Sitar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sitar
Muzykantka grająca na sitarze

Sitar – tradycyjny indyjsko-perski instrument muzyczny. Sitar ma długą historię. Jest bardzo popularny w regionie i często modyfikowany. Zasadniczo składa się z długiego gryfu, gruszkowato wypukłego pudła rezonansowego, najczęściej od sześciu do ośmiu strun melodycznych (dawniej jelitowych, dziś metalowych) szarpanych metalowym plektronem, oraz kilkunastu strun burdonowych (ich liczba podlega znacznym modyfikacjom w zależności od upodobań solisty). Struny burdonowe strojone są do tonacji utworu i choć niedostępne, grają rezonując ze sobą i strunami podstawowymi.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Anoushka Shankar (ur. 9 czerwca 1981) – instrumentalistka grająca na sitarze muzykę etniczną, inspirowaną głównie folklorem północnych Indii.

W kręgu kultury europejskiej znanym solistą grającym na sitarze był Ravi Shankar. Tradycje rodzinne kontynuuje jego córka Anoushka Shankar.

Sitar w innych kręgach kulturowych[ | edytuj kod]

Sitar w kręgu kultury europejskiej spopularyzowany został w latach sześćdziesiątych m.in. przez George'a Harrisona, członka zespołu The Beatles. Był użyty m.in. w utworach "Norwegian Wood" oraz "Love You To". Inni znani wykonawcy europejscy, którzy zastosowali sitar: The Rolling Stones (utwór "Paint It Black"), Traffic, The Pretty Things, a także polska Masala. Użył go też amerykański zespół Metallica w utworze "Wherever I May Roam". Ponadto instrument został wykorzystany w utworze grupy Alice in Chains "What the Hell Have I". Sitar można także usłyszeć na albumie Evangelion polskiego zespołu death metalowego Behemoth, w utworze "Shemhamforash". Został on użyty również w piosence "Ojos Asi" kolumbijskiej piosenkarki Shakiry i Pretty Tied Up hard rockowego Guns N' Roses. Partię sitaru wykorzystał także Type O Negative w utworze Can't Lose You z albumu Bloody Kisses i utworze tytułowym z albumu World Coming Down. Ścieżkę na sitarze gra również Hillel Slovak w utworze Red Hot Chili Peppers, "Behind the sun". Prawdopodobnie najbardziej znanym komercyjnie przykładem użycia sitaru w muzyce elektronicznej jest utwór "The Private Psychedelic Reel" autorstwa The Chemical Brothers z albumu "Dig Your Own Hole".

Dig Your Own Hole – drugi album brytyjskiej formacji The Chemical Brothers, wydany 7 kwietnia 1997. Dodatkowo w 2004 roku pojawił się box set zawierający tą płytę oraz Exit Planet Dust. Został sklasyfikowany przez magazyn Q jako 49. najlepszy brytyjski album wszech czasów.Masala - polski kolektyw muzyczny grający muzykę fuzyjną określaną przez siebie jako elektro-etno-ragga-punk-hip-hop. Powstał latem 2002, inspiracją było jedno ze spotkań promujących książkę Maxa Cegielskiego pt. Masala na którym zagrał on kilka płyt z taneczną muzyką przywiezioną z Indii.
Gra na sitar

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sitar (pol.). www.djembe.pl. [dostęp 2009-07-17].
  2. Alice in Chains What The Hell Have I? (CD) at Discogs.com (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-11-26].
The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.What the Hell Have I – singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, zamieszczony na ścieżce dźwiękowej do filmu Bohater ostatniej akcji, z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Singel swą premierę miał 8 lipca 1993 roku. Ukazał się nakładem wytwórni Atco Records. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Utwór trwa 3 minuty i 58 sekund. Na stronie B singla znalazł się utwór „A Little Bitter”, który został także wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do tego samego filmu. Utwór trwa 3 minuty i 51 sekund. Autorem tekstu jest wokalista Layne Staley, muzykę skomponował Jerry Cantrell.
Warto wiedzieć że... beta

The Chemical Brothers – dwuosobowa angielska grupa muzyki elektronicznej składająca się z Toma Rowlandsa oraz Eda Simonsa. Początkowo zespół nagrywał pod nazwą The Dust Brothers i współpracował przy tworzeniu muzyki elektronicznej między innymi z The Prodigy. The Chemical Brothers w późniejszym czasie nagrywali także z takimi twórcami muzyki elektronicznej jak Moby i Underworld.
Bloody Kisses to trzeci album grupy Type O Negative. Został wydany dwukrotnie. Po raz pierwszy w roku 1993. Jest to najbardziej znana wersja tego albumu. Znajdują się na niej wszystkie utwory z wyjątkiem "Suspended In Dusk". Autorem wszystkich utworów (z wyjątkiem "Summer breeze" - coveru Seals and Crofts) był Peter Steele.
Pretty Tied Up” – piosenka hardrockowej grupy Guns N’ Roses. Została napisana przez grającego na gitarze rytmicznej Izzyego Stradlina, zawarto ją na wydanym w 1991 roku albumie Use Your Illusion II. Utwór rozpoczyna się od dźwięków sitaru elektrycznego .
Przez starożytny Iran należy rozumieć nie terytorium tożsame z dzisiejszym Iranem, ale tzw. Wielki Iran, wyodrębniany ze względu na wspólnotę kulturową i historyczną, a w starożytności przede wszystkim językową. W tej epoce obejmował on oprócz dzisiejszego Iranu także Azję Środkową po Syr-Darię, stepy dzisiejszej południowej Rosji i Ukrainy zamieszkane od VIII/VII wieku p.n.e. przez irańskich koczowników oraz zachodni i środkowy Afganistan łącznie z pakistańską częścią Beludżystanu. Należy jednak tutaj zauważyć że mieszkający na terenie Ukrainy Scytowie i Sarmaci znaleźli się już w V wieku p.n.e. pod silnym wpływem kultury greckiej i zaangażowani w sprawy europejskie zaczęli mieć odrębną od reszty Irańczyków historię.
Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
Pandit Ravi Shankar (dewanagari रवि शंकर, właśc. Rabindra Shankar Chowdhury, ur. 7 kwietnia 1920 w Waranasi, zm. 11 grudnia 2012 w San Diego) – indyjski kompozytor i wirtuoz gry na sitarze, jeden z najsłynniejszych muzyków indyjskich na świecie. Tworzył muzykę związaną z tradycją północnych Indii.
Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

Reklama