Sheffield Wednesday F.C.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sheffield Wednesday Football Club – angielski klub piłkarski z Sheffield. Ich przydomek Owls (sowy) wziął się od nazwy dzielnicy (Owlerton) w której zlokalizowany jest stadion klubu. Ich największym rywalem jest Sheffield United F.C. Obecnie zespół występuje w League One. Sheffield Wednesday jest jednym z najstarszych klubów zawodowych na świecie i trzecim najstarszym w lidze angielskiej.

Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Klub zdobył cztery razy tytuł mistrza Anglii, trzy razy Puchar Anglii i raz Puchar Ligi Angielskiej. Z wyjątkiem tego ostatniego, wszystkie trofea zostały zdobyte przed II wojną światową.

Historia[ | edytuj kod]

1820-1900[ | edytuj kod]

Klub powstał w 1820 roku jako The Wednesday Cricket Club (nazwa pochodzi od dnia rozgrywania meczów). 4 września 1867 roku postanowiono założyć drużynę piłkarską. Na takа decyzję wpłynęła chęć spotykania i utrzymania drużyny razem w miesiącach zimowych.W tym samym roku rozegrali swój pierwszy mecz z Mechanics Club. Przez następną dekadę stopniowo ewoluował w kierunku klubu zawodowego. Na zawodowstwo klub przeszedł w 1887 roku. Wpływ na to miała presja zawodników, którzy chcieli odejść z klubu. Sheffield Wednesday wygrał swój pierwszy mecz jako profesjonalnego klubu z The Mechanics 3-0. W 1889 roku klub został jednym z założycieli Football Alliance i w pierwszym sezonie zostali mistrzami tej ligi. Dotarli także do finału FA Cup w 1890, który przegrali 1:6 z Blackburn Rovers. W sezonie 1892/93 na skutek powiększenia ligi, pierwszy raz wystąpili w First Division. Pierwszy mecz w Football League rozegrali 3 września 1892 roku z Notts County, który wygrali 1:0. Przez kolejne siedem sezonów Sheffield Wednesday grali w Division One. W sezonie 1895/96 dotarli do finału FA Cup, w którym pokonali Wolverhampton Wanderers 2-1 (18 kwietnia 1896). Na zakończenie stulecia w sezonie 1898/99, po zajęciu ostatniej pozycji w lidze, Sheffield Wednesday zostało zdegradowane do Division Two. Po rocznym pobycie w drugiej lidze i zdobyciu jej mistrzostwa ponownie znaleźli się w Division One (1899/1900).

Puchar Ligi Angielskiej (ang. Football League Cup, znany jako League Cup lub obecnie Capital One Cup) – turniej piłkarski utworzony na podobieństwo Pucharu Anglii, jednakże mogą w nim uczestniczyć jedynie zespoły Premier League oraz te, które są zrzeszone w The Football League, (zespoły angielskie oraz walijskie, które rozgrywają spotkania w ramach Championship, League One oraz League Two). Aktualnie 92 zespoły mogą brać udział w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

1900-1915[ | edytuj kod]

W okresie od początku stulecia do wybuchu pierwszej wojny światowej, Sheffield Wednesday uczestniczyło w rozgrywkach Division One. Dwukrotnie w tym czasie pokonali wszystkich rywali i zostali mistrzami ligi. W sezonie 1902/03 wygrali ligę z dorobkiem 42 punktów uzyskując jedno oczko przewagi nad Aston Villą. Następny sezon (1903/04) był także zwycięski, tyle że tym razem uzyskali trzy punkty przewagi nad Manchesterem City i pewnie zdobyli tytuł mistrzów. Na ten sam okres przypada drugi triumf w rozgrywkach FA Cup. W sezonie 1906/07 w finale pucharu pokonali drużynę Evertonu 2:1. W 1912 nastąpiła zmiana nazwy stadionu na Hillsborough. Poprzednia nazwa, Owlerton istniała od 1899 roku. Od miejsca gdzie rozgrywali swoje spotkania wziął się ich przydomek The Owls.

