Skate punk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skate punk (również skatepunk, sk8 punk, skate-thrash lub skate-core) – styl muzyczny pochodzący z USA. Wywodzi się on z hardcore punka, człon „skate” nawiązuje do jazdy na deskorolce, gdyż ten rodzaj muzyki był jednym z ulubionych gatunków muzycznych wśród skaterów. W latach 80. muzyka hardcore'owych zespołów takich jak Black Flag czy Circle Jerks była bardzo popularna w środowisku skaterów. Za jedne z pierwszych skatepunkowych zespołów uważa się JFA, Agent Orange i Big Boys. Skaterzy grający w punkowych zespołach w wielu swoich tekstach opowiadali o swojej miłości – desce. Tę tematykę znajdziemy chociażby w utworach zespołów: Free Beer czy Los Olvidados. Wiele z tych zespołów pojawiało się regularnie na łamach Thrashera – czasopisma o deskorolce, które przyczyniło się do rozwoju skatepunkowej sceny muzycznej. Thrasher wydał wiele kaset wideo, z popisami najlepszych skaterów, wykorzystując do nagrania ścieżki dźwiękowej skatepunkowe zespoły.

Oxnard – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, na zachód od Los Angeles. Zamieszkuje je około 200 tys. osób.Surfing – jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. Największy efekt osiąga się na przybrzeżnych falach oceanicznych. Deska wyposażona w żagiel służy do uprawiania windsurfingu, deski do uprawiania kitesurfingu napędzane są rodzajem latawca - paralotni. Jednym z rodzajów surfingu jest bodyboard, czyli ślizg na desce w pozycji leżącej.

Zespoły skatepunkowe grały z agresją, kojarzoną z muzyką hardcorową, ale używały przy tym zupełnie innych tematów muzycznych. W czasach gdy powstawał ten gatunek, jazda na deskorolce była uważana za zjawisko subkulturowe, marginalne (podobnie jak surfing, z którego jazda na deskorolce się wywodzi). Ten wizerunek wpływał też na postrzeganie muzyki skatepunkowej przez młodych ludzi jako muzyki wyjątkowej i alternatywnej. Często zespoły skatepunkowe, np. JFA, śpiewały w swoich piosenkach o problemach z policją. Zespoły z „hardcorowej” sceny, z Oxnard w Kalifornii, takie jak Dr. Know, Agression, Scared Straight, Ill Repute, The Offspring, NOFX czy AFI (wczesna twórczość) są kontynuatorami tego gatunku.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.The Offspring – amerykańska grupa punkrockowa założona w 1984 roku przez Bryana Hollanda (Dexter Holland) i Grega Kriesela (Greg K). Początkowo nosili nazwę Manic Subsidal. Do grupy dołączali kolejno: Kevin Wasserman (Noodles), James Lilja (szybko odszedł zastąpiony przez Rona Welty), Ron Welty (odszedł 18 marca 2003), Rona zastąpił Atom Willard, odszedł w sierpniu 2007, obecnie na jego miejscu gra Pete Parada.

Znany skateboarder z lat 70., Duane Peters, swoją przygodę ze skatepunkiem rozpoczął dzięki deskorolce. To on stworzył dwa skatepunkowe zespoły: U.S. Bombs, a później The Hunns (znane też jako Duane Peters and the Hunns).

Inne grupy muzyczne związane z subkulturą deskorolkową to: Common Enemy, Suicidal Tendencies, Minor Threat, Rancid, Lagwagon, Glue Gun, Millencolin, Pennywise, No Use For A Name i popularny japoński zespół HI-Standard. W promocji tych zespołów ważną rolę odegrał festiwal muzyczny VANS Warped Tour, przyczyniając się tym samym do rozwoju skatepunka.

Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • jazda na deskorolce
 • deskorolka
 • surfing
 • Jazda na deskorolce (ang. skateboarding) – aktywność, w której wykonuje się różne triki na deskorolce. Osobę uprawiającą tę aktywność nazywamy skaterem (lub skateboarderem; w języku angielskim skater oznacza także osobę jeżdżącą na rolkach, hulajnodze lub rowerze tzw. BMX). Zawody deskorolkowe rozgrywane są zazwyczaj w określonych kategoriach, zależnie od przeszkód na jakich się odbywają: Bowl (zawody w bowlu – w specjalnym betonowym wgłębieniu, przypominającym pusty basen), Vert (na drewnianych bądź betonowych rampach i minirampach), Skatepark (na zwyczajnych skateparkowych przeszkodach) oraz Street (na przeszkodach „naturalnych” stworzonych przez drobną lub średnią architekturę, lub też na specjalnie zbudowanych imitujących takowe). Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.
  Warto wiedzieć że... beta

  Millencolin – skate-punkowy zespół założony w październiku 1992 przez Erika Ohlssona, Mathiasa Färma i Nikolę Sarcevica w Örebro w Szwecji. Fredrik Larzon dołączył do grupy w 1993. Millencolin jako słowo pochodzi od skateboardingowego triku melancholy (znanego też jako "sad air"), a taką nazwę wybrali ze względu na ich pasję do skateboardingu (każdy członek zespołu uprawia skateboarding). Zespół wydaje płyty w Stanach Zjednoczonych dzięki Epitaph Records. Poza Stanami wydawane są dzięki Burning Heart Records.
  AFI (A Fire Inside) – amerykański zespół rockowy z Ukiah w Kalifornii. Założony został w 1991 roku przez Daveya Havoka (śpiew), Marka Stopholese’a (gitara), Vica Chalkera (bas) i Adama Carsona (perkusja). Obecny skład to: Davey Havok, Jade Puget, Hunter Burgan, Adam Carson.
  Deskorolka (z ang. skateboard) – deska wykonana ze sklejki (zwykle 7-warstwowej) pokryta papierem ściernym (grip), posiadająca 4 kółka mocowane do dwóch trucków (osiek) używana do rekreacji, oraz wykonywania ewolucji. Deskorolka pojawiła się w Kalifornii w latach 30. XX wieku, kiedy to entuzjaści surfingu doczepili do desek kółka, żeby móc szlifować technikę surfowania na suchym podłożu. Współcześnie deski robione są z włókna szklanego, metalu, plastiku albo drewna, a wytrawni deskorolkowcy potrafią wykonać skomplikowane i niebezpieczne ewolucje.

  Reklama