Slash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – amerykańsko-brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996 oraz od 2016 do teraz. Od 2003 do 2008 roku był gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.”, „Privacy” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje, duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix a także gitarzysta zespołu Black Sabbath - Tony Iommi.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Chris Pitman (ur. 25 lutego 1976 w Independence w stanie Missouri ) – amerykański multiinstrumentalista, obecnie klawiszowiec zespołu Guns N’ Roses.

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według czasopisma „Guitar World”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Slash i Perla Ferrar-Hudson w 2012 roku

Urodził się w Hampstead, dzielnicy w północnym Londynie. Swoje imię otrzymał po artyście grafiku i karykaturzyście pochodzenia rumuńsko-żydowskiego Saulu Steinbergu. Jego matka Ola Jorjan Hudson (z domu Oliver; 1946–2009; zmarła na raka płuc) była afrykańsko-amerykańską projektantką kostiumów, której klientem był m.in. David Bowie. Jego ojciec, Charles Anthony Hudson, to angielski artysta, który stworzył okładki dla muzyków takich jak Neil Young czy Joni Mitchell. Miał brata, Albiona, zwanego Ashem. Spędził pierwsze pięć lat życia w angielskim Stoke-on-Trent, zanim jego rodzina przeniosła się na stałe do Los Angeles. W szkole rówieśnicy traktowali go jak wyrzutka, gdyż jego charakterystyczny styl nie pasował do wyglądu większości uczniów. Nosił wówczas długie włosy, luźne koszule i jeansy. W latach 70., tuż po rozstaniu się jego rodziców, Slash zamieszkał u babci. W gimnazjum dostał swoją pierwszą gitarę. Była to hiszpańska jednostrunówka, ale taki instrument wystarczył młodemu Slashowi by nauczył się grać.

W. Axl Rose (ur. 6 lutego 1962 w Lafayette, w stanie Indiana jako William Bruce Bailey) – amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider Guns N’ Roses.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

Kariera[ | edytuj kod]

Jednym z pierwszych utworów, które zagrał, był „Smoke on the Water” zespołu Deep Purple. Duży wpływ na muzykę Slasha mieli tacy wykonawcy jak: Aerosmith, Led Zeppelin, Queen, Eric Clapton oraz The Rolling Stones. Jego ulubionym albumem stał się Rocks zespołu Aerosmith. Wkrótce zaczął poświęcać coraz więcej czasu na grę na gitarze. Grywał nawet po 12 godzin dziennie. Zaczął opuszczać lekcje w szkole Beverly Hills High School, poświęcając nauce gry na tym instrumencie całe dnie. Dzięki temu zyskał popularność w szkole, jednak rzucił edukację nie kończąc 11 klasy. Wkrótce dołączył do zespołu Guns N’ Roses, co przyniosło muzykowi największą popularność.

Ron "Bumblefoot" Thal (ur. 25 września 1969 w Nowym Jorku (Brooklyn) – amerykański muzyk, gitarzysta. W latach 2006-2015 występował w zespole muzyki rockowej Guns N’ Roses. Od 2011 roku współtworzy formację Art of Anarchy. Muzyk prowadzi także solową działalność artystyczną.Blabbermouth.net – wortal internetowy poświęcony muzyce rockowej i metalowej. Serwis został utworzony 3 marca 2001 roku przez Borivoja Krgina. Na stronie, oprócz wiadomości muzycznych znajdują się recenzje płyt CD i DVD oraz forum dyskusyjne.

Po światowej trasie koncertowej, w latach 1989-91 nasiliły się jego problemy z narkotykami, szczególnie z heroiną i kokainą .

Razem z Guns N’ Roses nagrał wiele dobrze przyjętych albumów, piosenek, takich jak „November Rain”, czy „Welcome to the Jungle”. W październiku 1996 roku rozstał się z grupą. W 1994 roku założył zespół Slash’s Snakepit, a po jego rozpadzie w 1995 roku kolejny zespół: Slash's Blues Ball. W 1998 roku reaktywował Slash’s Snakepit i grał w nim do 2001 roku.

Welcome to the Jungle” – utwór otwierający debiutancki album grupy Guns N’ Roses, Appetite for Destruction. Został także zawarty na kompilacji Greatest Hits. Utwór znalazł się w ścieżce dźwiękowej do animowanego filmu Iniemamocni.Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

Od 2002 roku gra we własnym zespole, Velvet Revolver. Razem z nim współtworzą go Matt Sorum (były perkusista Guns N’ Roses), Duff McKagan (były basista Guns N’ Roses) i Dave Kushner (były gitarzysta Wasted Youth). W 2002 roku czasopismo „Total Guitar” przedstawiło zestawienie 100 najlepszych gitarzystów (Top 100 Guitarists), w którym Slash zajął 4. miejsce, ustępując tylko Jimiemu Hendriksowi (1), Jimmy’emu Page’owi (2) oraz Ericowi Claptonowi (3).

Steven Adler (ur. jako Michael Coletti, 22 stycznia 1965 w Cleveland) – amerykański muzyk, perkusista zespołu Guns N’ Roses, w którym grał w latach 1985–1990. GN’R musiał opuścić ze względu na problem z uzależnieniem od narkotyków. W latach 2003–2012 tworzył w ramach zespołu Adler’s Appetite. Od 2012 roku występuje w ramach solowego projektu pod nazwą Adler. Wpływ na jego grę mieli tacy perkusiści jak Roger Taylor oraz Peter Criss. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W kwietniu 2010 nakładem EMI Label Services i Roadrunner Records ukazał się solowy album gitarzysty zatytułowany Slash. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Ian Astbury, Chris Cornell, Rocco DeLuca, Fergie, Dave Grohl, Myles Kennedy, Kid Rock, Lemmy Kilmister, Adam Levine, Steven Adler, Duff McKagan, Izzy Stradlin, M. Shadows, Ozzy Osbourne, Iggy Pop, Nick Oliveri oraz Andrew Stockdale.

Matthew "Matt" William Sorum (ur. 19 listopada 1960 w Venice Beach w stanie Kalifornia w USA) – amerykański perkusista, znany przede wszystkim z występów w zespole Guns N’ Roses, którego był członkiem w latach 1991–1997. Równolegle, w latach 1994–1995 występował w zespole Slash’s Snakepit. Wcześniej był członkiem zespołów Y Kant Tori Read i The Cult. Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

W maju 2012 do sprzedaży trafił jego drugi studyjny album zatytułowany "Apocaliptic Love", na który występuje z Mylesem Kennedym oraz grupą The Conspirators. Wydany został przez wydawnictwo Dik Hayd International, natomiast producentem został również Eric Valentine. Album ten został o wiele lepiej oceniony przez krytyków i dziennikarzy niż debiutancki z 2010.

Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Jego trzeci studyjny album "World on Fire" we współpracy z Kennedym oraz The Conspirators został wydany we wrześniu 2014 również przez Dik Hayd International. Zawiera aż 17 utworów, zebrał stosunkowo dobre opinie.

W 2016 roku gitarzysta oficjalnie powrócił do Guns N' Roses wraz z basistą Duffem McKaganem. Pierwszy wspólny (niezapowiedziany) występ "nowego składu" odbył się 1 kwietnia tego samego roku, podczas którego Axl Rose upadł i złamał nogę.

We wrześniu 2018 Hudson, Myles i Conspirators wydali "Living the Dream". Wydawcą albumu jest własna wytwórnia Slasha - Snakepit Records.

Slash – debiutancki album studyjny brytyjskiego gitarzysty, członka formacji Guns N’ Roses – Slasha. Płyta została wyprodukowana przez Erica Valentinea. W nagraniach wzięli udział liczni goście w tym byli muzycy Guns N’ Roses - Izzy Stradlin, Duff McKagan oraz Steven Adler. AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Romansował z aktorkami porno - Christy Canyon i Savannah, a także Pamelą Anderson i Bobbie Brown. Spotykał się z Melissą Fisher (1978), Pamelą Manning (1983), Michelle Young (1984), Monique Lewis (1985), Sally McLaughlin (1987-88), Sandrą Scream (1987), Lois Ayres (1987), Traci Lords (1989) i Meegan Hodges (1989). W styczniu 1990 roku poznał Renee Suran, którą poślubił 10 października 1992 roku w Marina del Rey w Kalifornii. W październiku 1997 roku para wzięła rozwód. W 1996 roku spotykał się z Angelą Jones. W październiku 1997 związał się z Perlą Ferrar, którą poślubił 15 października 2001 roku na Hawajach. Mają dwóch synów – Londona Emilio (ur. 28 sierpnia 2002) i Casha Anthony'ego (ur. 23 czerwca 2004). Od października 2014 roku małżeństwo pozostaje w separacji. Ich rozwód miał miejsce w 2018 roku i jego wynikiem było przejęcie połowy majątku gitarzysty przez już byłą żonę, co jest wynikiem niepodpisanej wcześniej intercyzy.

Lemmy Kilmister właściwie Ian Fraser Kilmister (ur. 24 grudnia 1945 w Stoke-on-Trent) – angielski wokalista, autor tekstów i basista rockowych formacji Hawkwind oraz Motörhead.M. Shadows, właśc. Matthew Charles Sanders (ur. 31 lipca 1981 w Huntington Beach) – amerykański muzyk, wokalista amerykańskiego metalcore’owego zespołu Avenged Sevenfold.

W 2008 roku wziął udział w kampanii społecznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.
Tracii Guns (ur. 20 stycznia 1966) – amerykański gitarzysta rockowy, znany głównie jako współzałożyciel Guns N’ Roses. Z tym zespołem zagrał jednak ledwie kilka koncertów. Większą część swojej kariery muzycznej spędził w założonym przez siebie zespole L.A. Guns. Grał również w supergrupach Contraband i Brides of Destruction. Wydał jedną solową płytę – Killing Machine. W 2005 roku skonfliktowany z resztą członków L.A. Guns założył drugi zespół pod tą samą nazwą, w którym gra do teraz.
David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.
Nick Steven Oliveri (ur. 21 października 1971 w Los Angeles) – amerykański muzyk z Palm Desert w stanie Kalifornia. Gitarzysta basowy, akustyczny i elektryczny, a także wokalista.
Hampstead – dzielnica w północnym Londynie, wchodzi w skład London Borough of Camden i położona jest ok. 6,5 km na północny zachód od Charing Cross. W dzielnicy Hampstead znajduje się rozległy teren parkowy Hampstead Heath. Jest to luksusowa dzielnica, w której swoje posiadłości ma wielu brytyjskich, a także światowej sławy dygnitarzy.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama