Slasher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slasher, cosplay filmu

Slasher (ang. slash – ciąć) – rodzaj horroru filmowego o fabule, w której liczba bohaterów zmniejsza się w „dziwnych” okolicznościach. Slashery spotykały się z ogromną aprobatą szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie, pomimo dalszej popularności, powstaje ich coraz mniej.

Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Koszmar z Ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street) – seria amerykańskich horrorów filmowych, klasycznych już slasherów, produkowanych w latach 1984-2010. Głównym bohaterem serii jest Freddy Krueger, demon z poparzoną twarzą. Filmy z serii są obecnie jednymi z najbardziej znanych i szanowanych horrorów. Interesująco łączą bowiem "nowoczesny" wątek psychopaty z "klasycznym" motywem zemsty zza grobu.

Film[ | edytuj kod]

Slasher (także stalk n’slash), jako jeden z głównych gatunków filmowego horroru, szczególnie popularny był w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Jako gatunek bardzo dużo zawdzięcza filmom: Psychoza (Psycho, 1960) Alfreda Hitchcocka, Podglądacz (Peeping Tom, 1960) Michaela Powella oraz włoskim produkcjom nurtu giallo, szczególnie dziełom Mario Bavy. Za prekursorów slashera uważa się filmy z początku lat siedemdziesiątych: Czarne święta (Black Christmas, 1974), Krwawy obóz Bay (Reazione a catena, 1971), Teksańską masakrę piłą mechaniczną (The Texas Chain Saw Massacre, 1974), a zwłaszcza Halloween (1978) Johna Carpentera, który zdefiniował podstawowe zasady rządzące gatunkiem.

Cheerleader Camp (aka Bloody Pom-Poms) – filmowy horror koprodukcji amerykańsko-japońskiej z 1988 roku, popularny slasher, w Polsce znany niepowszechnie pod tytułami Obóz cheerleaderek oraz Wodzirej. Głównym motywem filmu jest, jak sugeruje tytuł, cheerleading.Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger, nigdy nie pojawia się ono jednak w żadnym z filmów) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

Slasherowy boom rozpoczął się w roku 1980, wraz z sukcesem filmów Piątek, trzynastego (Friday the 13th) i Bal maturalny (Prom Night). Gatunek stał się bardzo lubiany wśród widzów spragnionych szybkiej akcji i sporej dawki przemocy. Szczególną popularnością cieszyły się tak zwane „backwoods slashers”, czyli slashery rozgrywające się w leśnych ostępach. Warto wspomnieć o takich tytułach jak Podpalenie (The Burning, 1981), Upiorne urodziny (Happy Birthday to Me, 1981), Moja krwawa walentynka (My Bloody Valentine, 1981), Mord podczas nudnego przyjęcia (The Slumber Party Massacre, 1982), Nie chodź do lasu (Don’t Go in the Woods, 1982), Krwawy odwet (Slaughter High, 1986) i Prima aprilis (April Fool’s Day, 1986), jednakże eksploatacja gatunku zaowocowała też wieloma niezbyt udanymi produkcjami powielającymi te same wątki. Wiele znanych tytułów doczekało się sequeli, zmieniając się z czasem w wieloczęściowe sagi: cykl Piątek, trzynastego liczy sobie dwanaście części, Halloween – dziesięć, natomiast Koszmar z ulicy Wiązów – osiem.

Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.Ulice strachu (oryg. Urban Legend) – film fabularny (slasher) z 1998 roku, którego motywem przewodnim są miejskie legendy. Reżyserem filmu jest Jamie Blanks (Walentynki). Ulice strachu doczekały się dwóch kontynuacji: Ostatniej odsłony z 2000 roku oraz Krwawej Mary (2005), zrealizowanej już na potrzeby rynku wideofonicznego. Ma powstać również trzeci sequel filmu.

