• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Silnik komutatorowy

  Przeczytaj także...
  Maszyna wyciągowa - zasadniczy element kopalnianego wyciągu szybowego. Jej głównym elementem jest linopędnia, napędzana silnikiem, przez układ sterowania i regulacji prędkości. Początkowo stosowano do napędu maszyny parowe, później wolnoobrotowe silniki prądu stałego połączone bezprzekładniowo z kołem pędnym lub bębnem, na który nawinięta jest lina. W nowych rozwiązaniach stosuje się szybkoobrotowe silniki prądu stałego lub przemiennego (napędzające linopędnię poprzez przekładnię) zasilane i precyzyjnie regulowane dzięki wykorzystaniu przekształtników półprzewodnikowych.Rozruch - okres pomiędzy załączeniem zasilania do nieruchomego silnika elektrycznego do osiągnięcia wartości nominalnej stanu pracy, np. prędkości obrotowej.
  Odkurzacz – urządzenie elektryczne służące do oczyszczania przedmiotów, powierzchni lub powietrza z kurzu, innych sypkich zanieczyszczeń (np. okruchów, pyłu, wiórów) lub zbierania rozlanych płynów poprzez zasysanie powietrza razem z zanieczyszczeniami.
  Model silnika komutatorowego
  Wirnik z komutatorem

  Silnik komutatorowy - charakteryzuje się wirnikiem o magnetowodzie wykonanym z pakietu blach elektrotechnicznych wyposażonym w uzwojenie połączone z komutatorem, po którym ślizgają się doprowadzające prąd szczotki węglowe. Wirnik porusza się w wyniku oddziaływania płynącego przezeń prądu i pola magnetycznego wytwarzanego przez stojan. Ruch odbywa się w sposób ciągły, dzięki przełączaniu przez komutator kierunku prądu płynącego przez wirnik.

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Modelarstwo – działalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Najczęściej pojmowane jest jako zabawa (hobby), może być także sportem. Przede wszystkim wiązane jest z modelarstwem redukcyjnym, polegającym na możliwie dokładnym odwzorowaniu wyglądu obiektu, z zachowaniem określonej skali, jednakże inne rodzaje modelarstwa skupiają się na odwzorowaniu funkcjonowania oryginału (np. latający model samolotu), lub łączą odwzorowanie funkcjonowania i wyglądu.
 • Silniki prądu stałego o małej mocy najczęściej wyposażone są w magnes trwały. Brak zasilania stojana eliminuje źródło strat. Natomiast w silnikach dużych stojan jest elektromagnesem o litym magnetowodzie. Silniki komutatorowe prądu stałego o małej mocy, stosowane są w modelarstwie (modele samochodowe, wodne, latające), zabawkach mechanicznych, w samochodach (napęd wycieraczek, podnoszenia szyb, rozrusznik), urządzeniach domowych zasilanych z baterii (walkmany, szczoteczki do zębów, golarki, depilatory) lub z sieci (magnetofony, magnetowidy). Silniki dużej mocy, nawet do kilkuset kW, są wykorzystywane w przemyśle i transporcie do napędu urządzeń, które wymagają rozruchu pod obciążeniem i regulacji prędkości obrotowej jako silniki trakcyjne (tramwaje, lokomotywy), napędu walcarek czy kopalnianych maszyn wyciągowych.
 • W przypadku zasilania prądem przemiennym, stojan silnika jest elektromagnesem, a jego obwód magnetyczny wykonany jest tak jak wirnik z pakietu blach elektrotechnicznych. Silniki komutatorowe prądu przemiennego mają duży moment rozruchowy nie potrzebują kondensatora jak jednofazowe silniki indukcyjne, są od nich lżejsze i osiągają wyższe obroty (powyżej 3000 obr./min). Silniki małe osiągają do 10000 obr./min a większe np. w odkurzaczu rozpędzają się do 25000 obr./min. Silniki komutatorowe prądu przemiennego o mocy od kilkudziesięciu W do 2 kW stosowane są w napędach wielu urządzeń domowych, na przykład w mikserach, młynkach, odkurzaczach, suszarkach, sokowirówkach, oraz licznych elektronarzędziach.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • silnik bezszczotkowy
 • silnik prądu stałego
 • Wirnik, (rotor) - element maszyny lub mechanizmu, który w czasie pracy wiruje wokół stałej osi. Najczęściej stosowany w pompach, sprężarkach, wentylatorach, dmuchawach, maszynach elektrycznych, silnikach, prądnicach i turbinach.Silnik elektryczny asynchroniczny, silnik indukcyjny - jest maszyną elektryczną zmieniającą energię elektryczną w energię mechaniczną, w której wirnik obraca się z poślizgiem w stosunku do wirującego pola magnetycznego wytworzonego przez uzwojenie stojana.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stojan, (stator) - zespół nieruchomych elementów maszyny lub mechanizmu, otaczających wirujący wokół stałej osi wirnik. Najczęściej stosowany jest w pompach, sprężarkach, wentylatorach, dmuchawach, maszynach elektrycznych, silnikach, prądnicach i turbinach.
  Prąd przemienny (ang. alternating current, AC) – charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością. Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny). Najczęściej pożądanym jest, aby wartość średnia całookresowa (tzn. składowa stała) wynosiła zero.
  Zabawka – przedmiot służący do zabawy najczęściej dzieciom, ale także dorosłym lub zwierzętom. Do popularnych zabawek należą m.in. lalki, żołnierzyki, misie, pieski i inne zwierzęta, bąki, klocki czy samochodziki.
  Kondensator – jest to element elektryczny (elektroniczny), zbudowany z dwóch przewodników (okładek) rozdzielonych dielektrykiem.
  Szczotka – specjalny rodzaj kontaktu elektrycznego pomiędzy dwiema (lub więcej) ruchomymi częściami. Zazwyczaj szczotki współpracują z komutatorem lub pierścieniami ślizgowymi. Spotyka się jednak również inne rodzaje kontaktów jak to ma miejsce np. w autotransformatorze lub potencjometrze drutowym, gdzie szczotka jest przesuwana bezpośrednio po uzwojeniu.
  Elektromagnes – urządzenie wytwarzające pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego. Zbudowany jest z cewki nawiniętej zazwyczaj na rdzeniu ferromagnetycznym, o otwartym obwodzie magnetycznym, zwiększającym natężenie pola magnetycznego w części otoczenia zwojnicy. Pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes wzrasta przy wzroście natężenia prądu elektrycznego płynącego przez cewkę. Pole magnetyczne zanika, gdy prąd przestaje płynąć.
  Elektronarzędzia są to narzędzia zasilane prądem elektrycznym, najczęściej o napięciu 230 V. Ułatwiają prace, których wykonywanie narzędziami ręcznymi byłoby uciążliwe, czasochłonne lub niewygodne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.734 sek.