First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

1920-1940[ | edytuj kod]

Po pięcioletniej przerwie w rozgrywkach Football League, spowodowanej I wojną światową, w sezonie 1919/20 Sheffield Wednesday ponownie przystąpił do rozgrywek Division One. Niestety powojenny start okazał się dal The Owls nie udany. Po zdobyciu 23 punktów w sezonie ostatecznie zajęli ostatnie 22 miejsce i spadli do Second Division. Do bezpiecznej 20 pozycji stracili aż 14 punktów. W Division Two klub grał przez następne sześć sezonów. Po raz kolejny uzyskali promocję do wyższej ligi w 1926 roku. Po raz drugi uzyskali awans przy okazji zdobywając tytuł mistrzowski Division Two, podobnie jak na przełomie wieków. Następne dwa lata w Division One plasowali się w dolnej połowie tabeli, z tym że sezon 1927/28 przeszedł do historii pod nazwą The Great Escape. Sheffield Wednesday z ostatniego miejsca awansował na 14 lokatę dzięki wywalczeniu 17 punktów w ostatnich 10 meczach. Forma z ostatnich dziesięciu meczów poprzedniego sezonu została utrzymana przez Sheffield Wednesday przez kolejne dwa lata. Mianowicie w sezonie 1928/29 po zdobyciu 52 punktów i wyprzedzeniu o jeden punkt drużyny Leicester City, The Owls mogli świętować tytuł mistrzowski. Rok później ten tytuł obronili i po raz czwarty zostali mistrzami Anglii. Tym razem ligę wygrali zdecydowanie. Sheffield Wednesday uzbierał 60 punktów i aż o 10 oczek wyprzedził drugi w tabeli Derby County. W następnych pięciu sezonach zajmowali czterokrotnie 3 miejsce (sezon 1930/31, 1931/32, 1932/33 i 1934/35) i raz w sezonie 1933/34 na 11 miejscu. Tak samo jak w sezonie 1929/30 po raz czwarty i jak na razie ostatni sięgnęli po tytuł mistrzowski, tak w sezonie 1934/35 po raz trzeci (jak na razie ostatni) zdobyli FA Cup. 27 kwietnia 1935 finale na Wembley spotkali się z West Bromwich Albion. Sheffield Wednesday wygrało 4:2 i po raz trzeci świętowało triumf w tych rozgrywkach. W 1935 roku do gabloty z trofeami The Owls dodali Tarczę Dobroczynności (FA Community Shield). Zakwalifikowani do finałowego meczu jako zdobywca pucharu Anglii pokonał w nim Arsenal F.C.(mistrz kraju z sezonu 1934/35)1:0. Dwa sezony później (1936/37) zajmując ostatnie miejsce w Division One, Sheffield Wednesday zostało zdegradowane o poziom niżej do Division Two. Następne trzy sezony do wybuchu II wojny światowej, The Owls grali w drugiej lidze.

Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

1945-1990[ | edytuj kod]

W pierwszym sezonie (1946/47) po II Wojnie Światowej, Sheffield Wednesday był bardzo blisko spadku o jeszcze jedną klasę rozgrywkową niżej. W rozgrywkach Divison Two zajął 20 miejsce, ostatnie dające utrzymanie w lidze. W Division Two The Owls spędzili kolejne trzy lata. Sezon 1949/50 okazał się szczęśliwym dla drużyny, która zajmując drugie miejsce w lidze awansowała do Division One. Tym razem przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową nie trwała długo. Zaledwie po jednym sezonie (1950/51) Sheffield Wednesday ponownie znalazł się w drugiej lidze. Sezon 1951/52 okazał się mistrzowski w wykonaniu The Owls. Po raz trzeci wygrali Divison Two i czwarty raz awansowali do pierwszej ligi. Tym razem trzyletnia przygoda z Division One to była walka o utrzymanie w najwyższej lidze. Dwa razy udało się klubowi utrzymać status pierwszoligowej drużyny, ale w sezonie 1954/55 po zajęciu ostatniego miejsca w lidze, ponownie swoje bramy dla The Owls otworzyła Division Two. Kolejny sezon (1955/56) przyniósł czwarty tytuł mistrza Division Two i ponowny awans do najwyższej ligi. Po raz piąty mistrzem drugiej ligi zostali w sezonie 1958/59. Przez okres od 1946 do 1959 roku Sheffield Wednesday zaliczył cztery awanse do Division One oraz trzy degradacje z tej ligi.

