Shenzhen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dystrykt Luohu

Shenzhen (chiń. 深圳; pinyin: Shēnzhèn; wymowa  [ʂə́ntʂə̂n]) – miasto w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem, liczące ponad 13 milionów mieszkańców i stanowiące część około 100-milionowej metropolii Delta Rzeki Perłowej, które w 1979 roku było jeszcze miasteczkiem z 30 tysięczną ludnością.

Metro w Szanghaju – system metra w największym mieście Chin, Szanghaju. System obejmuje zarówno linie metra (地铁) oraz kolejki miejskiej (轻轨). System został otwarty w 1993 roku jako trzeci w Chinach, po Pekinie i Tiencin. Od tego czasu metro w Szanghaju stało się jednym z najmłodszych i najszybciej rozwijających się systemów metra na świecie. Dzisiaj, dwanaście linii metra (z wyłączeniem Transrapid Szanghaj), 289 stacji i ponad 439 km tras czyni je najdłuższym systemem metra na świecie. Średnia dzienna liczba pasażerów wyniosła 6 700 000 w 2012, a 9 marca 2013 ustanowiono nowy rekord wynoszący 8 486 000.KK100 (chiń. 京基100; pinyin Jīngjī 100), dawniej Kingkey 100 – wieżowiec w Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chińskiej Republice Ludowej. Budowę rozpoczęto w 2007, a budynek otwarto w 2011. Wysokość budynku wynosi 441,8 m i 100 kondygnacji.

Geografia i klimat[ | edytuj kod]

Shenzhen od strony zachodniej leży nad deltą Rzeki Perłowej, zaś od wschodu styka się z zatoką Daya i Morzem Południowochińskim. Od strony północnej graniczy z prefekturami miejskimi Dongguan i Huizhou, zaś od południa graniczy z Hongkongiem oraz z zatokami Shenzhen oraz Mirs. Najwyższy szczyt aglomeracji góra Wutong o wysokości ponad 900 m n.p.m. znajduje się w Parku Narodowym o tej samej nazwie, zaś drugi pod względem wysokości szczyt o wysokości ponad 800 m n.p.m. znajduje się na półwyspie Depang. Pod jurysdykcją Shenzhen znajduje się też kilka wysp m.in. wyspa Nei Lingding.

Zhuhai (chin.: 珠海; pinyin: Zhūhǎi) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowej, przy granicy z Makau. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 554 443. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 714 043 mieszkańców. Miasto posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego; morski port handlowy Jiuzhou i pasażerski, port rzeczny; międzynarodowy port lotniczy. W mieście co dwa lata począwszy od 1996 roku odbywają się największe w Chinach targi i wystawa sprzętu lotniczego znana pod nazwą China International Aviation & Aerospace Exhibition.Shenzhen (chiń.: 深圳站; pinyin: Shēnzhèn Zhàn) - stacja kolejowa w Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chinach. Znajdują się tu 3 perony.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Piesze przejście graniczne nad rzeką Sham Chun do Hongkongu

Shenzhen składa się z 10 dzielnic o łącznej powierzchni 1997,47 km². W dzielnicy Futian mieści się ratusz, zaś przylegająca do Hongkongu dzielnica Luohu jest centrum finansowym, handlowym i informacyjnym miasta. Nanshan jest miejscem koncentracji przemysłu zaawansowanych technologii. Port w Yantian jest drugim co do wielkości głębokim terminalem kontenerowym w Chinach i trzecim co do wielkości na świecie. Do pobliskiego Hongkongu można dostać się przez liczne przejścia graniczne (kolejowe, drogowe, morskie i piesze).

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) – wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach, tj. przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.Miliard – liczba o wartości: 1 000 000 000 = 10 (tysiąc milionów), w krajach stosujących długą skalę (w tym w Polsce).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Futian – jedna z siedmiu dzielnic w mieście Shenzhen. Znajduje się tu wiele wieżowców i niektóre z najważniejszych budynków w Shenzhen, jak SEG Tower, China Merchants Bank, Shenzhen Library and Concert Hall, Shenzhen Development Bank i urząd miasta.
Stadion Shenzhen (chiń. 深圳体育场; pinyin: Shēnzhèn Tǐyùchǎng) – wielofunkcyjny stadion w dzielnicy Futian, w Shenzhen, w prowincji Guangdong, Chińskiej Republice Ludowej. Jest aktualnie używany głównie do meczów piłki nożnej. Pojemność stadionu wynosi 33 000 osób i jest stadionem domowym Shenzhen Ruby.
Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen (pinyin: Shēn​zhèn Jiāo​yì​suǒ; ang. Shenzhen Stock Exchange, SZSE) – giełda papierów wartościowych w Chinach, zlokalizowana w Shenzhen (biznesowej dzielnicy Futian) w prowincji Guangdong.
Metro w Pekinie – system kolei podziemnej i miejskiej w stolicy Chin. Aktualna długość 8 linii łączących 123 stacje, wynosi 200 kilometrów. Z systemu korzysta około 3–4 milionów pasażerów dziennie . 19 lipca 2008 o 2:00 w nocy z okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich otwarto trzy kolejne linie.
Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.
Cieśnina Hajnańska (chiń. upr.: 琼州海峡; chiń. trad.: 瓊州海峽; pinyin: Qióngzhōu Hǎixiá) – cieśnina Morza Południowochińskiego, między półwyspem Leizhou a wyspą Hajnan, łączy Morze Południowochińskie z Zatoką Tonkińską. Ma długość ponad 90 km i szerokość od 18,5 km do ok. 50 km. Głębokość maksymalna wynosi 108 m. Głównym portem nad cieśniną jest Haikou.
Superpuchar Francji to coroczny turniej piłkarski dla francuskich zespołów klubowych rozgrywany od 1949 roku. Mierzą się w nim zwycięzca Ligue 1 oraz Pucharu Francji. Najwięcej razy Superpuchar Francji zdobywał Olympique Lyon - siedem razy. W 1996 roku nie rozegrano finałowego spotkania, ponieważ zarówno mistrzostwo jak i puchar kraju zdobyło AJ Auxerre.

Reklama