Sherbrooke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sherbrooke – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, przy ujściu rzeki Magog do Saint-François. Sherbrooke jest stolicą i największym miastem regionu Estrie.

Estrie – region administracyjny w prowincji Québec (Kanada), położony na południowy wschód od Montrealu, wzdłuż granicy ze Stanami Zjednoczonymi, ze stolicą w Sherbrooke. Składa się z sześciu regionalnych magistratów i 88 hrabstw. Dzisiejszy region obejmuje większość obszaru krainy historycznej Kantony Wschodnie. Nazwa regionu pochodzi od słowa wschód (fr. est, tak jak w Cantons de l’Est). Estrie podzielona jest na 6 regionalnych gmin hrabstwa oraz 88 gmin. Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

W tym mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, maszynowy, metalowy, papierniczy, obuwniczy oraz spożywczy.

Liczba mieszkańców Sherbrooke wynosi 147 427. Język francuski jest językiem ojczystym dla 89,9%, angielski dla 4,0% mieszkańców (2006).

W Sherbrooke urodzili się: piosenkarz Pierre Garand, znany bardziej jako Garou, hokeista Éric Bélanger.

Sport[ | edytuj kod]

 • Municipal Stadiumstadion
 • Stade de l'Université de Sherbrooke – stadion
 • Sherbrooke Phoenix – klub hokejowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Saint-François (fr. Rivière Saint-François) – rzeka we wschodniej Kanadzie, prawy dopływ Rzeki Świętego Wawrzyńca. Rzeka na całej swojej długości znajduje się w kanadyjskiej prowincji Quebec, jednak ok. 14% powierzchni jej dorzecza znajduje się w amerykańskim stanie Vermont.
  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
  Magog - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Estrie i MRC Memphrémagog. Magog zostało założone w 1776 roku przez lojalistów uciekających z Vermontu. Przez prawie wiek osada zwana była po prostu the Outlet (ang. ujście, odpływ; nazwa prawdopodobnie była związana pobliskim ujściem rzeki Magog do jeziora Memphrémagog), w 1855 nadano nazwę "Magog". W wyniku osadnictwa Franko-Kanadyjczyków, które rozpoczęło się w całych Kantonach Wschodnich ok. 1840 roku, miasto stało się w większości francuskojęzyczne.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama