• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skylla  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Hera (gr. Ἥρα Hēra, łac. Hera, Iuno, Juno, Junona) – w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie. Była również Zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa i rodziny.
  Scylla na ilustracji Johna Flaxmana do Odysei

  Skylla, Scylla (gr. Σκύλλα Skýlla, Σκύλλη Skýllē; łac. Scylla) – w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich (drugim była Charybda) czyhających na żeglarzy po obu stronach cieśniny, lokalizowanej jako Cieśnina Mesyńska lub w okolicach przylądka Skylla w północno-zachodniej Grecji.

  Hesperydy (gr. Ἑσπερίδες Hesperídes, łac. Hesperides ‘wieczornice’) – w mitologii greckiej nimfy Zachodzącego Słońca; strażniczki jabłoni o złotych jabłkach; trzy siostry o imionach:Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

  Rodowód[ | edytuj kod]

  Nie ma jednej wersji genealogii Skylli. Zalicza się ją do nimf. Dziewczynę uznaje się za córkę Forkosa i Hekate, Formasa i Hekate albo Tyfona i Echidny bądź Lamii. Homer zaś podaje jako jej matkę Krataeis (lub Kratais, wers 124 Księgi XII Odysei w tłumaczeniu Siemieńskiego). Wśród ojców wymienia się też Trienosa.

  Napój miłosny (L’elisir d’amore) – opera komiczna w 2 aktach z librettem Felice Romani i muzyką Gaetano DonizettiegoEchidna (gr. Ἔχιδνα Echidna, łac. Echidna, „Żmija”) – potwór w mitologii greckiej, o ciele w połowie młodej kobiety, w połowie cętkowanego węża. Miała czarne oczy, przerażający wygląd i była stale żądna krwi, żywiła się ludzkim mięsem. Hezjod pisze o niej [Theog. 304]:

  Przyjmując za ojca Skylli Forkosa, wśród jej rodzeństwa (a dzieci morskiego boga) wymienia się Graje, niekiedy też Echidnę i Hesperydy.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  John Flaxman (ur. 6 lipca 1755 w Yorku, zm. 7 grudnia 1826 w Londynie) – angielski rzeźbiarz i rysownik. Był synem Johna Flaxmana, bratem rzeźbiarza Williama Flaxmana, a malarka Mary Ann Flaxman była jego przybraną siostrą.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Cieśnina Mesyńska (wł. Stretto di Messina) – cieśnina łącząca wody Morza Tyrreńskiego i Morza Jońskiego, oddziela od siebie Sycylię i południowy kraniec Półwyspu Apenińskiego. W najwęższym miejscu mierzy 3,1 km. Maksymalna głębokość cieśniny wynosi 250 m.
  Skylla (Σκύλλη) – w mitologii greckiej księżniczka Megary, córka króla Nisosa. Zakochała się w Minosie. Nieszczęśliwie władca ten najechał kraj jej ojca, mając na celu zemstę za śmierć Androgeosa. Jednakże jej ojca nie można było pokonać, dopóki na jego plecach rósł włos, barwy złotej lub purpurowej. Skylla, kierowana miłością, a także obietnicą małżeństwa, wyrwała swemu ojcy złoty włos, co go zabiło. Wskutek tego Minos dokonał łatwego podboju. Nie okazał jednak księżniczce wdzięczności, wprost przeciwnie, ukarał zbrodniczą córkę śmiercią. Rozkazał utopienie kobiety przepełniającej go odrazą. Przywiązał w tym celu Skyllę do rufy swego statku, po czym ją zatopił. Królewna została przemieniona przez zdjętych litością bogów w białą czaplę ciris. Inna wersja mitu mówi, że na kobietę spadł przemieniony w orła ojciec, a ona również przeszła metamorfozę w ptaka.
  Tyfon (także Tyfeus, Tyfaon bądź Tyfos, gr. Τυφῶν Typhō̂n, Τυφωεύς Typhōeús, Τυφάων Typháōn bądź Τυφώς Typhṓs) – w mitologii greckiej najmłodszy syn Gai i Tartarosa. Według innej wersji miał być synem Hery, poczętym bez udziału mężczyzny.
  Herakles (gr. Ἡρακλῆς Hēraklēs, Ἡρακλές Hēraklés, łac. Heracles, Hercules, Alkajos, Palajmon) – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę.
  Charybda (gr. Χάρυβδις Chárybdis) – w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich (drugim była Skylla) czyhających na żeglarzy po obu stronach cieśniny, lokalizowanej jako Cieśnina Mesyńska lub w okolicach przylądka Skylla w północno-zachodniej Grecji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.991 sek.