Siergiej Skripal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siergiej Wiktorowicz Skripal (ros. Сергей Викторович Скрипаль, ur. 23 czerwca 1951 w Kaliningradzie) – rosyjski oficer wywiadu wojskowego, który działał jako podwójny agent brytyjskich służb wywiadowczych w latach 1990. i na początku XXI wieku. W grudniu 2004 został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), a następnie skazany za zdradę stanu na 13 lat więzienia. Osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 2010 roku po wymianie za dziesięciu rosyjskich agentów aresztowanych w Stanach Zjednoczonych.

Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Biografia[ | edytuj kod]

W 1972 r. ukończył szkołę inżynierii wojskowej w Kaliningradzie z kwalifikacją sapera spadochroniarza. Następnie studiował w Moskiewskiej Akademii Inżynierii Wojskowej, po czym służył w radzieckich jednostkach powietrznodesantowych. Został włączony do wywiadu wojskowego (GRU). Na początku lat 90. został wysłany jako oficer GRU do ambasady na Malcie. Z powodu cukrzycy został odesłany z powrotem do Moskwy, gdzie rozpoczął pracę w centrali GRU i przez pewien czas był dyrektorem departamentu personalnego. Od 2001 pracował w Ministerstwie Gmin Rządu Obwodu Moskiewskiego.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Aresztowanie i wyrok skazujący[ | edytuj kod]

W grudniu 2004 został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), a następnie osądzony, za zdradę stanu i skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze w sierpniu 2006 roku. Jego prawnicy odwołali się od wyroku, który został podtrzymany przez Wojskowe Kolegium Sądu Najwyższego w dniu 30 listopada 2006. W 2010, po wymianie za dziesięciu rosyjskich agentów aresztowanych w Stanach Zjednoczonych, przeniósł się do Wielkiej Brytanii. 4 marca 2018 on i jego córka Julija Skripal zostali otruci środkiem trującym typu nowiczok i przewiezieni do szpitala w Salisbury. W odwecie, 15 marca 2018, premier Theresa May ogłosiła wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów.

Salisbury – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie ceremonialnym i unitary authority Wiltshire.Theresa Mary May (z domu Brasier, ur. 1 października 1956 w Eastbourne) – brytyjska polityk, członkini Partii Konserwatywnej. Od 12 maja 2010 pełni urząd ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii oraz równocześnie ministra ds. kobiet i równości.

Przypisy[ | edytuj kod]

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Warto wiedzieć że... beta

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB, ros. Федеральная служба безопасности Российской Федерации, ФСБ) – służba specjalna w Rosji utworzona 3 kwietnia 1995 z przekształcenia Federalnej Służby Kontrwywiadowczej (1993-1995).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Nowiczoki (ros. новичо́к – nowoprzybyły), związki serii A – grupa domniemanych bojowych środków trujących o działaniu paralityczno-drgawkowym, które miały zostać wynalezione w Związku Radzieckim w latach 70. XX wieku, a następnie być badane i produkowane do wczesnych lat 90. Ich struktury chemiczne, właściwości i działanie są nieznane, pozostają niepotwierdzone bądź są wyłącznie przypuszczeniami. Toksyczność nowiczoków opisywana jest jako kilkukrotnie większa od działania VX, jednak nie istnieją żadne opublikowane badania naukowe to potwierdzające. W marcu 2018 roku Wielka Brytania oskarżyła Rosję o użycie nowiczoku do otrucia byłego rosyjskiego szpiega, Sergieja Skripala.

Reklama