• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slrn

  Przeczytaj także...
  Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Newsreader – program używany do czytania artykułów z usenetowych grup dyskusyjnych. Inne używane w Polsce nazwy newsreaderów to czytnik niusów, czytnik news, czytnik grup dyskusyjnych bądź czytnik grup nowości.
  slrn (2001)

  slrnnewsreader lub czytnik news, czyli program komputerowy służący do czytania i pisania wiadomości w Usenecie.

  slrn jest programem o otwartych źródłach. Powstał dla systemów uniksowych, w szczególności Linuksa, dostępny jest również na inne platformy, w tym na Microsoft Windows.

  Program działa w oknie konsoli (w trybie tekstowym). Dzięki zastosowaniu języka skryptowego S-Lang można w wysokim stopniu dostosować slrn do wymagań użytkownika oraz zaprogramować go do wykonywania nawet bardzo nietypowych jak na czytnik zadań.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.tin — czytnik grup dyskusyjnych — program służący do czytania i pisania wiadomości w Usenecie. Pracuje pod kontrolą systemów uniksowych, takich jak Linux, BSD, SunOS, Solaris. Ponadto na serwerze tina można znaleźć wersje dla systemu Microsoft Windows, jednak są one stare. Tina można bez problemu uruchomić pod Windowsem za pomocą Cygwina z pełną obsługą polskich znaków.

  Nazwa programu slrn pochodzi od biblioteki S-Lang (sl-) oraz newsreadera rn, na którym oparte były wczesne wersje tego czytnika. slrn został napisany przez Johna E. Davisa.

  Rozwój programu[ | edytuj kod]

  Po dość długim czasie autor wznowił prace nad programem. Ostatnia stabilna wersja pochodzi z 23 października 2016 roku i ma numer 1.0.3. Ostatnia wersja rozwojowa pre1.0.4-2 pochodzi z 1 kwietnia 2017 roku.

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.S-Lang to wielopratformowa biblioteka programistyczna autorstwa Johna E. Davisa. Pierwsza wersja tej biblioteki powstała w roku 1992. S-Lang zawiera funkcje wykorzystywane przy interaktywnej pracy z ekranem, klawiaturą, itd.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • tin - konsolowy czytnik news.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna programu slrn
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język skryptowy – język programowania służący do kontrolowania danej aplikacji. Skrypty – programy napisane w językach skryptowych – wykonywane są wewnątrz pewnej aplikacji, w odróżnieniu od programów ("normalnych", nieskryptowych), które wykonują się niezależnie od innych aplikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.657 sek.