Siatka Zachmana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siatka Zachmana (ang. Zachman Framework) – szablon i sposób postępowania, który pozwala w sposób formalny i ściśle ustrukturalizowany definiować architekturę systemów korporacyjnych. Używa siatki bazując na sześciu podstawowych pytaniach (Co, Jak, Gdzie, Kto, Kiedy, Dlaczego) zadanych pięciu grupom użytkowników (Planujący, Właściciel, Projektant, Twórca, Podwykonawca) aby przedstawić holistyczny obraz przedsiębiorstwa, które jest modelowane.

System informatyczny – jest to zbiór powiązanych ze sobą elementów, którego funkcją jest przetwarzanie danych przy użyciu techniki komputerowej. Na systemy informatyczne składają się obecnie takie elementy jak:IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.

Jest często używana do opisania systemów informatycznych działających w przedsiębiorstwie. Architektura przedsiębiorstwa przedstawiona w siatce Zachmana może stanowić wkład w definiowanie architektury oprogramowania dla systemów w firmie.

Silną stroną siatki Zachmana jest kompletność opisu przedsiębiorstwa poprzez każdą z trzydziestu komórek siatki. Słabym punktem jest to, że takie podejście wymagając kompletności opisu wymaga stworzenia mnóstwa dokumentacji, która może być trudna do przeglądu i o wątpliwej przydatności.

Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

Siatka Zachmana stworzona przez Johna Zachmana w IBM w roku 1980 jest obecnie własnością publiczną. Pełna nazwa techniczna Siatki Zachmana brzmi: Zachman Framework for Enterprise Architecture and Information Systems Architecture (siatka Zachmana dla architektury korporacji i architektury systemów informacyjnych).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • The Open Group Architecture Framework – metodyka badania i definiowania architektury korporacyjnej opracowana przez The Open Group
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Rozszerzenie Rational Unified Process o siatkę Zachmana
  • The Concise Definition of The Zachman Framework by: John A. Zachman
  • definicja SearchCIO
  • Alex Hoffman: What is the Zachman Framework for Enterprise Architecture? artykuł
  • Reklama