Singapore Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stewardesy Singapore Airlines w sarongach zaprojektowanych przez Pierrea Balmaina. Kolory oznaczają: niebieski-stewardesa, zielony-kierownik zespołu, czerwony-szef pokładu, ciemnoczerowny-inspektor lotu
Mapa połączeń
SIA Airbus A380
SIA Boeing 777-300ER
SIA Airbus A380 (9V-SKA)
Concorde (G-BOAD) z malowaniem Singapore Airlines (po jednej stronie kadłuba) na lotnisku Londyn-Heathrow w 1980

Singapore Airlines, SIAsingapurskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Singapore Airlines Group. Głównym centrum przesiadkowym jest singapurski Port lotniczy Changi. Linie Singapore Airlines utrzymują regularne połączenia ze 137. miastami w 32. krajach oraz posiadają udziały w towarzystwach lotniczych w ramach Singapore Airlines Group: Scoot Niskobudżetowe Linie Lotnicze (100%), Singapore Airlines Cargo, lotnicze przewozy frachtowe (100%) oraz Vistara Indyjskie Linie Lotnicze (49%).

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.

Od 1 kwietnia 2000 roku przewoźnik SIA należy do największego sojuszu linii lotniczych na świecie - Star Alliance.

Historia Singapore Airlines[ | edytuj kod]

Historia Singapurskich Linii Lotniczych sięga roku 1946. W latach: 1946-1963 były znane pod nazwą Malayan Airways, a następnie (1963-1965) jako Malaysian Airways - MAL, a od 1965 do 1971, jako Malezyjsko-Singapurskie Linie Lotnicze Malaysia-Singapore Airlines – MSA.

Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

W kwietniu 1971 roku, w związku z zamiarem rządu Federacji Malezji utworzenia własnego, narodowego przewoźnika dla obsługi krajowych i międzynarodowych połączeń lotniczych z/do Malezji, rząd Singapuru postanowił wycofać swoje udziały z konsorcjum MSA i utworzyć własne, sztandarowe przedsiębiorstwo transportu lotniczego.

Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii. Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

30 czerwca 1972 roku powołano do działalności Singapurskie Linie Lotnicze Singapore Airlines - SIA, o statusie narodowego towarzystwa lotniczego Republiki Singapuru.

W tym okresie nastąpił gwałtowny rozwój nowego towarzystwa lotniczego na dwóch płaszczyznach - handlowej i operacyjnej. Sieć połączeń lotniczych linii SIA została wzbogacona o trasy do krajów Zatoki Perskiej, na subkontynent indyjski i Daleki Wschód, a ponadto międzykontynentalne do Australii i Europy. Większość tras obsługiwały nowoczesne, odrzutowe samoloty dalekiego zasięgu typu Boeing 707 oraz średniego zasięgu typu Boeing 737.

Port lotniczy Tokio-Haneda (jap. 東京国際空港, Tōkyō Kokusai Kūkō) — lotnisko położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii - Tokio. W latach 2002-2007 było na czwartym miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, a w 2008 wysunęło się na trzecią pozycję.Dhaka (beng. ধাক Ḍhākā, wym. [ˈɖʱaka], ang. Dhaka, hist. Dacca, Dakka) – stolica Bangladeszu, licząca ok. 7 mln mieszkańców (zespół miejski prawie 12,8 mln). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra. W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).

W lipcu 1972 roku na lotnisku w Singapurze wylądował pierwszy, szerokokadłubowy samolot dalekiego zasięgu produkcji amerykańskiej typu Boeing 747 w barwach linii SIA, które były jego pierwszym użytkownikiem wśród towarzystw lotniczych z Azji Południowo-Wschodniej. Te największe wówczas odrzutowe samoloty pasażerskie umożliwiły również stworzenie przez linie SIA niepowtarzalnego konglomeratu: dynamiki nowej linii lotniczej oraz najnowocześniejszego i luksusowego statku powietrznego.

SilkAir – singapurska linia lotnicza będąca częścią Singapore Airlines. Obsługuje połączenia do 25 miast Azji Południowo-Wschodniej, Azji Południowej i Chin. Głównym hubem jest Port lotniczy Changi.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

Gwałtowny rozwój transportu lotniczego umożliwił również szybkie uprzemysłowienie i modernizację Singapuru.

W latach 1977-80 linie SIA wspólnie z przewoźnikiem brytyjskim eksploatowały trasę Singapur - Bahrajn - Londyn i v.v. ponaddźwiękowymi samolotami typu Concorde, a jeden egzemplarz tych maszyn był pomalowany w barwach przewoźnika singapurskiego.

Od 1981 do 1989 linie SIA systematycznie rozbudowywały swoją flotę powietrzną, poprzez zakup samolotów typu: Airbus A300, Airbus A310, Boeing 747-300, Boeing 747-400 oraz Boeing 757.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

15 października 2007 roku linie Singapore Airlines, jako pierwszy przewoźnik lotniczy na świecie wprowadziły do swojej floty samolot typu Airbus A380 - największy wówczas i obecnie samolot pasażerski świata. Obecnie samoloty tego typu latają na większości tras międzykontynentalnych linii SIA.

