• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Simpsons Roasting on an Open Fire

  Przeczytaj także...
  David Silverman (ur. 1943) – brytyjski profesor socjologii, autor oraz redaktor licznych publikacji z zakresu metodologii badań naukowych. Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.
  Poniższa lista przedstawia 13 odcinków pierwszego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, oryginalnie wyemitowanego w amerykańskiej telewizji FOX. Odcinki w Polsce zostały zaprezentowane przez TVP1, Fox Kids, Canal+ oraz TV Puls.

  Simpsons Roasting on an Open Fire (Simpsonowie pieką się na wolnym ogniu), znany także jako The Simpsons Christmas Special (Specjalny odcinek świąteczny Simpsonów) – pierwszy pełnometrażowy odcinek pierwszego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, choć wyprodukowany jako ósmy w kolejności. Został wyemitowany 17 grudnia 1989 roku w telewizji FOX. Scenariusz napisał Mimi Pond, a wyreżyserował David Silverman. Tytuł nawiązuje do piosenki The Christmas Song, znanej także jako Chestnusts Roasting on an Open Fire

  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Streszczenie[ | edytuj kod]

  Homer, Marge i Maggie Simpsonowie uczestniczą w świątecznym przedstawieniu w szkole podstawowej w Springfield, w którym występują m.in. Bart i Lisa. Po powrocie do domu Marge pyta dzieci, co chcą na Boże Narodzenie, na co Bart prosi o tatuaż. Gdy następnego dnia Marge i dzieci idą na zakupy, Bart wymyka się i załatwia sobie tatuaż ze słowem „Matka”. Gdy Marge się o tym dowiaduje, natychmiast zabiera syna na laserowe usunięcie rysunku – kosztuje ją to jednak wszystkie świąteczne pieniądze. Tymczasem w elektrowni atomowej w Springfield Homer dowiaduje się, że nie otrzyma bożonarodzeniowej premii.

  Homer Jay Simpson, przez krótki okres znany jako Max Power (ur. 12 maja 1956 na farmie rodziców, Mony i Abrahama Simpsonów, w USA) – fikcyjna postać występująca w serialu animowanym Simpsonowie.Lisa Marie Simpson – fikcyjna postać występująca w serialu animowanym o rodzinie Simpsonów. W amerykańskiej wersji serialu głos Lisy należy do aktorki Yeardley Smith.

  Kiedy Homer wraca do domu i słyszy o stracie pieniędzy, decyduje się nic nie mówić rodzinie o braku spodziewanej premii. Sam wybiera się na zakupy, kupując w lombardzie tanie prezenty. W tawernie Moe spotyka przebranego za Mikołaja Barneya. Radzi mu on, by zatrudnił się w centrum handlowym jako „święty”. Homer zgadza się na to, lecz podczas wizyty w sklepie przyjaciel Barta, Milhouse zdziera mu z twarzy sztuczną brodę. Jego syn obiecuje jednak nic nie mówić reszcie rodziny.

  Tatuaż – dowolny znak graficzny na ciele powstały w wyniku trwałego wszczepienia za pomocą specjalnej igły barwnika pod skórę. W Polsce tatuaż mogą sobie zrobić osoby, które ukończyły 18 rok życia - nie ma jednak ustawy, czy rozporządzenia, które dokładnie regulowałoby kwestię robienia tatuażu przez osoby niepełnoletnie. Przed ukończeniem 18 roku życia tatuaż można zrobić jedynie po wyrażeniu zgody przez opiekunów prawnych.Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

  Kiedy Homer dostaje w końcu wypłatę, z przerażeniem stwierdza, że wynosi ona zaledwie 13 dolarów. Barney, podobnie wynagrodzony, radzi mu, by spróbował sił w psich wyścigach. Za namową Barta zgadza się zaryzykować wszystkie pieniądze. Mimo zachęty ze strony Barneya, by postawić na psa imieniem Zefir, Homer w ostatniej chwili decyduje się powierzyć swoje 13 dolarów uczestnikowi z ostatniej chwili, Pomocnikowi Świętego Mikołaja. Ten jednak (rzekomo po raz dwudziesty piąty) na metę dociera ostatni i jego właściciel porzuca go. Pies dogania Simpsonów, którzy decydują się go zatrzymać. Po powrocie, tuż zanim Homer zdąża powiedzieć o swoim pechu, wszyscy uznają Pomocnika Mikołaja za świąteczny prezent i są bardzo szczęśliwi.

  Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.The Christmas Song – klasyczna piosenka świąteczna (ang. Christmas song) skomponowana w roku 1944 przez muzyka jazzowego Mela Tormé’a i autora utworów Roberta „Boba” Wellsa, znana także pod tytułami „Chestnuts Roasting on an Open Fire” i „Merry Christmas to You”. Na przestrzeni dekad, utwór posłużył za cover licznym artystom muzycznym – jako pierwsze zadania przerobienia go na własną wersję podjęło się The Nat King Cole Trio na początku 1946 r.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bałtycka Biblioteka Cyfrowa - Głos Pomorza, bibliotekacyfrowa.eu [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.57 sek.