Shrek Forever

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shrek Forever (ang. Shrek Forever After, znany również jako Shrek 4 oraz Shrek Goes Fourth) – film animowany, będący kontynuacją filmu Shrek Trzeci z 2007 roku. Premiera odbyła się 21 maja 2010 w Stanach Zjednoczonych.

Małgorzata Zajączkowska (ur. 31 stycznia 1956 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Narodowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Uczyła w warszawskiej Akademii Teatralnej i w Studio Teatralnym przy Teatrze Żydowskim.Ewa Serwa, właśc. Ewa Serwa-Galia (ur. 14 października 1956 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.

Film jest czwartą częścią serii, po filmach Shrek z 2001, Shrek 2 z 2004 i Shrek Trzeci z 2007. Początkowo planowano, że będzie ostatnią częścią serii, jednakże w 2016 DreamWorks zapowiedziało realizację piątej części.

Fabuła[ | edytuj kod]

Król Harold i królowa Lilian, chcąc zdjąć klątwę z Fiony, odwiedzają Rumpelstiltskina. Małżonkowie zgadzają się oddać mu tron w zamian za zdjęcie przekleństwa. Jednak tuż przed podpisaniem umowy dowiadują się, że Fionę odczarował, pocałunkiem prawdziwej miłości, ogr Shrek i do podpisania umowy nie dochodzi.

Robert Tondera (ur. 21 kwietnia 1965 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W roku 1989, ukończył PWST w Warszawie. od 1989 do 2007 roku w Teatrze Nowym w Warszawie (m.in. asystent dyr. Adama Hanuszkiewicza). Od 01.11.2007, aktor w Teatrze Rampa na Targówku.Wojciech Karol Malajkat (ur. 16 stycznia 1963 w Mrągowie) – polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Pedagog (na stanowisku profesora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej.

Film przenosi się do czasów, kiedy Shrek ma rodzinę i przyjaciół, ale tęskni za dawnym życiem, kiedy każdy się go bał i mógł robić, co chciał. Podczas przyjęcia urodzinowego ogrzątek, Shrek pod wpływem emocji wpada w gniew, niszczy tort, psuje uroczystość i ją opuszcza. Spotyka Rumpelstiltskina, opowiada mu o swoim życiu i podpisuje z nim kontrakt, w którym zgadza się na oddanie jednej doby ze swojego życia w zamian za otrzymanie jednego dnia dawnego, „ogrzego” życia.

Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.Mikołaj Klimek (ur. 19 lutego 1972 w Krakowie) – polski aktor głosowy i telewizyjny. Jest absolwentem PWST w Krakowie z 1997 roku. Jako aktor teatralny występował w teatrze Starym w Krakowie w 1995 roku oraz w Teatrze Polskim w Szczecinie (1997) i Teatrze Narodowym w Warszawie w latach 1998-2010.

Ogr zostaje przeniesiony do alternatywnej rzeczywistości, gdzie jego dom to zwyczajna nora, a wieśniacy i inni mieszkańcy Zasiedmiogórogrodu na nowo się go boją. Shrekowi bardzo się to podoba, póki nie przypomina sobie o Fionie, której nigdzie nie może znaleźć. Wtedy czarownice zabierają go do pałacu Rumpelstiltskina, gdzie okazuje się, że ten zabrał mu dzień narodzin. Shrek nigdy więc nie uwolnił Fiony, nie spotkał Osła ani nie zapoznał się z teściami. Shrek postanawia odnaleźć Fionę i dawnych przyjaciół oraz odczarować pakt, by znów wrócić do prawdziwej rzeczywistości. Niestety, może to nie być proste – bajkowe postacie, które wielokrotnie pomagały Shrekowi, teraz go nie znają, Osioł się go boi, Puszek nie jest już walecznym kotem, a otyłym leniuchem, a Fiona to samodzielna wojowniczka, która sama uwolniła się z wieży i jest obecnie liderką ogrzego rezerwatu, w którym Shrek ma okazję poznać liczne grono nowych ogrów, o których istnieniu nie miał wcześniej pojęcia. Co gorsza, kontrakt odczarować może jedynie pocałunek prawdziwej miłości, a Fiona nie widzi w nim wybranka swojego serca. Jeżeli Shrekowi nie uda się jej rozkochać w ciągu dwudziestu czterech godzin, już nigdy nie wróci do realnego świata.

Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.
Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Elżbieta Kopocińska, właściwie Elżbieta Kopocińska-Bednarek (ur. 11 maja 1970) – polska aktorka głosowa i reżyser dubbingu. Ma dwóch synów: Krzysztofa i Adama.
Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.
Shrek 2 – amerykański film animowany z 2004 roku. Powstał dla wytwórni DreamWorks Pictures, a jego reżyserami są Andrew Adamson, Kelly Asbury i Conrad Vernon. Obraz jest sequelem przeboju kasowego z 2001 roku zatytułowanego Shrek, jego pozostałe kontynuacje typu: Shrek Trzeci pojawiła się trzy lata później, a ostatnia Shrek Forever sześć lat później.
Krzysztof Tomasz Banaszyk (ur. 23 marca 1970 w Poznaniu) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także lektor.

Reklama