2 marca 2016 roku w Tuluzie linie Singapore Airlines odebrały pierwszy egzemplarz samolotu typu Airbus A350 XBW w konfiguracji 3. klasowej: Business (42 miejsca), Premium Economy (24 miejsca) oraz Economy (187 miejsc).

Airbus A330 to samolot pasażerski używany w lotach komercyjnych na średnich i długich dystansach o dużej ładowności produkowany przez koncern Airbus. Został zaprojektowany równocześnie z czterosilnikowym A340. Lot dziewiczy odbył w 1992 r.Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.

11 październiku 2018 roku przewoźnik singapurski wznowił regularne i bezpośrednie rejsy na najdłuższej, komercyjnej trasie przelotu na świecie: Singapur-Newark. Rejsy są wykonywane codziennie samolotami typu Airbus A350-900ULR (Ultra Long Range/najdłuższego zasięgu) - zamówionym do tej pory wyłącznie przez linie Singapore Airlines w liczbie 7. egzemplarzy. Przelot na dystansie 16 700 km trwa 19 godzin, a na pokładach samolotów jest jedynie 161 miejsc, wyłącznie w konfiguracji 2. klasowej: Business (67 miejsc w układzie 1-2-1) oraz Premium Economy (94 miejsca w układzie 2-4-2) - nie ma klasy ekonomicznej.

Pusan (kor. 부산광역시, Metropolia Pusan) – największe miasto portowe Korei Południowej; zespół miejski ok. 4,1 mln mieszkańców. Jest miastem na prawach metropolii. Drugie co do wielkości miasto kraju.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

18 maja 2018 roku, linie Singapore Airlines, będąc głównym udziałowcem, ogłosiły, że od roku 2020 będą stopniowo przejmować trasy i połączenia oraz samoloty dotychczas eksploatowane przez Singapurskie Regionalne Linie Lotnicze SilkAir. 28 stycznia 2021 roku proces integracyjny z macierzystą linią Singapore Airlines został zakończony i linie lotnicze SilkAir zaprzestały działalności.

Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.

Dzięki umowom partnerskim z liniami-członkami sojuszu lotniczego Star Alliance, aktualnie linie Singapore Airlines oferują regularne rejsy z 8. polskich portów lotniczych przez 10 największych, europejskich portów lotniczych na swoją siatkę połączeń, obejmującą (2020): 62 miasta w 32. krajach na 5. kontynentach: Azji, Afryce, Ameryce Północnej, Australii i Oceanii oraz Europie. Linie SIA oferują również przeloty regionalne i międzykontynentalne (Australia i Europa) we współpracy w ramach Grupy Singapore Airlines ze swoim towarzystwem siostrzanym Scoot (tanie linie lotnicze).

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

Charakterystyczne uniformy personelu pokładowego linii Singapore Airlines, zaprojektowane przez francuskiego projektanta mody Pierre'a Balmaina, stały się w świecie znakiem rozpoznawczym przewoźnika singapurskiego oraz symbolem najwyższej jakości atencji i obsługi wszystkich pasażerów.

Na większości tras międzykontynentalnych linie SIA oferują 4 klasy serwisowe: First Class, Business Class, Premium Economy Class oraz Economy Class. W dwupokładowych samolotach typu Airbus A380 produkt Pierwszej Klasy jest oferowany pod nazwą Singapore Airlines Suites, stanowiąc unikalny i nowy standard dla luksusowych podróży drogą lotniczą, a każdy pasażer tej klasy ma do swojej dyspozycji własny i luksusowy pokój-sypialnię.

Phuket - miasto w południowej Tajlandii, na wschodnim wybrzeżu wyspy Phuket, ośrodek administracyjny prowincji Phuket. Około 47 tys. mieszkańców. W grudniu 1994 w mieście odbyła się 18. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.Johannesburg (wymowa angielska: [d͡ʒəʊˈhænɪsbɜ:ɡ], wymowa afrikaans: [jʊəˈɦanəsbœrχ]; zwane także Joburg i eGoli – miejsce złota) – miasto w północno-wschodniej części Południowej Afryki, od 1994 stolica prowincji Gauteng w zagłębiu Witwatersrand.

Niemal na wszystkich trasach (oprócz lotów do Ameryki Północnej) Singapurskie Linie Lotnicze stosują system wagowy dla bagażu rejestrowanego z jednymi z większych na świecie limitami bagażowymi dla klas: Ekonomicznej – 25–30 kg, Premium Economy – 35 kg, Business – 40 kg oraz First Class – 50 kg.

Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

Karta dań serwowanych w czasie lotów została opracowana przez 8. światowej sławy szefów kuchni, a lista win została wyselekcjonowana przez renomowanych sommelierów. Pasażerowie First Class, Business Class oraz Premium Economy Class mogą z wyprzedzeniem sami ustalić swoje menu na czas podróży liniami Singapore Airlines.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Międzynarodowy Port Lotniczy Narita (jap. 成田国際空港 - Narita Kokusai Kūkō) - międzynarodowy port lotniczy Japonii, największy w kraju, położony 65 km od centrum Tokio. Przejął niemal cały ruch międzynarodowy z drugiego tokijskiego lotniska - Haneda. Otwarty w roku 1978 po 12 latach budowy. Do 2004 r. działał pod nazwą Nowy Międzynarodowy Port Lotniczy Tokio.

Pasażerowie linii SIA w czasie lotu mogą korzystać z bogatej ofert multimediów, dzięki systemowi rozrywki pokładowej ''KrisWorld'' z 1000. programów audio i wideo z ofertą filmów, przekazów najbardziej znanych stacji telewizyjnych, muzyki rozrywkowej i klasycznej oraz gier komputerowych i innych atrakcji. Od 1989 roku przewoźnik singapurski na pokładach swoich międzykontynentalnych samolotów prowadzi usługę KrisFone, umożliwiającą z korzystania z telefonu w czasie lotu.

Airbus A350 XWB — seria szerokokadłubowych samolotów pasażerskich, średniej wielkości, dalekiego zasięgu, aktualnie znajdującą się w fazie projektowej. A350 powstał jako odpowiedź na konkurencyjne modele Boeinga 777 i Boeing 787 Dreamliner. A350 będzie najprawdopodobniej również stanowić alternatywę dla A330 — innego modelu Airbusa, którego zaprzestanie produkcji nie zostało ogłoszone.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

W roku 2018 Singapore Airlines zostały uznane za Najlepsze Linie Lotnicze Świata - World´s Best Airline 2018 - w plebiscycie-rankingu Skytrax World Airline Awards. Przewoźnik singapurski otrzymał prestiżowe nagrody za zajęcie I miejsca również w 3. innych kategoriach: Najlepsza Pierwsza Klasa, Najlepsza linia lotnicza w Azji oraz Najlepszy sposób podróżowania w Pierwszej Klasie.

Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Airbus A300 - szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwu-silnikowy samolot szerokokadłubowy, jest pierwszym produktem Airbusa, europejskiego konsorcjum firm prowadzących badania nad aeronautyką, które dziś jest w pełni kontrolowane przez EADS. Airbus A300 może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu(w zależności od modelu).

W kolejnym roku (2019) towarzystwo lotnicze Singapore Airlines zostało uznane za Najlepsze Linie Lotnicze Świata – World´s Best Airline in the World 2019 – w plebiscycie-rankingu pasażerów TripAdvisor.

We wrześniu 2021 w światowym plebiscycie-rankingu Skytrax World Airline Awards 2021 linie SIA otrzymały prestiżowe nagrody za zajęcie I miejsca w 5. kategoriach: Najlepszy personel pokładowy (World's Best Airline Cabin Staff), Najlepsza linia lotnicza w Azji (Best Airline in Asia), Najlepsza Pierwsza Klasa (World's Best First Class), Najlepszy sposób podróżowania w Pierwszej Klasie (World's Best First Class Seat), Najlepsze posiłki w Klasie ekonomicznej (Best Economy Class Onboard Catering).

Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców. Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

Od roku 1980 głównym portem lotniczym i węzłem przesiadkowym dla linii z Grupy Singapore Airlines jest lotnisko i Port lotniczy Singapur-Changi – już 7 rok (2020) z rzędu otrzymują one tytuł najlepszego lotniska na świecie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.
Ahmadabad (gudźarati અમદાવાદ, hindi अहमदाबाद) – miasto położone w zachodnich Indiach w stanie Gudźarat nad rzeką Sabarmati liczące 5,6 miliona (2006) mieszkańców.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.
Scoot (oficjalna nazwa Scoot Pte Ltd.; kod linii IATA: TZ / kod linii ICAO: SCO), tanie linie lotnicze. Zostały założone przez Singapore Airlines w 2011 roku. W listopadzie 2011 podjęto decyzję o nazwie Scoot. Obsługuje trasy średniego i dalekiego zasięgu z Singapuru do Australii, Chin oraz Tajlandii na samolotach typu Boeing 777. Pierwsza operacja lotnicza odbyła się w czerwcu 2012 roku.
Boeing 757 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing w USA, wprowadzony do eksploatacji w roku 1983.
Male (މާލެ) - stolica i główny port morski Malediwów, na wyspie Male w atolu Male Północne. Miasto, które zajmuje już nieomal całą powierzchnię wyspy, zamieszkuje 123 421. osób (2010) Ośrodek przemysłowy, port lotniczy. Miasto (wyspa) otoczona jest przekazanym przez Japończyków betonowym falochronem, który kosztował 136 mln dolarów. Zapobiega on zalaniu miasta przez Ocean Indyjski.

Reklama