Football League Second Division - w latach 1892-1992 drugi, najwyższy poziom ligowy w Anglii. Po uformowaniu Premier League, liga ta stała się drugim najwyższym poziomem Football League i zarazem trzecim, najwyższym w kraju.Sheffield United Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Sheffield, założony w 1889 roku, mistrz Anglii z 1898 roku, czterokrotny zdobywca Pucharu Anglii, w sezonie 2005/2006 zajął 2. miejsce w rozgrywkach Football League Championship i wywalczył bezpośredni awans do Premier League, w której występował w sezonie 2006/2007. Na początku sierpnia 2008 klub podpisał umowę współpracy z Liderem Włocławek. W akademii Sheffield znajduje się Rafał Matusiak sprowadzony zimą 2009 z Włocławka.

Lata 60. Sheffield Wednesday spędził w Division One. Najlepszy występ w tych rozgrywkach zanotował w sezonie 1960/61 kiedy uplasował się na drugim miejscu. W tym okresie zaliczył występ w finale FA Cup (1965/66). 14 maja 1966 w finale na stadionie Wembley, Sheffield Wednesday uległo Evertonowi 2:3. Dziesięciolecie zakończyli spadkiem do Division two w sezonie 1969/70.

Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Football League One (częściej nazywana po prostu League One lub od sponsora: Npower Football League 1) - trzecia klasa rozgrywkowa piłki nożnej w angielskim systemie ligowym, a zarazem druga w The Football League.

Lata od 1970 do 1984 Sheffield Wednesday grał na poziomie Division Two i Third Division. Po pięciu latach spędzonych w drugiej lidze w sezonie 1974/75 po raz pierwszy w historii The Owls opuścili pierwsze dwa poziomy rozgrywkowe ligi angielskiej. Następny sezon (1975/76) który grali w Third Division to była obrona przed spadkiem o jeszcze jedną klasę niżej. Po kolejnych czterech latach w sezonie 1979/80 uzyskali awans do Division Two, zajmując trzecie miejsce w lidze. Kolejne lata gry to była próba powrotu do Division One. W 1983 roku Sheffield Wednesday awansował do półfinału FA Cup, niestety nie udało się osiągnąć finału gdyż na przeszkodzie stanął Brighton & Hove Albion, który pokonał The Owls 2:1. Mimo braku awansu do finału był to dobry znak przed nadchodzącym nowym sezonem 1983/84, gdyż po zajęciu drugiego miejsca w lidze Sheffield Wednesday awansował do Divison One.

Mistrzowie Anglii w piłce nożnej to zwycięzcy najwyższej ligi w angielskim futbolu, którą jest obecnie Premier League. Zespoły pogrubione to te, które zdobyły podwójną koronę (the double), czyli mistrzostwo i puchar kraju w danym sezonie.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Po powrocie do Division One, Sheffield Wednesday pierwszy sezon (1984/85) zakończył na ósmym miejscu. Klub dotarł również do 5 rundy w FA Cup i League Cup. Sezon później uplasował się na piątej pozycji i dotarł do półfinału FA Cup (przegrana 2:1 z Evertonem). The Owls w First Division grali do sezonu 1889/90, kiedy to plasując się na 18 miejscu w tabeli ponownie nie utrzymali się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Birmingham City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Birmingham, grający obecnie w Championship. Jego bramkarzem w sezonie 2015/15 jest reprezentant Polski Tomasz Kuszczak.

