Shiki Masaoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shiki Masaoka (jap. 正岡 子規 Masaoka Shiki; ur. 14 października 1867 w Matsuyamie, zm. 19 września 1902 w Tokio)japoński pisarz, poeta, krytyk i dziennikarz. Pochodził z ubogiej rodziny samurajskiej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Masaoka przyczynił się do odświeżenia poezji haiku. Jego zdaniem, dobre haiku powinno być „realistyczne” oraz wynikiem „kopiowania natury” (shasei). Zwrócił również uwagę na znaczenie prostoty (heitan).

Znany był ze swojej krytyki Bashō Matsuo, którą ogłosił po 200. rocznicy śmierci tego poety. Stwierdził, że niewiele z jego dorobku zasługuje na uwagę ze względu na brak „wzniosłości” i „męskości”, a więc cech typowych dla Man’yōshū, zbioru poezji, który był natchnieniem dla Masaoki i innych poetów przełomu wieków, ceniących przede wszystkim Yosę Busona.

Bashō Matsuo (jap. 松尾芭蕉, Matsuo Bashō, ur. 1644, zm. 28 listopada 1694) – pseudonim Matsuo Munefusy, japońskiego poety, znanego też po prostu jako Bashō, gdyż tak najczęściej podpisywał swoje dzieła. Powszechnie uznawany jest za jednego z największych pisarzy okresu Edo, szczególnie ceniony jest jego wkład w rozwój haikai, za twórcę którego jest uważany, a jego imię stało się nierozerwalne z tym gatunkiem poezji.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Założył dwie grupy poetyckie: Nihon-ha oraz Negishi Tanka-kai (Negishi Tanka Association).

W 1897 r. założył, wspólnie z Kyokudō Yanagahirą (1867–1957), magazyn literacki Hototogisu (Kukułka), istniejący do dziś.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mikołaj Melanowicz: Historia literatury japońskiej. Warszawa: PWN, 2012, s. 298. ISBN 978-83-01-17214-5.
  2. Nihon-ha (ang.). Japan Encyclopedia. s. 708. [dostęp 2016-01-30].
  3. Katai Tayama: Literary Life in Tokyo 1885-1915 (ang.). E.J.Brill, 1987. s. 103. [dostęp 2016-01-30].
  4. Hototogisu (jap.). 公益社団法人 日本伝統俳句協会. [dostęp 2016-01-30].
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
Matsuyama (jap. 松山市, Matsuyama-shi) – miasto i port w Japonii, w zachodniej części wyspy Sikoku. Stolica prefektury Ehime.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Haiku (jap. 俳句, haiku, nazywane też hokku, haikai) – japońska forma poetycka reprezentatywna dla okresu Edo (1603-1868).

Reklama