• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Simpsonowie  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Sky 1 (dawniej: Sky One) – brytyjska stacja telewizyjna, której właścicielem jest British Sky Broadcasting. Została uruchomiona 26 kwietnia 1982 roku. Kanał ten dostępny jest w Wielkiej Brytanii i w IrlandiiKrótkometrażowe odcinki serialu Simsponowie – seria czterdziestu ośmiu krótkometrażowych filmów animowanych, wyemitowanych po raz pierwszy w programie The Tracey Ullman Show przez Fox Broadcasting Company w latach 1987-1989. Zapoczątkowały one serial Simpsonowie.
  Postacie[ | edytuj kod]

  Przez kilkaset odcinków przewinęła się mnoga liczba postaci, lecz część pojawia się na ekranie częściej – są to członkowie rodziny Simpsonów lub inne często widywane przez głównych bohaterów osoby.

  Rodzina Simpsonów[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Rodzina Simpsonów.

  Pozostali mieszkańcy Springfield[ | edytuj kod]

  Najbliższymi sąsiadami Simpsonów są Flandersowie.

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Rodzina Flandersów.

  Homer pracuje ze swymi kolegami w elektrowni jądrowej.

  Futurama – amerykański serial animowany tworzony przez Matta Groeninga, autora serialu Simpsonowie. Nadawany w latach 1999-2003 dla stacji Fox Broadcasting Company. W Polsce ukazywał się na antenie TV4 także pod tytułem Przygody Frya w kosmosie. Obecnie, pod oryginalnym tytułem na Comedy Central. Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.

  Bart i Lisa uczęszczają do miejscowej podstawówki.

  Homer wraz z przyjaciółmi lubi pokonwersować przy napojach z procentami w Tawernie Moe.

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Tawerna Moe.

  Co niedziela Simpsonowie udają się na mszę.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Nad Springfield roztacza się władza Burmistrza Quimby'ego oraz utrzymywanych władz porządkowych i sądowniczych.

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Prawo i egzekutywa.

  W mieście grasuje przestępczość, która czasem dotyka rodzinę Simpsonów.

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Czarne charaktery.

  Wiele postaci główni bohaterowie widzą przede wszystkim przez szklany ekran telewizora.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Serial animowany – ciąg regularnie pokazywanych (w kinie, telewizji) filmów animowanych o wspólnym tytule seryjnym, zwykle podobnych do siebie. Poszczególne odcinki najczęściej posiadają podobnych bohaterów oraz wspólną scenerię. W przypadku kanałów telewizyjnych programy są tworzone lub adaptowane z użyciem wspólnego tytułu seryjnego i mogą być publikowane co najmniej raz w tygodniu o określonej porze.
   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Postacie z mediów.

  Jest też wielu innych bohaterów kreskówki „Simpsonowie”, którzy nie pasują do powyższych kategorii.

   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Przedsiębiorcy.
   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Inne.
   Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Pozostałe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fox przedłuża „Simpsonów” o 26 sezon. [dostęp 5 października 2013].
  Jetix Polska to polskojęzyczna kablowo-satelitarna stacja telewizyjna dla dzieci i młodzieży, polski oddział międzynarodowego Jetix. Wystartowała 18 kwietnia 1998 jako Fox Kids, a 1 stycznia 2005 zmieniła nazwę na Jetix. Zakończyła istnienie 18 września 2009, a następnego dnia została zastąpiona przez Disney XD. Oprócz tego w Polsce istniał kanał siostrzany – Jetix Play (wcześniej Fox Kids Play), który zakończył nadawanie 31 lipca 2010 roku.Fox Polska – kanał telewizyjny, emitujący amerykańskie seriale produkowane przez wytwórnie z Hollywood m.in. przez 20th Century Fox Television.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.
  Poniższa lista przedstawia 24 odcinki trzeciego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, oryginalnie wyemitowanego w amerykańskiej telewizji FOX. Odcinki w Polsce zostały zaprezentowane przez TVP1, Fox Kids, Canal+ oraz TV Puls (do 3x17).
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Simpsons Roasting on an Open Fire (Simpsonowie pieką się na wolnym ogniu), znany także jako The Simpsons Christmas Special (Specjalny odcinek świąteczny Simpsonów) – pierwszy pełnometrażowy odcinek pierwszego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, choć wyprodukowany jako ósmy w kolejności. Został wyemitowany 17 grudnia 1989 roku w telewizji FOX. Scenariusz napisał Mimi Pond, a wyreżyserował David Silverman. Tytuł nawiązuje do piosenki The Christmas Song, znanej także jako Chestnusts Roasting on an Open Fire
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Poniższa lista przedstawia 22 odcinki drugiego sezonu serialu animowanego Simpsonowie, oryginalnie wyemitowanego w amerykańskiej telewizji FOX. Odcinki w Polsce zostały zaprezentowane przez TVP1, Fox Kids, Canal+ oraz TV Puls.
  Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową, oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.862 sek.