Sin City: Miasto grzechu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sin City: Miasto grzechu – film Roberta Rodrigueza, nakręcony na podstawie trzech komiksów Franka Millera z serii Sin City: Miasto Grzechu (The Hard Goodbye), Krwawa jatka (The Big Fat Kill) i Ten żółty drań (That Yellow Bastard).

Sin City: Miasto grzechu – amerykańska seria komiksowa autorstwa Franka Millera, uważana za jedno z najlepszych osiągnięć w swoim gatunku.Frank Miller (ur. 27 stycznia 1957 w Olney, Maryland) – amerykański pisarz i artysta, najbardziej znany jako autor komiksów w stylu noir.

Film przedstawiony jest w konwencji komiksu, z atmosferą i estetyką filmów noir z lat 40. i 50. XX wieku.

Fabuła[ | edytuj kod]

Film opowiada historie pięciu mężczyzn, zawarte w trzech tomach komiksu Franka Millera: Marva, Hartigana, Jackie Boya i Dwighta McCarthy’ego oraz tajemniczego zabójcy. Akcja dzieje się w Basin City, miasta lepiej znanego jako Miasto Grzechu.

Nicholas Agustin „Nicky” Katt (ur. 11 maja 1970 w Dakocie Południowej) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany z roli nietypowego nauczyciela Harry’ego Senate w serialu Davida E. Kelleya Fox Boston Public. Jessica Marie Alba (ur. 28 kwietnia 1981 w Pomonie) – amerykańska aktorka, modelka i bizneswoman. Zdobyła m.in. nominację do Złotego Globu za rolę w serialu Cień anioła.

Ten żółty drań[ | edytuj kod]

Ta część filmu opowiada o policjancie Johnie Hartiganie. W momencie, w którym go poznajemy, jest chorującym na serce policjantem, który ma niedługo przejść na emeryturę. Jednak tuż przed nią chce uratować jedenastoletnią Nancy Callahan przed gwałcicielem, którym jest syn senatora Roarka, Roark Junior. Przed podjęciem akcji próbuje go powstrzymać jego partner, Bob, który jednak zostaje ogłuszony. Hartigan ratuje dziewczynkę, odstrzeliwuje gwałcicielowi dłoń oraz genitalia. W momencie, w którym ma zamiar ostatecznie zakończyć żywot Roarka juniora, strzela do niego Bob. Hartigan trafia do szpitala, a gdy zostaje wyleczony, trafia do aresztu pod zarzutem gwałtów na nieletnich oraz próby morderstwa Roarka Juniora. W ten sposób Senator Roark mści się na Hartiganie za próbę powstrzymania jego syna. W więzieniu spędza osiem lat, w czasie których co tydzień otrzymuje listy od uratowanej Nancy Callahan. Gdy listy przestają przychodzić, a w jego celi na chwilę pojawia się Żółty Drań z kopertą, w której zamiast listu od Nancy pojawia się palec nastolatki. Udaje mu się uzyskać zwolnienie z więzienia. Po wyjściu z więzienia okazuje się jednak że nastolatka wcale nie została porwana, a pracuje jako striptizerka w nocnym klubie. Rozpoznaje ona swego wybawiciela i po powrocie do domu wyznaje mu miłość, ten opiera się jednak, mówiąc, że jest jeszcze dzieckiem. Nagle pojawia się Żółty Drań, który obezwładnia Hartigana, zaplątuje mu pętlę na szyi i porywa Nancy na rodzinną farmę Roarków, gdzie chce ją zgwałcić. Hartiganowi udaje się uwolnić i wyciąga od jednego z ludzi Roarka, gdzie prawdopodobnie jest Roark junior i dziewczyna. Na miejscu zastaje Żółtego Drania torturującego Nancy. Po krótkiej, ale bardzo brutalnej walce zabija go. Hartigan obiecuje Nancy że spędzą życie razem, wie jednak, że Senator Roark, chcąc zemścić się za śmierć syna, będzie ich ścigać, dlatego aby ratować dziewczynę, popełnia samobójstwo.

Marley Eve Shelton (ur. 12 kwietnia 1974 r. w Los Angeles w Kalifornii, USA) — amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, najlepiej znana z głównej roli w slasherze Walentynki (Valentine), oraz z występów w filmach Ten pierwszy raz (Trojan War), Balonowy chłopak (Bubble Boy), Słodkie i ostre (Sugar & Spice) i Sin City: Miasto Grzechu (Sin City). Pojawiła się też jako dr. Dakota Block-McGraw w filmach Grindhouse Vol. 1: Death Proof i Grindhouse Vol. 2: Planet Terror.Film noir (wym. IPA: film nwaːr), czarny film lub czarne kino – nurt, stylistyka lub gatunek w kinie amerykańskim, wywodzący się z kina gangsterskiego, rozwijany głównie w latach 40. XX wieku i pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Filmy noir unikają jasnego podziału na dobro i zło, pokazują często niewyjaśnione zbrodnie i perwersję, unikają moralizowania i happy endów. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta. Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale, przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat przestępczy oraz prywatni detektywi.

Klient ma zawsze rację[ | edytuj kod]

Jest to najkrótsza, ledwie kilkuminutowa opowieść w całości dziejąca się na balkonie. Uczestniczą w niej dwie osoby.