Renesans slasherów nastąpił w połowie lat dziewięćdziesiątych, po ciepłym przyjęciu nakręconego przez Wesa Cravena filmu Krzyk (Scream, 1996). Wywołało to lawinę podobnych produkcji, w tym Ulice strachu (Urban Legend, 1998), Koszmar minionego lata (I Know What You Did Last Summer, 1997), Walentynki (Valentine, 2001) i Krew niewinnych (Cherry Falls, 2000), które, mimo iż atrakcyjne wizualnie, nie wniosły zbyt wiele świeżości do gatunku i były często krytykowane. Ostatnimi laty w modzie wydają się być remaki, czyli unowocześnione wersje starych klasyków (Krwawe święta Glena Morgana, Halloween Roba Zombie, Piątek, trzynastego i Teksańska masakra piłą mechaniczną Marcusa Nispela czy Koszmar z ulicy Wiązów Samuela Bayera).

Terror w pociagu (tytuł oryg. Terror Train) – film fabularny koprodukcji amerykańsko-kanadyjskiej z 1980 roku, z gatunku horror.Bal maturalny (tytuł oryg. Prom Night) – kanadyjski horror z 1980 roku w reżyserii Paula Lyncha. W 2008 roku światło dzienne ujrzał amerykański remake tego filmu.

Slashery często opierają się na podobnym schemacie. Bohaterowie stanowią grupę związanych blisko ze sobą osób (przyjaciele, rodzina, uczniowie tej samej szkoły), zwykle młodzieży w wieku szkolnym, zgromadzonych w miejscu (np. obóz letni, campus itp.) będącym obszarem działania psychopatycznego mordercy. Psychopata po kolei rozprawia się z kolejnymi osobami aż do konfrontacji z tak zwaną „final girl”, która musi stawić czoła mordercy i wyeliminować go. „Final girl” to młoda dziewczyna, zwykle dziewica, która uosabia powszechnie uznawane wartości moralne: nie pija alkoholu, nie bierze narkotyków, nie uprawia wolnej miłości, często jest osobą wierzącą i kochającą córką. Jako przeciwwaga dla stereotypowej, amerykańskiej młodzieży przedstawionej w postaci wspomnianej, pozbawionej kręgosłupa moralnego grupy, często jest wyśmiewana lub ignorowana przez rówieśników bądź też uważana za dziwaczkę albo może być też lubiana. Postać „final girl” ukształtowały role Marilyn Burns w Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną, Jamie Lee Curtis w Halloween i Adrienne King w Piątku, trzynastego.

J. Lee Thompson; właściwie John Lee Thompson (ur. 1 sierpnia 1914 w Bristolu w Wielkiej Brytanii, zm. 30 sierpnia 2002 w Sooke w Kanadzie) - brytyjski reżyser filmowy tworzący zarówno w Europie jak i w Hollywood. W 1962 otrzymał nominację do Oscara za reżyserię filmu Działa Navarony (1961).Tobe Hooper, właśc. William Tobe Hooper (ur. 25 stycznia 1943 r. w Austin w stanie Teksas), amerykański reżyser filmowy, twórca kultowej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974).

Slasherowy morderca (tzw. „boogeyman killer”) to zwykle osoba odrażająca fizycznie i psychicznie niezrównoważona. Jego brzydota może być spowodowana wypadkiem bądź chorobą. Zabija zwykle przy pomocy charakterystycznego dla siebie narzędzia (siekiera, maczeta, sierp) i posiada rozpoznawalny strój, najczęściej także maskę. Bywa, że okazuje nadnaturalne zdolności, jak na przykład wyjątkową odporność na obrażenia. Motywy jego zbrodni mogą być przeróżne, od zemsty aż po perwersyjną fascynację mordowaniem. Do typowych morderców gatunku należą m.in. Jason Voorhees (cykl Piątek, trzynastego), Michael Myers (cykl Halloween), Freddy Krueger (cykl Koszmar z ulicy Wiązów), Cropsy (Podpalenie) oraz Leatherface (cykl Teksańska masakra piłą mechaniczną). Osobną kategorię stanowią mordercy w tzw. „teen slash movies” (Krzyk, Krew niewinnych itp.), w których morderca pochodzi zwykle z najbliższego otoczenia swych ofiar, a fabuła opiera się głównie na działaniach zmierzających do jego zdemaskowania.

