Shenzhou 7

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shenzhou 7 – załogowa misja kosmiczna statku Shenzhou, zrealizowana w ramach chińskiego programu kosmicznego.

Zhai Zhigang (wym. czaj czy-kang; ur. 21 listopada 1966 w Qiqihar w prowincji Heilongjiang) – podpułkownik lotnictwa, chiński astronauta.Spacer kosmiczny (ang.Extra-vehicular activity (EVA) - zajęcia pozapojazdowe) - działania wykonywane przez astronautów na zewnątrz statku kosmicznego w specjalnym skafandrze dysponującym własnym zasilaniem. Terminem EVA najczęściej określa się wyjścia poza statek obiegający Ziemię (spacer kosmiczny – ang. spacewalk), choć odnosi się on również do pobytów na powierzchni Księżyca (ang. moonwalk)

Start nastąpił 25 września 2008 r. W misji wzięło udział trzech chińskich astronautów. 27 września po południu czasu chińskiego Zhai Zhigang na ok. 22 min wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Program lotu obejmował także przeprowadzenie badań naukowych i medycznych oraz testy oprzyrządowania statku. 28 września załoga Shenzhou 7 bezpiecznie powróciła na Ziemię. Kapsuła wylądowała na pustynnym obszarze Mongolii Wewnętrznej.

Kosmodrom Jiuquan (chiń. upr.: 酒泉卫星发射中心; chiń. trad.: 酒泉衛星發射中心; pinyin: Jiǔquán Wèixīng Fāshè Zhōngxīn) – najstarszy chiński ośrodek rakietowy (satelitarny i balistyczny). Jego budowa rozpoczęła się w 1956, zaś otwarcie nastąpiło w 1958. Położony jest na pustyni Gobi, w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Ma 2800 km² powierzchni. Na jego terenie zakwaterowanych jest około 20 000 ludzi. Przeznaczony początkowo przede wszystkim do wystrzeliwania satelitów naukowych i odzyskiwalnych na niskie i średnie orbity okołoziemskie o wysokich inklinacjach. Stąd wystartował pierwszy chiński lot załogowy, Shenzhou 5.Inklinacja (nachylenie) – jeden z elementów orbity. Określa kąt pomiędzy płaszczyzną orbity a płaszczyzną odniesienia. W astronomii gwiazdowej przez nachylenie rozumie się także kąt, jaki tworzy linia widzenia na gwiazdę z jej osią obrotu, albo z osią prostopadłą do płaszczyzny jej orbity, w przypadku gwiazd podwójnych i wielokrotnych.

Przygotowania do lotu[ | edytuj kod]

29 maja 2007 poinformowano, że podczas lotu w planowanym terminie nie jest możliwe wykonanie spaceru kosmicznego, ponieważ wystąpiły opóźnienia w oddaniu do użytku infrastruktury naziemnej potrzebnej do przygotowań przed lotem. Nie było jeszcze decyzji, czy lot zostanie opóźniony lub zrezygnuje się ze spaceru kosmicznego.

Chiński program kosmiczny ruszył w Chińskiej Republice Ludowej w 1956 roku przy pomocy ZSRR. Po rozłamie radziecko-chińskim w 1960 roku, program kosmiczny był kontynuowany chińskimi środkami. Pierwszy chiński satelita, Dong Fang Hong 1, został wystrzelony w 1970 r., dzięki czemu Chiny stały się piątym w historii mocarstwem kosmicznym. Rozpoczęty w 1968 roku program lotów załogowych, w ostatecznej postaci określony w 1992 roku, przyniósł owoce dopiero w roku 2003, kiedy Chiny wystrzeliły na orbitę statek Shenzhou 5 z Yang Liweiem na pokładzie. W ten sposób stały się trzecim państwem na świecie, po Rosji i USA, zdolnym wysłać człowieka w przestrzeń kosmiczną.Perygeum - punkt, w którym obiekt na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej Ziemi. Najczęściej ten termin dotyczy Księżyca, ale może być także zastosowany dla innych ciał krążących po orbicie Ziemi, np. dla sztucznych satelitów.
Chiński skafander kosmiczny Feitian
Kapsuła statku Shenzhou 7 na wystawie w Hongkongu (2008)


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej (Mongolia Wewnętrzna, mong.: Өвөр Монголын Өөртөө Засах Орон; chiń.: 内蒙古自治区; pinyin: Nèi Měnggǔ Zìzhìqū) – region autonomiczny w północnych Chinach obejmujący południowe ziemie historycznej Mongolii.
Kosmonauta, także astronauta oraz tajkonauta lub yuhangyuan (chiń. kosmiczny nawigator, podróżnik) – osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów.
Shenzhou (chiń. 神舟; pinyin Shénzhōu) – seria chińskich załogowych statków kosmicznych. Stanowiły one podstawę początkowej fazy chińskiego programu załogowego, obecnie pełnią rolę statków transportujących załogi do chińskich stacji orbitalnych Tiangong.
Shenzhou (chiń.: 神舟; pinyin: Shénzhōu) – seria chińskich załogowych statków kosmicznych. Stanowiły one podstawę początkowej fazy chińskiego programu załogowego, natomiast w przyszłości będą pełniły rolę statków transportujących załogi do planowanej chińskiej stacji orbitalnej Tiangong.

Reklama