• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skrzypek na dachu - film  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Dzieje Tewji Mleczarza (jsz. טעוויע דער מילכיקער Tewje der Milchiker) – powieść autorstwa Szolema Alejchema z 1894 roku, znana także pod alternatywnym tytułem Dzieje Tewjego Mleczarza.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Opis[ | edytuj kod]

  Tewje ma zamiar wydać córki za mąż. Najlepszym kandydatem dla Cajtel, najstarszej z nich, wydawałby się rzeźnik Lazar Wolf, lecz Cajtel i biedny krawiec, Motel Kamzoil, zakochany w niej z wzajemnością, przyrzekli sobie, że się pobiorą. Druga córka – Hodel chce wyjść za mąż bez pośrednictwa tradycyjnej swatki i bez zgody ojca za Perczyka – Żyda o rewolucyjnych poglądach, a trzecia córka, Chawa, pragnie zostać żoną nie-Żyda – Fiedki. W związku z tymi wydarzeniami Tewje zmuszony jest do ogromnych poświęceń. Z czasem uświadamia sobie, że rodzina jest najwyższą wartością i to ona tworzy tradycję, a nie odwrotnie. To właśnie rodzina pozwala im przetrwać najcięższe próby i wyrzeczenia.

  Norman Frederick Jewison (ur. 21 lipca 1926 w Toronto) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenionych twórców filmowych. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię filmów: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987). Cztery jego filmy otrzymały nominację w kategorii najlepszy film; były to: Rosjanie nadchodzą (1966), Skrzypek na dachu (1971), Opowieści żołnierza (1984), Wpływ księżyca (1987).Szolem Alejchem, jid. שלום עליכם, właśc. Salomon Rabinowicz (ur. 2 marca 1859 w Perejasławiu, zm. 13 maja 1916 w Nowym Jorku) – pisarz żydowski, drugi z klasyków literatury jidysz.

  Wątkiem pobocznym filmu są problemy mieszkańców wioski Tewjego, Anatewki, z której władze carskiej Rosji planują wysiedlenie „wichrzycieli” – Żydów...

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • Oscar za najtrafniejszą adaptację i najbardziej oryginalny dobór piosenek, za najlepsze zdjęcia dla Oswalda Morrisa, za najlepszy dźwięk dla Davida Hildyarda i Gordona K. McCalluma (1972).
 • Nominacja do Oscara za najlepszy film dla Normana Jewisona, najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Chaima Topola, najlepszego aktora drugoplanowego dla Leonarda Freya, najlepszego reżysera dla Normana Jewisona, najlepszą scenografię dla Michaela Stringera, Petera Lamonta i Roberta F. Boyle’a (1972).
 • Złoty Glob za najlepszy musical, dla najlepszego aktora komediowego/grającego w musicalu dla Chaima Topola (1972).
 • Nominacja do Złotego Globu dla Paula Manna jako najlepszego aktora drugoplanowego, Normana Jewisona jako najlepszego reżysera (1972).
 • Nominacja do nagrody BAFTA dla Oswalda Morrisa za najlepsze zdjęcia, za najlepszy montaż dla Antony’ego Gibbsa i Roberta Lawrence’a (1972).
 • Nominacja do nagrody WGA dla Josepha Steina za najlepszy scenariusz adaptowany komedii (1972).
 • Nominacja do nagrody Eddie dla Antony’ego Gibbsa i Roberta Lawrence za najlepszy montaż filmu fabularnego (1972).
 • Nominacja do nagrody Satelita za najlepsze dodatki w wersji DVD w wydaniu kolekcjonerskim (2007).
 • Skrzypek na dachu (ang. Fiddler on the Roof) – musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.Paul Michael Glaser (ur. 25 marca 1943 w Cambridge w stanie Massachusetts) – amerykański reżyser i aktor filmowy oraz telewizyjny.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leonard Frey (ur. 4 września 1938 roku w Nowym Jorku, zm. 24 sierpnia 1988 roku tamże) - amerykański aktor teatralny, filmowy i serialowy.
  Norma Crane (ur. 10 listopada 1928 roku w Nowym Jorku, zm. 28 września 1973 roku w Los Angeles) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i serialowa.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Złoty Glob (ang. Golden Globe Awards) – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Punktem kulminacyjnym uroczystej kolacji jest ceremonia rozdania nagród za filmy i seriale, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.
  Złoty Glob za najlepszy film komediowy lub musical (Golden Globe Award for Best Motion Picture – Musical or Comedy) – jedna z nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA). Nagroda jest przyznawana corocznie począwszy od 9. ceremonii wręczenia Złotych Globów.
  {{Aktor infobox}} Przestarzałe pola: "nagrody". Chaim Topol (hebr.: חיים טופול; ur. 9 września 1935 w Tel Awiwie) − izraelski aktor teatralny i filmowy.
  Molly Picon (jid. מאָלי פּיקאָן; ur. 28 lutego 1898 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1992 w Lancaster) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa żydowskiego pochodzenia, gwiazda teatru i filmu w języku jidysz, autorka tekstów piosenek filmowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.