonom gatunku - brak konkretnej linii fabularnej, czy klasycznego systemu zdobywania doświadczenia i rozwoju postaci. Gry z serii Monster Hunter słyną z bardzo wysokiego poziomu trudności, niekompromisowych rozwiązań, oraz niespotykanie długiego czasu gry, który w przypadku ostatniej odsłony MHF:Unite, szacowany jest nawet na ok. 500 godzin. Seria Monster Hunter, jak dotąd gościła na trzech konsolach. Wyjątkiem był stworzony z myślą o rozgrywce online, Monster Hunter Frontier, którego platformą docelową są komputery PC. Tytuł ten jak dotąd nie opuścił granic Azji i pomimo upływu dwóch lat od chwili jego premiery, nadal nie wiadomo czy kiedykolwiek trafi do Stanów i Europy. Najlepiej sprzedającą się jak dotąd częścią sagi, okazał się Monster Hunter Freedom Unite (Portable 2ndG), który w samej tylko Japonii sprzedał się w ilości ponad 3,5 mln kopii, co daje mu pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się gier na PlayStation Portable.

Różne zwierzęta podobne do smoków występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Smok był też często używany w roli symbolicznej. W niektórych powieściach smoki mogły zmieniać się w ludzi.

Typowy smok ma cztery łapy, często pojawiający się w herbach smok dwunogi nosi nazwę wiwern.

Two Worlds II (wcześniej Two Worlds: The Temptation) – fabularna gra akcji wyprodukowana przez polskie studio Reality Pump Studios i wydana w 2010 roku przez Zuxxez. Jest to kontynuacja gry Two Worlds. Została wydana na platformy PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows i Mac OS X. Smok Wawelski – legendarny smok mieszkający u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą.

Etymologia słowa[ | edytuj kod]

Dracan – zapis w języku staroangielskim z anglosaskiego poematu Beowulf (X-XI w.)

W większości języków europejskich słowo „smok” wywodzi się z łac. dracō, będącego zapożyczeniem ze stgr. δράκων drákōn, dosł. „bystrooki”, od stgr. δέρκεσθαι dérkesthai „spoglądać przenikliwie, bystro”, np. ang. dragon, bułg. дракон drákon, niem. Drache, cz. drak.

Ladon – w mitologii greckiej smok o stu głowach. Był synem morskiego boga Forkosa i jego żony, bogini morskiej, Keto. Według innych mitów jego rodzicami byli Tyfon i Echidna.Margaret Weis (ur. 16 marca 1948 w Independence, USA) - amerykańska pisarka gatunku fantasy. Wspólnie z Tracym Hickmanem stworzyła m.in. wielotomową sagę Dragonlance. Niekiedy posługuje się pseudonimami Susan Lawson oraz Margaret Baldwin.

Polski wyraz smok ma charakter ogólnosłowiański, por. cz. zmok, słow. zmok / zmak, ros. смок smok, cerkiewno-słowiańskie smokъ itd., może być zatem rekonstruowany jako prasłowiańskie * smokъ, nie ma jednak dalszej pewnej etymologii.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Anne Inez McCaffrey (ur. 1 kwietnia 1926, zm. 21 listopada 2011) – amerykańska pisarka science fiction oraz fantasy, najbardziej znana z cyklu Jeźdźcy Smoków z Pern.
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.
Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.
Małgorzata Antiocheńska, cs. Wielikomuczenica Marina – żyjąca na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (jako Maryna).
Marcus Annaeus Lucanus (ur. 3 listopada 39, zm. 30 kwietnia 65) – poeta rzymski, bratanek Seneki Młodszego, wnuk Seneki Starszego. Urodził się w Kordowie, na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Za udział w spisku Pizona na życie Nerona został zmuszony do samobójstwa.

Reklama