Sieroszewice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sieroszewice (19341954 gmina Sieroszewice Nowe) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim z siedzibą w Sieroszewicach.

Masanów – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leży ok. 18 km na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.

Według danych z 1 stycznia 2018 roku gmina liczyła 9 680 mieszkańców.

Położenie[ | edytuj kod]

Według danych z 1 stycznia 2018 roku powierzchnia gminy Sieroszewice wynosiła 163,17 km².

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Namysłaki – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leżą na skraju powiatu, ok. 20 km na południowy wschód od Ostrowa Wlkp., nad Gniłą Baryczą.

Gmina położona jest we wschodniej części powiatu ostrowskiego na Wysoczyźnie Kaliskiej, w paśmie makroregionu Niziny Południowowielkopolskiej.

Najniżej położony punkt na terenie gminy leży w miejscowości Namysłaki (122,9 m n.p.m.), a najwyższy położony jest w Sieroszewicach (153,3 m n.p.m.).

Przez teren gminy Sieroszewice przebiega droga wojewódzka:

Górski Młyn – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Gmina Brzeziny (do 1954 gmina Ostrów Kaliski) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
 • 450 droga wojewódzka nr 450 (KaliszOłobokGrabów nad ProsnąOpatów).
 • Przynależność administracyjna[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.
  Grabów nad Prosną (niem. Grabow) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w Kotlinie Grabowskiej, nad Prosną, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej; siedziba gminy Grabów nad Prosną; zakłady przemysłu spożywczego.
  Kania - wieś w gminie Sieroszewice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim, położona nad Prosną, około 28 km na południowy wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, liczy 65 mieszkańców (dane z 31.12.2005).
  Nizina Południowowielkopolska (318.1-2) – makroregion w środkowo zachodniej Polsce, zachodnia część Nizin Środkowopolskich położona w dorzeczu środkowej Warty, nizina denudacyjna przecięta pradolinami Warty utworzonymi przez lądolód skandynawski , Prosny i Neru; największym miastem jest Kalisz.
  Budżet gminy – plan dochodów i wydatków uchwalany w formie uchwały budżetowej stanowiący podstawę gospodarki finansowej gminy. Gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową właśnie na podstawie uchwały budżetowej gminy. Budżet gminy jest rocznym planem:
  Parczew – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leży ok. 6 km na wschód od Ostrowa Wlkp., przy drodze Ostrów-Grabów nad Prosną.
  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

  Reklama