Madman – amerykański horror z podgatunku slasher z 1982 roku. Stylistyką i klimatem film zbliżony jest do Piątku, trzynastego. Madman był nominowany do nagrody Saturn jako najlepszy film niskobudżetowy.Freddy kontra Jason (tytuł oryg. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).

Slashery rządzą się zbiorem reguł decydujących głównie o tym, kto i w jakiej kolejności ma zostać zabity. Giną zwykle osoby, które w jakiś sposób okazały się niemoralne (narkotyki, alkohol, seks), bądź też popisały się wyjątkową głupotą. Fani gatunku prześcigają się w wypisywaniu coraz to nowych zasad typu „nigdy nie mów zaraz wracam” czy też „nie wchodź samotnie do piwnicy”. Większość tych reguł wykpił Wes Craven w trylogii Krzyk.

Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Slumber Party Massacre (w Polsce prezentowany także jako Mord podczas nudnego przyjęcia) – filmowy horror produkcji amerykańskiej z 1982 roku. Sztandarowy slasher z lat osiemdziesiątych, który doczekał się dwóch oficjalnych sequeli.

Niektórzy specjaliści oceniają, że reguły, z których powstał slasher wymyśliła już Agatha Christie, która w swojej wydanej w 1939 roku powieści Dziesięciu małych Murzynków opowiedziała historię grupy przypadkowych ludzi eliminowanych przez tajemniczego zabójcę na odciętej od świata wyspie.

Najbardziej znaczące slashery[ | edytuj kod]

 • Krwawy obóz Bay (Twitch of the Death Nerve, 1971), reż. Mario Bava – pierwowzór Piątku, trzynastego
 • Teksańska masakra piłą mechaniczną (The Texas Chain Saw Massacre, 1974), reż. Tobe Hooper – cztery sequele, remake, prequel remake’u, prequel oryginału
 • Czarne święta (Black Christmas, 1974), reż. Bob Clark – dwa remaki
 • Halloween (1978), reż. John Carpenter – siedem sequeli, remake, sequel remake’u
 • Kiedy dzwoni nieznajomy (When a Stranger Calls, 1979), reż. Fred Walton – sequel, remake
 • Piątek, trzynastego (Friday the 13th, 1980), reż. Sean S. Cunningham – dziewięć sequeli, crossover, dwa rebooty (drugi w zapowiedzi)
 • Nie chodź do lasu (Don’t Go in the Woods, 1980), reż. James Bryan
 • Upiorne urodziny (Happy Birthday to Me, 1980), reż. J. Lee Thompson
 • Terror w pociągu (Terror Train, 1980), reż. Roger Spottiswoode
 • Bal maturalny (Prom Night, 1980), reż. Paul Lynch – trzy sequele, reboot
 • Piekielna noc (Hell Night, 1981), reż. Tom DeSimone
 • Podpalenie (The Burning, 1981), reż. Tony Maylam
 • Zabójca Rosemary (The Prowler, 1981), reż. Joseph Zito
 • Moja krwawa walentynka (My Bloody Valentine, 1981), reż. George Mihalka – remake
 • Madman (1982), reż. Joe Giannone
 • Dom pani Slater (The House on Sorority Row, 1983), reż. Mark Rosman – remake
 • Uśpiony obóz (Sleepaway Camp, 1983), reż. Robert Hiltzik – pięć sequeli (ostatni w zapowiedzi)
 • Koszmar z ulicy Wiązów (A Nightmare On Elm Street, 1984), reż. Wes Craven – sześć sequeli, crossover, remake
 • Cicha noc, śmierci noc (Silent Night, Deadly Night, 1984), reż. Charles E. Sellier Jr. – cztery sequele, remake (w zapowiedzi)
 • Mord podczas nudnego przyjęcia (1984), reż. Amy Holden Jones – dwa oficjalne i trzy nieoficjalne sequele
 • Prima aprilis (April Fool’s Day, 1986), reż. Fred Walton – remake
 • Cheerleader Camp (1988)
 • Krzyk (Scream, 1996), reż. Wes Craven – cztery sequele i serial (reboot)
 • Koszmar minionego lata (I Know What You Did Last Summer, 1997), reż. Jim Gillespie – dwa sequele
 • Ulice strachu (Urban Legend, 1998), reż. Jamie Blanks – dwa sequele
 • Krew niewinnych (Cherry Falls, 2000), reż. Geoffrey Wright
 • Basen (Swimming Pool – Der Tod feiert mit, 2001), reż. Boris von Sychowski – sequel
 • Freddy kontra Jason (Freddy vs. Jason, 2003), reż. Ronny Yu
 • Dom tysiąca trupów (House of 1000 Corpses, 2003), reż. Rob Zombie – sequel
 • Wolf Creek (2005), reż. Greg McLean – sequel
 • Rob Zombie, właśc. Robert Wolfgang Zombie, pierw. Robert Bartleh Cummings (ur. 12 stycznia 1966 w Haverhill) – amerykański wokalista heavymetalowy, reżyser, scenarzysta filmowy, pisarz i twórca komiksów. Brat przyrodni Spidera One, wokalisty zespołu Powerman 5000, mąż aktorki Sheri Moon. Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Krwawe święta (tytuł oryg. Black Christmas) – amerykańsko-kanadyjski film grozy z 2006 roku w reżyserii Glena Morgana, współtwórcy serii Oszukać przeznaczenie. Remake thrillera Czarne święta z 1974 roku. Muzyka do filmu była ostatnią dyrygowaną przez Shirley Walker, która zmarła miesiąc przed premierą filmu. Film zaczęto kręcić w styczniu 2006 roku w Vancouver.
  Samuel David Bayer (ur. 17 lutego 1962 (niektóre źródła podają rok 1965) w Syracuse w Nowym Jorku) — amerykański reżyser filmowy.
  Krwawy odwet (tytuł oryg. Slaughter High) – filmowy horror koprodukcji amerykańsko-brytyjskiej z 1986 roku, wpisujący się w popularny w latach osiemdziesiątych nurt slasher.
  Basen (tytuł oryg. Swimming Pool – Der Tod feiert mit, międzynar. tytuł ang. The Pool) – film fabularny (horror z podgatunku slasher), koprodukcja niemiecko-amerykańska z 2001 roku. Jest to rzadki przypadek europejskiego kina grozy, wpisującego się w nurt krwawych slasherów rodem zza Oceanu, których schemat opiera się na uwięzieniu grupki nastolatków w odludnym miejscu i pozbawianiu ich kolejno życia. Reżyserem i współscenarzystą obrazu jest Boris von Sychowski.
  Teksańska masakra piłą mechaniczną – seria filmowych horrorów, powstałych w latach 1974-2006, których głównym bohaterem jest sadystyczny morderca Leatherface, pozbawiający swojej ofiary życia przy pomocy tytułowego narzędzia.
  Krzyk (tytuł oryg. Scream) – amerykański horror filmowy z podgatunku slasher w reżyserii Wesa Cravena. Film oprócz horroru łączy w sobie także elementy pastiszu oraz filmu kryminalnego. Jego światowa premiera odbyła się 20 grudnia 1996 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 1998 roku. Film doczekał się trzech kontynuacji oraz został sparodiowany w komedii Keenena Ivory’ego Wayansa Straszny film.
  Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.

  Reklama