• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skarb Sierra Madre  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  John Marcellus Huston (ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Fabuła[ | edytuj kod]

  Akcja filmu dzieje się w Meksyku w 1925 roku, w warunkach postrewolucyjnego chaosu, z trudem kontrolowanego przez Meksykańską Policję Federalną – Federales. Twardy, lecz niezupełnie zrównoważony Fred Dobbs (Humphrey Bogart) i żółtodziób Bob Curtin (Tim Holt) to poszukiwacze przygód, a raczej życiowi rozbitkowie, którzy chyba przypadkiem trafili do Meksyku. Poznają tu Howarda (gra go Walter Huston), starszego i doświadczonego prospektora i postanawiają udać się z nim w Góry Sierra Madre w poszukiwaniu złota. Po drodze pokonują ogromne trudności, lecz w końcu odnajdują złoto. Howard wraca ze swoją działką, zaś Dobbsa i Curtina ogarnia gorączka złota i stają się coraz bardziej nieufni wobec siebie, a paranoidalne urojenia Dobbsa niszczą ich lojalność i przyjaźń. Gdy bohaterowie mimo wszelkich przeciwności, ogromnego wysiłku i walk z bandytami osiągają upragniony cel, złośliwość losu sprawia, że rozwiewa się on i stają się tym, czym byli przedtem: życiowymi rozbitkami, wiecznymi tułaczami, nie mogącymi sobie nigdzie znaleźć miejsca.

  Tim Holt (ur. 5 lutego 1918 – zm. 15 lutego 1973 roku) był amerykańskim aktorem filmowym, najlepiej znanym ze swej roli w filmie Skarb Sierra Madre z roku 1948.Sokół maltański (tytuł oryginalny The Maltese Falcon) – amerykański film fabularny z 1941 roku z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Film jest debiutanckim dziełem reżysera Johna Hustona, który jest także autorem scenariusza, napisanego na podstawie powieści Dashiella Hammetta o tym samym tytule.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Humphrey Bogart jako Fred C. Dobbs
 • Walter Huston jako Howard
 • Tim Holt jako Bob Curtin
 • Bruce Bennett jako James Cody
 • Barton MacLane jako Pat McCormick
 • Alfonso Bedoya jako Gold Hat
 • Arturo Soto Rangel jako prezydent
 • Manuel Dondé jako El Jefe
 • José Torvay jako Pablo
 • Margarito Luna jako Pancho
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Humphrey Bogart

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Rewolucja meksykańska – ogólna nazwa wydarzeń zachodzących w Meksyku w latach 1910-1917. Choć w rewolucji brali udział przedstawiciele wszystkich klas społecznych (burżuazja, warstwy średnie, robotnicy oraz chłopi) jej symbolami stali się chłopscy przywódcy Pancho Villa i Emiliano Zapata. W 1917 przyjęto nową, rozszerzającą prawa rolne i pracownicze, konstytucję. Uznaje się, że jej uchwalenie zakończyło wojnę domową, choć walki wojsk rządowych z Zapatą trwały do 1919, a z Villą nawet o rok dłużej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Oto lista opublikowana przez American Film Institute zawierająca sto najlepszych amerykańskich filmów stulecia. Opierano się na głosach 1500 aktorów i znawców kina. Została opublikowana w 1998 roku, jako pierwsza z serii list z okazji stulecia kinematografii.
  Film przygodowy – film o akcji skonstruowanej z ciągu przygód protagonisty, charakteryzujący się szybkim tempem akcji, brawurowymi rozwiązaniami fabularnymi oraz licznymi przeszkodami pokonywanymi przez bohaterów. Schemat filmów przygodowych opiera się na licznych scenach pościgów, ucieczek oraz niebezpiecznych dla protagonisty wydarzeniach.
  Bruce Bennett właśc. Herman Brix (ur. 19 maja 1906 w Tacomie, zm. 24 lutego 2007 w Santa Monica) – amerykański aktor i lekkoatleta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.