1990-2000[ | edytuj kod]

Sheefild Wednesday w sezonie 1990/91 święciło podwójny triumf. Po zajęciu trzeciego miejsca w rozgrywkach Division Two ponownie awansowali do najwyższej ligi oraz w rozgrywkach League Cup dotarli aż do finału. W ostatnim meczu, decydującym o triumfie w rozgrywkach pucharu ligi, spotkali się z Manchesterem United i pokonali rywali 1:0. The Owls po raz pierwszy cieszyli się z triumfu w League Cup. W sezonie 1992/93 Sheffield Wednesday uczestniczyli w rozgrywkach krajowych i europejskich. Division One ukończyli na trzecim miejscu, FA Cup ukończyli na rundzie czwartej, a League Cup na poziomie trzeciej rundy. W rozgrywkach o puchar UEFA także zbyt wiele nie zwojowali, gdyż ich przygoda zakończyła się za sprawą niemieckiego zespołu Kaiserslautern na drugiej rundzie. Kolejny sezon 1992/93 już w zreformowanej lidze (Sheffild Wednesday było jednym z założycieli Premier League) drużyna zakończyła na 7 pozycji. W tym samym roku ponownie dotarli do finału rozgrywek pucharowych. 15 maja 1993 roku na Wembley spotkali się w finale FA Cup z Arsenalem. Po remisie (1:1) i braku wyłonienia zwycięzcy w pierwszym finałowym spotkaniu doszło do ponownego rozegrania meczu w dniu 20 maja. Tym razem po dogrywce mecz zakończył się wygraną Arsenalu, 2:1.

Od sezonu 1993/94 (7 miejsce) do sezonu 1999/2000 Sheffeld Wednesday uczestniczyło w rozgrywkach Premier League. Najwyższe 7 miejsce osiągnęli w sezonach 1993/94 oraz 1996/97. W międzyczasie uczestniczyli w rozgrywkach o puchar UEFA Intertoto (sezon 1995/96), który zakończyli na fazie grupowej. W sezonie 1999/2000 Sheffeld Wednesday po zdobyciu 31 punktów i zajęciu 19 pozycji, spadł do Division One i jak na razie nie udało mu się powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej.

2000-2015[ | edytuj kod]

Po spadku do drugiej ligi w sezonie 1999/2000 kolejne trzy sezony Sheffeld Wednesday spędził w Division One. Co roku do końca sezonu The Owls nie byli pewni pozostania w drugiej lidze, mimo to w sezonie 2001/02 udało im się dotrzć do półfinału Leage Cup. Przez dwa sezony udało się utrzymać status drugoligowca. Trzeci sezon (2002/03) w Division One nie był udany i po zdobyciu 46 punktów, Sheffeld Wednesday zajął ostatecznie 22 miejsce w lidze, co wiązało się z degradacją do Division Two. Pierwszy sezon w Division Two to 16 miejsce na koniec sezonu. Nie oznaczało to wcale pewnego utrzymania, gdyż The Owls zdobyło tylko 3 punkty więcej niż 21 w tabeli Grimbsy Town, który został zdegradowany. Kolejny sezon (2004/05) Sheffeld Wednesday ukończył na 5 pozycji, dzięki czemu uzyskał prawo gry w play-off. Po dotarciu do finału play-off, który odbył się na 29 maja 2005 roku, The Owls pokonali Hartlepool United 4:2 (po dogrywce) i awansowali do Championship. Kolejne pięć sezonów klub brał udział w rozgrywkach Championship. W sezonie 2009/10 ponownie The owls nie zdołali utrzymać się w lidze i po zajęciu 22 miejsca zostali zdegradowani do League One. Powrót do Championship zajął Sheffeld Wednesday dwa sezony. Sezon 2011/12 klub ukończył na drugim miejscu i awansował ponownie do Champioship. Od sezonu 2012/13 do dzisiaj Sheffeld Wednesday występują w rozgrywkach Champioship.

Z powodu problemów finansowych na starcie sezonu 2020/21 drużynie odjęto 12 punktów, później liczbę ujemnych punktów zredukowano do sześciu.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Reklama