• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skala TORRO

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Metr na sekundę – jednostka miary prędkości, właściwa dla układu jednostek SI, oznaczana m/s, gdzie m – metr, s – sekunda.
  Tornado (z hiszp. tronada – burza) – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.

  Skala intensywności tornad TORRO – skala mierząca intensywność tornada. Jest skalą otwartą, ale zwykle podaje się ją w przedziale pomiędzy T0 a T10, ze względu na znikome prawdopodobieństwo wystąpienia tornada o wietrze powyżej 134 m/s (482 km/h). Została zaproponowana przez Terence'a Meadena z Tornado and Storm Research Organisation (TORRO), brytyjskiej organizacji meteorologicznej, jako rozwinięcie skali Beauforta.

  Skróty: n.p.t.nad poziomem terenu oraz m n.p.t.metry nad poziomem terenu używane są przy mierzeniu wysokości względnej danego obiektu na Ziemi przy czym punktem odniesienia jest podstawa tego obiektu (rzut równoległy w kierunku siły grawitacji na powierzchnię terenu).Meteorologia (gr. metéōron (μετέωρον) - unoszący się w powietrzu, lógos (λόγος)- słowo, wiedza) - nauka zajmująca się badaniem zjawisk fizycznych i procesów zachodzących w atmosferze, szczególnie w jej niższej warstwie - troposferze. Bada, jak te procesy wpływają na przebieg procesów atmosferycznych i stan pogody na danym obszarze.

  Historia i związek ze skalą Beauforta[ | edytuj kod]

  Skala była testowana w latach 1972–1975. Została opublikowana na spotkaniu Royal Meteorological Society w 1975. Intensywność T0 jest odpowiednikiem 8. stopnia w skali Beauforta i jest skorelowana ze skalą B wzorem:

  Skala Fujity lub skala Fujity–Pearsona – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1971 roku Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago, we współpracy z Allenem Pearsonem. Rozwineli ją w 1973 r. o długość i szerokość ścieżek.Skala Saffira-Simpsona - skala opracowana w 1969 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center Boba Simpsona w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy ona do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Jest ona stosowana tylko w przypadku sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. W przypadku innych sztormów stosowane są odmienne metody oceny.
  B = 2(T + 4)

  i odwrotnie: T = B/2 - 4

  Skala Beauforta została wprowadzona w 1805, a w latach 20. XX wieku dopracowano ją, uwzględniając w niej prędkość wiatru. Wyraża prędkość wiatru (v) wzorem: v = 0.837 B m/s

  Wzór[ | edytuj kod]

  Skala jest określona wzorem:

  gdzie: – stopień w skali TORRO, – prędkość wiatru mierzona jako 3-sekundowy poryw 10 m nad poziomem terenu

  Stopnie skali TORRO[ | edytuj kod]

  Źródło:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Tornado & Storm Research Organisation: The International Tornado Intensity Scale (ang.). [dostęp 2020-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-25)].
  2. Tornado and Storm Research Organisation: T-scale: Origins and scientific basis. (ang.). [dostęp 2020-11-18].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • skala Beauforta
 • skala Fujity
 • skala Saffira-Simpsona
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.806 sek.