• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smakosz  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Verla Eileen Regina Brennen (ur. 3 września 1932 w Los Angeles, zm. 28 lipca 2013 w Burbank, Kalifornia, USA) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Szeregowiec Benjamin.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.
  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Rodzeństwo Trish i Darry Jennerowie wybiera się w rodzinne strony. Początkowo nudna i dłużąca się podróż przemienia się w koszmar, gdy podążając samotną autostradą, są świadkami budzącej grozę sytuacji. Mężczyzna w długim płaszczu wrzuca wielki zafoliowany przedmiot do rury ściekowej. Młodzi − jedyni świadkowie podejrzanego incydentu − zostają przez niego zaatakowani, decydują się jednak wrócić w tajemnicze miejsce i na własne oczy przekonać się, czy w tajemniczym zajściu aby na pewno nikt nie ucierpiał. To, czego doświadczają, zmienia przebieg zdarzeń z przerażających na makabryczne.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Darry grzęźnie w dziwnej piwnicy, w której odnajduje umierającego młodego mężczyznę oraz kilkaset ludzkich zwłok, pozszywanych ze sobą grubymi nićmi. Wraz z siostrą chłopak dojeżdża do pobliskiej kawiarni, gdzie oboje wzywają pomoc. Darry odbiera telefon od ekscentryczki, która ostrzega go przed piosenką o tytule Jeepers Creepers − ma ona bowiem być zapowiedzią zbliżającego się zagrożenia. Po dotarciu policji do baru, dochodzi do nietypowej sytuacji − niezidentyfikowany mężczyzna włamuje się do auta Jennerów i obwąchuje znajdującą się w nim bieliznę Darry'ego. Następnie, podczas podróży na komisariat, para policjantów zostaje zamordowana przez latającą postać o wyglądzie potwora. Ku zaskoczeniu Jennerów, jest to postać ich prześladująca. Rodzeństwo trafia niedługo potem na miejscowy posterunek policyjny, gdzie zjawia się kobieta, od której wcześniej telefon odebrał Darry, Jezelle. Trish i Darry dowiadują się od niej nieco na temat ścigającego ich mordercy − nie jest on istotą ludzką, budzi się raz na dwadzieścia trzy lata, by przez dwadzieścia trzy dni polować na ludzi; zjada określone części ich ciał, które go posilają. Właśnie po mrocznej opowieści wróżbitki Jezelle, na posterunku pojawia się opisywany. Po zamordowaniu jednego z więźniów i funkcjonariuszy, porywa Darry'ego, nie zważając nawet na prośby Trish, która w zamian za uwolnienie brata, chce mu złożyć w ofierze siebie samą.

  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.Smakosz 2 (tytuł oryg. Jeepers Creepers 2) − film fabularny z 2003 roku, sequel horroru Victora Salvy z roku 2001 (patrz: Smakosz), wyprodukowany wykonawczo przez Francisa Forda Coppolę.

  W ostatniej scenie, przedstawionej w opuszczonej fabryce, ukazane zostają pozbawione oczu zwłoki Darry'ego. Scenie towarzyszy melodia piosenki Jeepers Creepers.

  Alternatywne zakończenie[ | edytuj kod]

  Istnieje alternatywne zakończenie filmu, które ostatecznie nie zostało wykorzystane. W scenie wieńczącej Smakosz dostaje to, czego chciał, lecz cała historia okazuje się być jedynie opowieścią chłopaka, imieniem Gary, którą przedstawił on swojej dziewczynie Lisie (Gary i Lisa również grani byli przez Justina Longa i Ginę Philips). Dziewczyna nie wierzy swojemu chłopakowi. Następnie para odchodzi od rozpalonego ogniska, by nie przegapić wyczekiwanego autobusu. Decydują się jednak dojechać w upragnione miejsce autostopem. Zbiegiem okoliczności, natrafiają na ciężarówkę Smakosza.

  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

  Box office[ | edytuj kod]

  W pierwszy weekend wyświetlania filmu w amerykańskich kinach (w dwóch tysiącach dziewięćset czterdziestu czterech kinach) zarobił on 37 904 175 dolarów. Na całym świecie film zainkasował łącznie 59 217 789 $.

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siła spokoju (ang. Peaceful Warrior) jest amerykańsko-niemiecką koprodukcją, powstałą na kanwie powieści Droga miłującego pokój wojownika autorstwa Dana Millmana.
  Victor Ronald Salva (ur. 29 marca 1958 w Martinez w stanie Kalifornia, USA) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, znany głównie jako twórca horrorów.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Patricia Belcher – amerykańska aktorka, znana głównie jako Pani Dabney z serialu Powodzenia, Charlie!. Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku specjalizuje się w rolach sędziów oraz prokuratorów w produkcjach telewizyjnych takich jak: „Kości” „Orły z Bostonu” czy „Krok od domu” czy „U nas w Filadelfii”.
  Justin Jacob Long (ur. 2 czerwca 1978 w Fairfield) – amerykański aktor polskiego pochodzenia, jego matka Wendy Lesniak była aktorką sceniczną, występującą na Broadwayu. Występuje także w kampaniach reklamowych Get a Mac, personifikując komputer Apple Macintosh.
  Gina Philips, właśc. Gina Consolo (ur. 10 maja 1975 w Miami Beach) – amerykańska aktorka, okazjonalnie producent filmowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.