Miasto Grzechu[ | edytuj kod]

Marv jest mężczyzną, który przez pewien czas przebywał w więzieniu. Część filmu dotycząca tego bohatera rozpoczyna się od informacji o tym, że Marv poznał prostytutkę o imieniu Goldie. Po wspólnie spędzonej nocy, gdy Marv się budzi, okazuje się, że Goldie nie żyje, a do jego hotelowego pokoju dobija się grupa policjantów. Gdy wydostaje się z hotelu, rozpoczyna własne śledztwo dotyczące sprawców morderstwa Goldie. Wkrótce zostaje nieoczekiwanie zaatakowany przez kobietę, która wygląda jak Goldie. Dociera na farmę Roarków, gdzie odnajduje zabójcę, którym jest powiązany z Kardynałem Roarkiem (bratem senatora) kanibal Kevin. Udaje mu się uciec wraz ze swoją przyjaciółką Lucille, ta jednak ginie zabita przez policjantów. Marv odnajduje kobietę, która go zaatakowała, i dowiaduje się, że jest ona siostrą bliźniaczka Goldie. Udaje mu się ją przekonać, że nie jest zabójcą. Dowiaduje się też że Kardynał Roark jest zamieszany w morderstwo prostytutki. Wraca wraz z Wendy na farmę Roarków, gdzie po brutalnej walce w okrutny sposób doprowadza do śmierci Kevina. Następnie dostarcza jego głowę Kardynałowi Roarkowi i go również zabija. Marv zostaje przewieziony do szpitala, gdzie zostaje zmuszony do przyznania się do zamordowania Kevina, Roarka i ich ofiar. Na ostatnią noc przed śmiercią mężczyznę odwiedza Wendy, która spędza z nim noc. Następnego dnia Marv ginie na krześle elektrycznym.

Kimberly Alexis Bledel (ur. 16 września 1981 w Houston, Teksas) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa. Wystąpiła w serialu telewizyjnym Kochane kłopoty i filmach: Tuck Everlasting, Sin City: Miasto Grzechu, Absolwentka, Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów oraz Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów 2, Źródło młodości (2002).Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.

Krwawa Jatka[ | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się od sceny, w której pijany i zdenerwowany Jackie wraz z kumplami dobija się do drzwi swojej kochanki. Dziewczyna jednak nie chce z nim rozmawiać. Po kilku chwilach wpuszcza jednak Jackiego do pokoju, ten jednak natyka się tam na Dwighta McCarthya, który zmusza Jackiego do opuszczenia pokoju. Wściekły Jackiego wraz z przyjaciółmi, dociera na Stare Miasto, dzielnicę należącą do prostytutek. Dwight postanawia go ścigać, by ochronić jego potencjalne ofiary. W Starym Mieście Jackie ginie. Okazuje się, że jest policjantem. Jego śmierć może zakłócić kruchy układ między prostytutkami a policją, której oddają część zysków w zamian za spokój. Dwight postanawia pomóc prostytutkom, których przywódczyni – Gail – jest jego byłą kochanką. Wywozi martwe ciało Jackiego, w czasie transportu ma halucynacje – widzi, jak Jackie „ożywa” (jest to jedyna scena filmu wyreżyserowana przez Quentina Tarantino). Zostaje zaatakowany przez najemników, którzy odbierają odciętą głowę Jackiego i prawie ginie w jeziorze, ale ratuje go jedna z prostytutek – Miho. Odzyskują głowę Jackiego i wracają do Starego Miasta. Tymczasem gangster Manute porywa Gail. Zdrajczynią okazuje się młoda prostytutka Becky. Dwight próbuje negocjować z mafią, oferując głowę Jackiego w zamian za Gail. Podczas wymiany McCarthy detonuje ukrytą w głowie bombę i unieszkodliwia część gangsterów. Resztę wykańczają przybyłe na miejsce prostytutki.

Rutger Oelsen Hauer (ur. 23 stycznia 1944 w Breukelen, zm. 19 lipca 2019 w Beetsterzwaag) – holenderski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także scenarzysta, producent, reżyser. Nazywany holenderskim Paulem Newmanem, był odtwórcą licznych i urozmaiconych ról, zarówno bohaterów, jak i czarnych charakterów. Laureat Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę porucznika Aleksandra „Saszy” Peczerskiego w dramacie wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987). Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sánchez, bardziej znany jako Benicio Del Toro (ur. 19 lutego 1967 w San Juan w Portoryko) − portorykański aktor i producent filmowy, scenarzysta.
Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).
Mickey Rourke, właściwie Philip Andre Rourke, Jr. (ur. 16 września 1952 w Schenectady, w stanie Nowy Jork) − amerykański aktor i scenarzysta.
Powers Allen Boothe (ur. 1 czerwca 1948 w Snyder, zm. 14 maja 2017 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
Michael Clarke Duncan (ur. 10 grudnia 1957 w Chicago, zm. 3 września 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor. Zasłynął między innymi z roli Johna Coffeya w filmie Zielona mila, na podstawie powieści Stephena Kinga w reżyserii Franka Darabonta. Rola domniemanego mordercy skazanego na śmierć przyniosła mu nominację do Oskara jako najlepszego aktora drugoplanowego.

Reklama