Skrypt naukowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skrypt naukowy – rodzaj podręcznika, zbiór wykładów lub tymczasowa naukowa synteza z prowadzonego wykładu lub uzupełnienia danych wykładów (ćwiczeń), na bieżąco każdego roku akademickiego aktualizowane zgodnie z wiedzą empiryczną w danym przedmiocie od wydanych podręczników. Stopniowo mogą przekształcić się w podręczniki akademickie gdy zostanie zrecenzowany i zatwierdzony przez radę wydziału uczelni wyższej.

Dziedzina nauki to trwale ukształtowana i wyodrębniona grupa dyscyplin naukowych, w ramach której nadawane są stopnie i tytuły naukowe.Student (łac. studere – starać się, przykładać się do czegoś) – osoba kształcąca się na studiach wyższych.

Są zazwyczaj pisane przez osoby prowadzące wykłady (ćwiczenia) z danej dziedziny. Długoletnie prowadzenie wykładów owocuje wpierw skryptem, a następnie podręcznikiem akademickim.

Stanowią, podobnie jak podręczniki akademickie, najbardziej syntetyczne źródło wiedzy naukowej dla studenta. Są punktem wyjścia do dalszych lektur i studiów w danej dziedzinie naukowej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Artur S. Reber (2000) Słownik Psychologii, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, s.680.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Józef Pieter, Ogólna metodologia pracy naukowej, Ossolineum, Wrocław 1967.
  • Reklama