Severstal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Siewierstal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Severstal (ros. Северсталь, ang. Severstal; dosł. „Północna Stal”) – rosyjska spółka z siedzibą w Czerepowcu założona w 1993 roku, działająca głównie w branży hutniczej i górniczej. Spółka PAO Severstal to jedna z wiodących na świecie, pionowo zintegrowanych spółek górniczo-hutniczych. Począwszy od 2009 roku przedsiębiorstwo jest jednym z największych producentów stali w Rosji. Większość akcji spółki należy do Aleksieja Mordaszowa.

Grupa kapitałowa – struktura łącząca przedsiębiorstwa za pomocą związków kapitałowych. W Polsce jest konstrukcją mającą umocowanie i definicję prawną, m.in. na gruncie ustawy o rachunkowości oraz o ochronie konkurencji i konsumentów. W odniesieniu do nauki o zarządzaniu stanowi szczególny przypadek holdingu.Siewierstal Czerepowec (ros. Северсталь Череповец) – rosyjski klub hokejowy z siedzibą w Czerepowcu. Od 2008 roku występuje w KHL.

W skład grupy Severstal wchodzą dwie dywizje: Severstal Russian Steel, do której należą duże zakłady przemysłowe, głównie na terenie Rosji oraz dywizja Severstal Resources, w skład której wchodzą aktywa wydobywcze, głównie w Rosji, co zapewnia jej ciągłe dostawy surowców.

Frankfurter Wertpapierbörse FWB® (pol. Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych) - giełda papierów wartościowych ulokowana we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.Prywatyzacja – akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.

Historia[ | edytuj kod]

Początki przedsiębiorstwa sięgają jeszcze 1930 roku, kiedy na półwyspie Kolskim odkryto złoża rud żelaza, a następnie duże złoża węgla w rejonie dzisiejszego miasta Peczora. Te dwa czynniki pozwoliły na usytuowanie w północno-zachodniej części Rosji trwałego przemysłu stalowego.

Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1940 roku rząd radziecki wydał uchwałę „w sprawie organizacji produkcji stali w północno-zachodniej części ZSRR”, która przyczyniała się do tworzenia huty stali w Czerepowcu. Budowę obiektu przyspieszono po zakończeniu wojny, i otwarto ją w dniu 24 sierpnia 1955 roku. W kolejnych latach następował silny rozwój huty czyniąc Czerepowiec głównym ośrodkiem produkcji stali w Związku Radzieckim.

Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W dniu 24 września 1993 roku dekretem prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, zakłady produkcyjne stali przekształcono poprzez prywatyzację w otwartą spółkę akcyjną Siewierstal.

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, Moskwie oraz na Frankfurter Wertpapierbörse.

Przedsiębiorstwo jest właścicielem i głównym sponsorem klubu hokejowego Siewierstal Czerepowiec.

Peczora – miasto w europejskiej części Rosji, w republice Komi, port nad rzeką Peczora. Populacja wynosi 43 458 mieszkańców (2010 r.).Indeks RTS (od ang. Russia Trading System) – indeks giełdowy 50 największych spółek notowanych na Moskiewskej Giełdzie Papierów Wartościowych (Московская биржа).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Company History (ang.). www.severstal.com. [dostęp 2012-03-21].
Warto wiedzieć że... beta

Półwysep Kolski (ros. Кольский полуостров) – europejski półwysep w północno-zachodniej części Rosji, oblany wodami Morza Białego i Morza Barentsa, o powierzchni 100 tys. km². Jego południowa część przecina koło podbiegunowe północne.
Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.
Aleksiej Aleksandrowicz Mordaszow, ros. Алексей Александрович Мордашов (ur. 26 września 1965 w Czerepowcu) – rosyjski przedsiębiorca, jeden z najbogatszych obywateli Federacji Rosyjskiej (5. miejsce na opublikowanej przez miesięcznik Forbes listy 200 najbogatszych biznesmenów Rosji w 2015 roku). W marcu 2016 roku jego majątek był szacowany na 11,7 mld USD.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Boris Nikołajewicz Jelcyn (ros. Борис Николаевич Ельцин; ur. 1 lutego 1931 w Butce, zm. 23 kwietnia 2007 w Moskwie), znany w Polsce jako Borys Jelcyn – od 6 lipca do grudnia 1991 Premier Rosyjskiej FSRR a od grudnia 1991 do 15 maja 1992 Premier Federacji Rosyjskiej, od 29 maja 1990 do 10 lipca 1991 Przewodniczący Rady Najwyższej Rosji. Pierwszy w historii tego kraju prezydent (od 10 lipca 1991 Prezydent Rosyjskiej FSRR, od 25 grudnia 1991 Prezydent Federacji Rosyjskiej).
Czerepowiec (ros. Черепове́ц) – miasto w północnej części Rosji, w obwodzie wołogdziańskim, port przy Wołżańsko-Bałtyckiej Drodze Wodnej, nad Zbiornikiem Rybińskim.

Reklama