Siewca Wiatru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siewca Wiatru – powieść fantasy autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej wydana w styczniu 2004 roku przez wydawnictwo Fabryka Słów. Po wyczerpaniu nakładu, w 2007 roku ukazało się drugie wydanie powieści. W lutym 2010 opublikowany został pierwszy z dwóch tomów kontynuacji książki, zatytułowanej Zbieracz Burz. Premiera drugiego tomu miała miejsce we wrześniu 2010.

Andrzej Wierciński (ur. 22 kwietnia 1930 w Chorzowie, zm. 8 grudnia 2003 w Warszawie) – polski antropolog, etnolog, religioznawca, kabalista.Agencja Wydawnicza RUNA - wydawnictwo literackie zajmujące się głównie publikacją polskiej fantastyki (science fiction, fantasy, horror).

Książka została przypisana do serii „Zastępy anielskie”.

Geneza[ | edytuj kod]

Ostateczną kreację Siewcy Wiatru poprzedziło znaczne zainteresowanie autorki w materii bytów niebiańskich. Studiując archeologię, zetknęła się z tekstami, w których zaskoczyły ją konteksty, w których występowały imiona aniołów. Zainspirowały ją też wykłady profesora Andrzeja Wiercińskiego pod tytułem „Antropologia magii i religii”, w których dowiedziała się między innymi o czarnej magii, w której występowały postacie aniołów. Efektem tych zainteresowań było pojawienie się na rynku wydawniczym kilkunastu opowiadań o tematyce zbliżonej do "Siewcy wiatru", które zostały zawarte w opublikowanym później, w marcu 2003 roku, tomie o tytule Obrońcy Królestwa wydanym przez wydawnictwo Runa. Ten zaś – uzupełniony o dwa nowe opowiadania – ukazał się w nowej wersji w sierpniu 2008 roku już pod nowym, zmienionym tytułem – Żarna niebios i tym razem wydany został już przez Fabrykę Słów.

Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama