Skateplaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skateplaza w Peru

Skateplaza (ang. skate(-s) = rolki; hiszp. przez ang. plaza = miejsce) – sztucznie powstałe miejsce do jazdy na deskorolce, rolkach lub BMX, rodzaj skateparku, przeznaczony do street skatingu. Miejsce takie posiada, jako przeszkody, naturalne elementy spotykane na ulicach: murki, schody, podjazdy itd.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Mariusza Zaruskiego w Stargardzie Szczecińskim jest instytucją kultury gminy – miasta Stargard Szczeciński.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

W Polsce istnieje osiem skateplaz – jedna mieszcząca się w Gdańsku, gdzie zlokalizowana jest w pasie nadmorskim na osiedlu Przymorze przy ulicy Lecha Kaczyńskiego na wysokości ulicy Jagiellońskiej, druga w Rzgowie przy ulicy Łódzkiej, trzecia nazywana Woodplazą została stworzona na potrzeby obozu deskorolkowego WOODCAMP, czwarta znajduje się w Stargardzie w Parku Chrobrego przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz piąta, oddana do użytku 18 czerwca 2010, znajdująca się w Szczytnej. Skateplaza w Szczytnej jest największą skateplazą w Polsce, a także jedynym takim obiektem w Europie, który został połączony wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, mającym przeznaczenie rehabilitacyjno–wyczynowe. Szósta, znajduje się w Białymstoku. 1 września 2010 roku rozpoczęła się budowa skateplazy na Kadzielni w Kielcach. W dniu 04.05.2011 roku do użytku oddano nową skateplazę w Siedlcach. Obiekt został wybudowany na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siedlcach, przy ul. Prusa. Jej powierzchnia to 600 m², jest dwupoziomowa a zaprojektował ją Boniek Falicki. W listopadzie 2011 r. powstała skateplaza w Krakowie, a następne w Lesznie (woj. wielkopolskie). W październiku 2014 roku została oddana do użytku kolejna skateplaza w parku Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim (woj. śląskie). Latem 2016 roku otwarto skateplazę w Bełchatowie.

Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.Plac (niem. Platz – puste miejsce; z łac. platea – szeroka ulica, bulwar, plac; od gr. πλατεῖα ὁδός – plateia hodos – szeroka ulica) – wolna, niezabudowana przestrzeń miejska, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu, ograniczona zabudową, ulicami, zielenią, przeważnie wyłączona z ruchu pojazdów. Często plac zdominowany jest przez charakterystyczną budowlę lub ich zespół (obiekty sakralne, gmachy użyteczności publicznej, zamki i pałace), a w jego obrębie znajdują się zazwyczaj pomniki, kolumny, fontanny, słupy ogłoszeniowe i inne obiekty małej architektury.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Scateplaza. [dostęp 2010-05-30].
  2. Skateplaza Rzgów. [dostęp 2010-05-30].
  3. Woodcamp Blog. [dostęp 2010-05-30].
  4. Skateplaza Stargard. [dostęp 2010-05-30].
  5. Skate Plaza w Szczytnej - SkateNews.pl portal informacyjny skateboard owy.. 2010-05-20. [dostęp 2010-08-07].
Rzgów – miasto w Polsce, położone w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów, nad rzeką Ner, wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej. Był miastem duchownym.Szczytna (do 1945 niem. Rückers) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szczytna. Położone jest u podnóża Gór Stołowych, nad Bystrzycą Dusznicką.
Warto wiedzieć że... beta

BMX (ang. bicycle motocross) – nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane w USA w latach 70. XX wieku.
Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza – park i miejsce rekreacyjno-sportowe w Wodzisławiu Śląskim, położony na wzgórzach pomiędzy osiedlami XXX Lecia, Piastów i Dąbrówki. Budowany w latach 2012-2015 obiekt, został oddany do użytku 26 lipca 2015 r.
Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
Deskorolka (z ang. skateboard) – deska wykonana ze sklejki (zwykle 7-warstwowej) pokryta papierem ściernym (grip), posiadająca 4 kółka mocowane do dwóch trucków (osiek) używana do rekreacji, oraz wykonywania ewolucji. Deskorolka pojawiła się w Kalifornii w latach 30. XX wieku, kiedy to entuzjaści surfingu doczepili do desek kółka, żeby móc szlifować technikę surfowania na suchym podłożu. Współcześnie deski robione są z włókna szklanego, metalu, plastiku albo drewna, a wytrawni deskorolkowcy potrafią wykonać skomplikowane i niebezpieczne ewolucje.
Rolki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Biała Piska. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Reklama