Skowronki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skowronki (Alaudidae) – rodzina małych ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca blisko 100 gatunków zamieszkujących prawie cały świat, z wyjątkiem Grenlandii, Antarktydy i Ameryki Południowej (nie licząc izolowanych osiadłych populacji górniczka w Andach). Występują przede wszystkim na suchych, skąpo zarośniętych terenach stepowych lub na terenach rolniczych.

Mirafra – rodzaj ptaków z rodziny skowronków (Alaudidae), obejmujący gatunki występujące w Afryce, Azji i Australii.Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Długość ciała wynosi od około 10 cm, jak w przypadku niektórych samic z rodzaju Eremopterix, do 23 cm w przypadku największych samców skowrona pustynnego. U większości gatunków obie płci ubarwione podobnie – maskująco, zwykle brązowo, niekiedy z czarnymi i białymi plamkami. Jedynie samce kalandry czarnej są całe czarne. Skowronki mają wydłużony tylny pazur. Potrafią szybko biegać i wytrwale latać, niektóre odbywają loty godowe z intensywnym śpiewem. Gniazdują na ziemi. Składają 2–6 jaj, zwykle plamkowanych. Odżywiają się owadami, a poza okresem lęgowym – nasionami.

Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Górniczek (Eremophila alpestris) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae) zasiedlający całą Palearktykę. Wyróżniono ponad trzydzieści podgatunków E. alpestris:

W Polsce występują trzy gatunki lęgowe (skowronek, dzierlatka i lerka) oraz jeden przelotny i zimujący (górniczek). Ponadto do polskiej awifauny zalicza się pięć gatunków zalatujących wyjątkowo (kalandra szara i czarna, skowronek białoskrzydły oraz skowrończyk krótkopalcowy i mały).

Skowrończyk mały, skowronek karłowaty (Calandrella rufescens) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Jest podobny do skowrończyka krótkopalcowego, ale jest nieco ciemniejszy i ma brązowawy nalot na piersi. Nie pojawia się w Polsce. Żyje na stepach i półpustyniach z niskimi, gęstymi zaroślami. Wyróżniono kilka podgatunków C. rufescens:Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

Podział systematyczny[ | edytuj kod]

Do rodziny zaliczane są następujące rodzaje:

 • Alaemon
 • Chersomanes
 • Ammomanopsis – jedynym przedstawicielem jest Ammomanopsis grayi – skowron blady
 • Certhilauda
 • Pinarocorys
 • Ramphocoris – jedynym przedstawicielem jest Ramphocoris clotbey – skowroniak
 • Ammomanes
 • Eremopterix
 • Calendulauda
 • Heteromirafra
 • Mirafra
 • Chersophilus – jedynym przedstawicielem jest Chersophilus duponti – skowrończyk sierpodzioby
 • Eremalauda – jedynym przedstawicielem jest Eremalauda dunni – skowrończyk grubodzioby
 • Alaudala
 • Melanocorypha
 • Calandrella
 • Eremophila
 • Lullula – jedynym występującym współcześnie gatunkiem jest Lullula arborea – lerka
 • Spizocorys
 • Alauda
 • Galerida
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alaudidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Alaudidae Vigors, 1825 - skowronki - Larks (wersja: 2020-11-17). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-11-24].
  3. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Nicators, reedling, larks (ang.). IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-11-24].
  4. Larks (Alaudidae) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2020-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-14)].
  5. E. de Juana, F. Suárez, P. Ryan: Larks (Alaudidae). W: J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie, E. de Juana (red.): Handbook of the Birds of the World Alive. Barcelona: Lynx Edicions, 2016. [dostęp 2016-02-04]. (ang.)
  6. Lista awifauny krajowej. Gatunki ptaków stwierdzone w Polsce – stan z 31.12.2019. Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. [dostęp 2020-11-24].
  iNaturalist – projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim. Eremophila – rodzaj ptaków z rodziny skowronków (Alaudidae), obejmujący gatunki występujące w Eurazji, Ameryce Północnej i Afryce.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
  Encyclopedia of Life (w skrócie EOL, Encyklopedia Życia) – współtworzona przez wielu fachowców, anglojęzyczna, internetowa bezpłatna encyklopedia, której zadaniem jest zebranie informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach. Encyklopedia rozpoczęła swoje działanie 26 lutego 2008 r. z 30 000 hasłami. Olbrzymie zainteresowanie (11,5 mln trafień w ciągu 5,5 godz.) spowodowało przeciążenie serwisu i konieczne było przez kilka dni ograniczenie jego funkcjonalności.
  Skowronek zwyczajny, skowronek polny, skowronek, rolak (Alauda arvensis) – gatunek małego ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae).
  Skowrończyk krótkopalcowy (Calandrella brachydactyla) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Występuje w południowej Europie, środkowej Azji oraz na północnym i zachodnim wybrzeżu Afryki. Wyróżniono kilka podgatunków C. brachydactyla:
  Liczba gatunków ptaków (Aves) stwierdzonych w Polsce i wpisanych na listę awifauny naszego kraju wynosiła 31 grudnia 2012 450 (według podziału przyjętego przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, która zajmuje się weryfikacją obserwacji). Są to ptaki, które według klasyfikacji AERC zostały zaliczone do kategorii A, B i C (pojaw naturalny lub wtórnie naturalny).
  Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
  Kalandra szara, skowronek kalandra (Melanocorypha calandra) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Żyje na otwartych stepach lub terenach uprawnych południowej i południowo-wschodniej Europy. Zalatuje do Europy zachodniej, środkowej, a nawet północnej. Do Polski zalatuje wyjątkowo (stwierdzony 4–5 razy).

  Reklama