Skala Palermo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skala Palermo, a dokładniej Techniczna Skala Palermo Ryzyka Uderzenia (ang. Palermo Technical Impact Hazard Scale) – skala logarytmiczna wykorzystywana przez astronomów do oceny potencjalnego ryzyka uderzenia w Ziemię przelatującej planetoidy, komety lub meteoroidu (są to tzw. obiekty bliskie Ziemi - NEO). Podobna, ale bardziej opisowa, skala Torino jest stosowana w opisach popularnonaukowych.

Meteoroidy – okruchy skalne (mniejsze od planetoid) poruszające się po orbitach wokół Słońca. Meteoroidy mają zwykle masę od 10 kg do 10 kg (choć najczęściej nie przekracza ona 10 kg). Ich rozmiary wynoszą od 0,1 mm do 10 m. Większe obiekty spośród małych ciał Układu Słonecznego zaliczane są do planetoid, a mniejsze cząstki to pył kosmiczny.Skala Torino – 10-stopniowa skala, według której NASA ocenia potencjalne zagrożenie katastrofą kosmiczną, jakie stwarzają rozmaite obiekty nadlatujące w kierunku Ziemi z kosmosu:

Wyznaczanie[ | edytuj kod]

Parametr skali Palermo P powstaje z połączenia dwóch rodzajów danych: prawdopodobieństwa uderzenia w Ziemię oraz energii kinetycznej uderzającego obiektu.

Parametr P wyznaczany jest ze wzoru:

gdzie

Równoważnik trotylowy – masa trotylu (TNT), przy wybuchu której wydzieli się taka sama ilość energii, jak przy wybuchu danego ładunku. Jest podstawowym parametrem broni jądrowej, stosowany jednak też do określania siły innych zdarzeń, na przykład uderzeń meteorytów. Często nazywany też mocą wybuchu.
 • pi jest prawdopodobieństwem uderzenia obiektu w Ziemię
 • ΔT jest przedziałem czasowym (wyrażanym w latach) podczas którego może nastąpić zderzenie z prawdopodobieństwem pi
 • fB jest tzw. roczną bazową częstotliwością uderzenia.
 • Roczna bazowa częstotliwość uderzenia jest zdefiniowana jako:

  i określa roczne prawdopodobieństwo wydarzenia podczas którego nastąpi uderzenie z energią E (wyrażaną w megatonach) co najmniej tak dużą jak danego wydarzenia rozpatrywanego do wyznaczania P.

  Skala ryzyka[ | edytuj kod]

  Parametr P równy 0 oznacza, że ryzyko uderzenia danego obiektu jest takie samo jak ryzyko bazowe (czyli przeciętne ryzyko stwarzane na przestrzeni lat przez obiekty o tej samej wielkości lub większe od rozpatrywanego). Parametr P równy +2 oznacza, że ryzyko uderzenia danego obiektu jest 100 razy większe niż ryzyko bazowe. Parametr P niższy niż -2 określa wydarzenia o zaniedbywalnym ryzyku. Uważa się, że już obiekty którym przypisano -2≤P≤0 wymagają uważnego monitorowania.

  Aktualnie przelatujące blisko Ziemi obiekty wraz z przypisanym im parametrem P są wyszczególnione na podstronie NASA.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steven R. Chesley, Paul W. Chodas, Andrea Milani, Giovanni B. Valsecchi i inni. Quantifying the risk posed by potential Earth impacts. „Icarus”. 159, s. 423-432, 2002 (ang.). 
  2. The Palermo Technical Impact Hazard Scale (ang.). [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-08)].
  3. Current Impact Risk: Sentry Risk Table (ang.). [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-25)].
  Reklama