Singer Building

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Singer Building – były wieżowiec biurowy przy Liberty Street i Broadwayu na nowojorskim Manhattanie. Został wzniesiony w 1908 jako siedziba Singer Corporation.

Avala TV Tower (Serbski: Авалски торањ / Avalski toranj) mierząca 205 metry wieża telekomunikacyjna na górze Avala w okolicy Belgradu (Serbia). Zniszczona w czasie nalotów NATO w czasie wojny Kosowskiej w kwietniu 1999. Zrekonstruowana w okresie 2006-2009.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

Historia[ | edytuj kod]

Projektant budynku Ernest Flagg był zwolennikiem ograniczania dopuszczalnej wysokości budynków oraz dokładnego wyznaczania stref ich wznoszenia i przeciwstawił swój projekt nieco, jego zdaniem, zbyt skomplikowanemu pierwotnemu zamysłowi Singera. Dwunastopiętrowe przyziemie gmachu zajmowało cały przeznaczony pod zabudowę obszar działki, natomiast wieża wznosząca się nad nim była bardzo smukła i strzelista.

Biurowiec (budynek biurowy) – budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Z wysokością 187 m (612 stóp) budynek dzierżył tytuł najwyższego budynku świata do momentu ukończenia w 1909 Metropolitan Life Insurance Company Tower przy Madison Avenue (też na Manhattanie).

Budynek został wyburzony w 1968, gdyż przestarzała konstrukcja nie mogła już dłużej spełniać swojej funkcji (piętra budynku miały przekrój kwadratu o boku zaledwie 20 m). Singer Building ustąpił miejsca U.S. Steel Building (obecnie znanej jako One Liberty Plaza), która stoi do dziś.

Metropolitan Life Insurance Company Tower – wybudowany w latach 1907-1909 nowojorski wieżowiec, stojący przy Madison Avenue, od chwili ukończenia do 1913 roku był najwyższym budynkiem na świecie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
Singer Corporation - przedsiębiorstwo produkujące maszyny do szycia, założone przez Isaaca Merritta Singera i prawnika Edwarda Clarka w 1851 w Nowym Jorku. Dawną siedzibą był Singer Building.
Madison Avenue – jednokierunkowa ulica na Manhattanie w Nowym Jorku. Swój początek bierze od placu Madison Square i skrzyżowania z 23. ulicą, po czym biegnie w kierunku północno-zachodnim do Madison Brigde na rzece Harlem.

Reklama