Ska Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franziska Maria (Ska) Keller (ur. 22 listopada 1981 w Gubinie) – niemiecka polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech odbyły się 7 czerwca 2009 roku. Niemcy wybrali 99 europarlamentarzystów, co odzwierciedlają przepisy Traktatu Nicejskiego. W przypadku, gdyby doszło do wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, Niemcom przypadłoby 96 mandatów.Philippe Lamberts (ur. 14 marca 1963 w Brukseli) – belgijski francuskojęzyczny polityk, rzecznik wraz z rzeczniczką (spokesperson) Europejskiej Partii Zielonych, od 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Studiowała islamistykę, judaistykę i turkologię na Wolnym Uniwersytecie Berlina. W 2001 wstąpiła do „Grüne Jugend”, organizacji młodzieżowej niemieckich Zielonych. Od 2005 do 2007 była rzeczniczką Federacji Młodych Zielonych Europejskich. W 2007 objęła kierownictwo Zielonych w Brandenburgii. Pracowała w organizacji pozarządowej w powiecie Spree-Neiße.

22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W wyborach w 2009 uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. Zasiadła w grupie Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego. W 2014 i 2019 z powodzeniem ubiegała się o europarlamentarną reelekcję.

Była wiceprzewodniczącą frakcji, a w połowie VIII kadencji została współprzewodniczącą grupy wraz z Philippem Lambertsem. Utrzymała tę funkcję również w 2019 na okres IX kadencji PE.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. European Parliament election 2019: Alphabetical list of all elected candidates (ang.). bundeswahlleiter.de. [dostęp 2019-05-27].
 2. Members (ang.). greens-efa.eu. [dostęp 2017-05-07].
 3. Newly elected GREENS/EFA MEPS and Bureau (ang.). greens-efa.eu, 12 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-13].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2017-05-07].
 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (niem.). [dostęp 2017-05-07].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Posłowie IX kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 23 a 26 maja 2019. W głosowaniu wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się 2 lipca 2019.
  Warto wiedzieć że... beta

  Islamistyka (inaczej islamoznawstwo) jest to jedna z dziedzin orientalistyki i jednocześnie religioznawstwa zajmująca się naukowym badaniem: islamu i ugrupowań w ramach islamu, społeczeństw muzułmańskich, polityki, ale także literatury, filozofii i kultury muzułmańskiej. Jest ściśle powiązana z innymi dziedzinami orientalistyki takimi jak: arabistyka, turkologia, afrykanistyka oraz iranistyka.
  Posłowie VIII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 22 a 25 maja 2014. W głosowaniu tym wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję (o 15 mniej niż pod koniec poprzedniej), która rozpoczęła się 1 lipca 2014.
  Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Zieloni/WSE, ang. Greens/European Free Alliance, Greens/EFA) – jedna z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. W kadencji 2009-2014 posiada 55 mandatów i jest czwartą co do wielkości grupą w PE.
  Federacja Młodych Zielonych Europejskich (ang. Federation of Young European Greens, FYEG) jest organizacją zrzeszającą młodzieżówki partii Zielonych w Europie, założoną w 1988.
  Brandenburgia (niem. Brandenburg, dolnołuż. Bramborska, górnołuż. Braniborska) – jeden z 16 krajów związkowych Niemiec. Stolicą jest Poczdam. Obecny premier Brandenburgii to Dietmar Woidke (SPD), stojący na czele lokalnej koalicji SPD/Die Linke.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama