• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slopestyle

  Przeczytaj także...
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).Freestyle snowboarding - dyscyplina sportu, w której zadaniem zawodników jest zdobywanie punktów za poszczególne dowolne (free) ewolucje stylowe (style). Rodzaj snowboardingu, dyscyplina dzieli się na wiele konkurencji: slopestyle, half-pipe, big air, Freeride, Jibbing.
  Aspen – miejscowość turystyczna i duży ośrodek narciarski w Stanach Zjednoczonych mieszcząca się w hrabstwie Pitkin stanu Kolorado. Nazywana zimową stolicą USA.

  Slopestyle – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). "Styl na stoku" nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce lub nartach, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).

  Jibbing - to technika jazdy na snowboardzie należąca do freestyle-u. Polega na jeździe po wszystkim co jest tworem sztucznym, czyli stworzonym przez człowieka, np.: po poręczach (tzw. handrail, rail), funboxach (skrzynie - bardziej popularna jest angielska nazwa), ławkach (bench), murkach (ledge).Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – konkurencje w snowboardingu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014, rozgrywane w dniach 8–22 lutego 2014 w Krasnej Polanie, oddalonej o 40 km od głównego miasta igrzysk – Soczi, w parku narciarskim Ekstrim-park Roza Chutor. W ramach igrzysk zawodnicy i zawodniczki walczyli w pięciu konkurencjach: snowcrossie, half-pipe, slalomie równoległym, slalomie gigancie równoległym i slopestyle’u. Po raz pierwszy łącznie rozdanych zostało dziesięć kompletów medali, ponieważ do programu igrzysk dołączył slalom równoległy i slopestyle.

  Nazwą slopestyle często określane są zawody, w których snowboardziści lub narciarze wykonują ewolucje na skoczniach lub przeszkodach.

  Zawody[ | edytuj kod]

  Jednymi z najbardziej znanych zawodów Slopestyle są organizowane co roku Winter X-Games. Po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1997 r. na Snow Summit Mountain Resort w Kalifornii. Od 2002 r. zawody te odbywają się w Aspen (Kolorado) i według ESPN będą się tam odbywały do roku 2012. W konkursach Slopestyle zawodnicy walczą o medal, a w przypadku Winter X-Games również o nagrody pieniężne. W trakcie wykonywania manewrów, zawodnicy oceniani są przez jury, które przypisuje im punkty. Aby dostać jak największą liczbę punktów, zawodnik musi wykonać manewr bez upadku i pokazać jak najwięcej zaawansowanych trików.

  X-Games – jedna z najsławniejszych corocznych imprez sportów ekstremalnych obejmująca (w przeszłości) również międzynarodowe konkursy i dema dookoła świata w ciągu całego roku. Składa sie z 2 zawodów w sezonach: letnim, zazwyczaj w sierpniu, (Summer X-Games), i zimowym, zazwyczaj w styczniu bądź lutym, (Winter X-Games).Narty – długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.

  Dyscyplina znalazła się też w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

  Warto wiedzieć że... beta

  Freeskiing - narciarstwo polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji (trików) takich jak: obroty, salta, graby (chwyty za nartę w locie) oraz na ślizganiu się po poręczach (railach) i boksach - podobnie do tricków wykonywanych na snowboardzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.729 sek.