Shropshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.

South Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 40 410 mieszkańców.Shrewsbury and Atcham – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 95 850 mieszkańców.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 3487 km², a liczba ludności – 472 700. Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstw Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą 135,6 os./km². Największym miastem jest Telford, które powstało w latach 60. XX wieku jako jedno z tzw. new towns, z połączenia miast Wellington, Oakengates, Madeley oraz Dawley. Poza aglomeracją miasta Telford hrabstwo ma charakter wiejski, a istotną rolę w gospodarce stanowi rolnictwo. Historyczną stolicą jest Shrewsbury. Inne większe miasta na terenie hrabstwa to Oswestry, Bridgnorth, Newport, Ludlow oraz Market Drayton.

Bridgnorth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2008 r. miasto to zamieszkiwało 12 216 osób.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Hrabstwo jest w przeważającej części nizinne, przedzielone rzeką Severn na dwie części – równinną północną oraz południową pokrytą pagórkami. Na terenie Shropshire znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wąwóz Ironbridge.

Na północnym wschodzie Shropshire graniczy z hrabstwem Cheshire, na wschodzie ze Staffordshire, na południowym wschodzie z Worcestershire, na południu z Herefordshire, a na zachodzie i północnym zachodzie z Walią.

Ludlow – miasto w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Shropshire, Anglia; blisko granicy z Walią. Miasto położone nad rzeką Teme w pobliżu Clee Hill. Powierzchnia: 1,4 km². Liczba ludności: 10 500. Największą atrakcją miasta jest Zamek Ludlow (Ludlow Castle). Turystyczne miasto nazywane "najbardziej malowniczym miastem środkowej Anglii". Miasto zachowało swój średniowieczny urok w licznych zabytkach i budynkach. Głównym rzemiosłem miasta była niegdyś produkcja wełny, w tym celu powstało 11 młynów na na brzegach rzeki Teme. Tkaniny eksportowano do całej Anglii. Przemysł włókienniczy upadł w momencie przejęcia miasta przez Henryka VI w Wojnie Dwóch Róż w roku 1459.Shropshire – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 306 129 mieszkańców.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Obecny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

 1. Shropshire (unitary authority)
 2. Telford and Wrekin (unitary authority)

Do 2009[ | edytuj kod]

Podział administracyjny hrabstwa Shropshire do 2009 roku

Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Shropshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło pięć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Shropshire obejmowało dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną.

Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.Worcestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Worcestershire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Herefordshire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
 1. North Shropshire
 2. Oswestry
 3. Shrewsbury and Atcham
 4. South Shropshire
 5. Bridgnorth
 6. Telford and Wrekin (unitary authority)

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Shropshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-21].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Oakengates - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 8 517 osób.
  Telford and Wrekin – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Shropshire w Anglii. Nazwa pochodzi od miasta Telford i górki Wrekin.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Madeley – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Shropshire, w dystrykcie (unitary authority) Telford and Wrekin. Leży 23 km na wschód od miasta Shrewsbury i 203 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 17 935 mieszkańców.
  Dawley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Shropshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 11 399 osób.
  North Shropshire – były dystrykt w hrabstwie Shropshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 57 108 mieszkańców.

  Reklama