Silicon Graphics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Superkomputer SGI Onyx

Silicon Graphics, Incorporated (SGI) – amerykańskie przedsiębiorstwo znane głównie z produkcji wysokiej klasy sprzętu komputerowego przeznaczonego do produkcji grafiki komputerowej – głównie grafiki trójwymiarowej oraz obróbki obrazu wideo. Firmę założył w 1982 roku wraz z dziesięcioma studentami Jim Clark – profesor z Uniwersytetu Stanford. Początkowo ze swoimi pionierskimi, jak na początek lat 80., pomysłami zwrócił się do firm takich jak Hewlett-Packard czy Digital, jednak nie były one zainteresowane wykupieniem patentu. Jim Clark opuścił SGI w 1993 roku i wspólnie z Markiem Andreessenem (współtwórcą przeglądarki Mosaic) założył firmę Netscape.

MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Firma była członkiem OpenGL Architecture Review Board (ARB), organizacji zajmującej się rozwijaniem biblioteki graficznej OpenGL. OpenGL powstał jako rozwinięcie, używanej w stacjach graficznych Silicon Graphics, biblioteki IrisGL. Dlatego też, do SGI należały również prawa do nazwy i logo „OpenGL”.

Mosaic – jedna z pierwszych, działających w trybie graficznym przeglądarek internetowych, zapewniających dostęp do sieci WWW. Marc Andreessen (ur. 9 lipca 1971 w Cedar Falls) - amerykański przedsiębiorca, współtwórca przeglądarek Mosaic i Netscape Navigator. 25 lutego 1993 roku zaproponował wstawianie obrazków do stron WWW.

Komputery produkowane przez SGI pracowały (do 2006 r.) pod kontrolą rozwijanego przez firmę systemu IRIX (maszyny oparte na procesorach rodziny MIPS), później (od 2001 r.) używały Linuksa (systemy Altix były w 2006 r. największymi superkomputerami opartymi na Linuksie oraz procesorach Intel Itanium 2). Na systemach opartych na Linuksie i procesorach Intel można używać oprogramowania IRIXa (za pomocą emulatora programowego), istnieje również projekt, którego celem jest m.in. rozwijanie Linuksa na systemy SGI MIPS. Sterowniki graficzne najnowszych komputerów SGI (Virtu) pochodzą z Nvidii, niegdyś SGI samo projektowało i produkowało sterowniki dla swoich maszyn.

NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.

Z powodu kurczącego się rynku specjalizowanych stacji graficznych, firma zakończyła ich produkcję w 2006 roku. Oznaczało to także kres produkcji systemów z procesorami MIPS i własnych sterowników graficznych. Ostatnimi modelami tej klasy były systemy Tezro i Fuel (IRIX/MIPS) oraz Prism (Itanium/Linux). Później (kwiecień 2008) Silicon Graphics powróciło na krótko na ten rynek, wprowadzając systemy Virtu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.

Na początku 2009 roku Silicon Graphics ogłosiła upadłość, po wyparciu jej stacji roboczych przez komputery osobiste przedsiębiorstwo nie mogło znaleźć sobie miejsca na rynku. Większość majątku sprzedano firmie Rackable Systems, używającej obecnie marki Silicon Graphics International, z pozostałości utworzono spółkę Graphics Properties Holdings, zajmującą się zarządzaniem patentami dawnego SGI.

OpenGL Architecture Review Board (ARB, OpenGL ARB) – zrzeszenie firm, zajmujące się rozwojem biblioteki OpenGL. Utworzone w 1992 roku ustanawia nowe standardy grafiki 3D oraz kierunku rozwoju sektora graficznego, przygotowuje, testuje i zatwierdza zmiany w specyfikacji, a także przygotowuje oficjalne aktualizacje biblioteki. 31 lipca 2006 r. kontrola na biblioteką OpenGL zostały przekazane do Khronos Group.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Ważniejsze dawniejsze produkty to stacje robocze Crimson, Indy, Indigo i O2 oraz superkomputery Onyx.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Projekt Linux/MIPS
 • Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  OpenGL (ang. Open Graphics Library) – specyfikacja uniwersalnego API do generowania grafiki. Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych.
  Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.
  W popularnym znaczeniu stacja robocza to każdy komputer przeznaczony do bezpośredniej pracy (w odróżnieniu od serwera, który tylko udostępnia zdalnie jakieś usługi i zasoby). W szczególności w sieciach komputerowych mianem tym określa się każdy komputer, który jest do tej sieci podłączony, a który nie służy wyłącznie do jej obsługi. W tym znaczeniu pokrywa się to z terminem komputer osobisty.
  Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.

  Reklama