Shazza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shazza, właśc. Marlena Magdalena Pańkowska (ur. 29 maja 1967 w Pruszkowie) – polska piosenkarka, niegdyś przedstawicielka nurtu disco polo, na początku XXI wieku muzyki pop i dance, kompozytorka oraz aktorka.

Poniedziałek – polski obyczajowy film sensacyjny wyreżyserowany przez Witolda Adamka (debiut reżyserski) z 1998 roku.Polo TV – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze muzycznym, wytwórni Lemon Records należącej do ZPR SA. Emituje głównie muzykę disco polo i dance oraz muzykę biesiadną, muzykę folk, country, muzykę cygańską i zagraniczną muzykę dyskotekową. Poza teledyskami w ramówce obecne są programy rozrywkowe i relacje z imprez.

Karierę muzyczną zaczynała w latach 80. w zespole Toy Boys Tomasza Samborskiego, za którego namową z czasem rozpoczęła działalność solową. Wylansowała liczne przeboje, w tym m.in. „Baiao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Egipskie noce” i „Tak bardzo zakochani”. Za sprzedaż swoich płyt otrzymała dwie platynowe i cztery złote płyty. Do 2007 sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy swoich albumów w Polsce.

Omega Music – polska wytwórnia fonograficzna, wydająca płyty i kasety solistów i grup muzycznych, głównie z gatunku disco polo.Ursus – dzielnica w lewobrzeżnej części Warszawy, w latach 1952–1977 samodzielne miasto, do 1954 roku znane jako Czechowice.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Pruszkowie, a dzieciństwo spędziła w Ursusie. Jest jedynaczką. Jej ojciec Janusz pracował w wytwórni pocztówek dźwiękowych. W wieku sześciu lat podjęła naukę gry na fortepianie; ostatecznie ukończyła naukę w średniej szkole muzycznej w Warszawie. Ukończyła technikum elektroniczne w Warszawie, po czym podjęła pracę w dziale zaopatrzenia w firmie handlu zagranicznego „Inter-vis”.

Wtorek – polski film komediowy z 2002 roku, wyreżyserowany przez Witolda Adamka. Scenariusz do filmu stworzyli Robert Brutter, Wojciech Jędrkiewicz oraz Witold Adamek. Zdjęcia powstały w kwietniu 2001, w KarczewiePro Dance – polska wytwórnia fonograficzna z Warszawy, powstała w 1995 roku. Wydawała kasety i płyty takich wykonawców, jak Top One, Shazza, Mister Dex, Lonstar, Cezary Makiewicz & Koltersi, Krywań, Calabash, Rommy Cover, K. Martin, 2D Space, Robby O., MC KGB, D. Bomb, F/X. Zakończyła działalność w 2000 roku wskutek nieporozumień właścicieli.

Pod koniec lat 80. poznała Tomasza Samborskiego, z którym nawiązała współpracę muzyczną, ponadto przez 10 lat byli parą w życiu prywatnym. W 1992 brali udział w warsztatach piosenkarskich organizowanych przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów w Białowieży, a następnie współtworzyli zespół Toy Boys, w którym śpiewała w chórkach i grała na keyboardzie. Po odbyciu z zespołem trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych postanowiła rozpocząć karierę solową.

Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka żydowskiego pochodzenia.

Przybrała pseudonim Shazza, który sama tłumaczy jako „niesforna, kochliwa kochanka ze świątyni Abu Simbel w Egipcie”. Debiutowała piosenką „Szept”, napisaną dla niej przez Samborskiego, którą umieściła na swojej pierwszej kasecie pt. Sex Appeal z 1993. Kaseta została wypuszczona na amerykański rynek i odniosła duży sukces wśród amerykańskiej Polonii, wkrótce została wydana także w Polsce. W kraju podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Star, która w 1993 wydała jej kolejny album pt. Jambalaya Mix, promowany przebojami „Jesteś moim ideałem” i „Mała Pigi”. W 1994 wydała singiel „Czego chcesz?” w Chicago, gdzie odbyła kolejną trasę koncertową dla amerykańskiej Polonii. W styczniu 1995 ukazała się jej trzecia kaseta pt. Baiao Bongo, za której wysoką sprzedaż odebrała certyfikat złotej płyty. Tytułowe nagranie, będące nową wersją piosenki Nataszy Zylskiej, okazało się ogromnym przebojem i utorowało Shazzie drogę to zdobycia tytułu „królowej disco polo”.

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

Latem 1995 wydała album pt. Egipskie noce, za którego wysoką sprzedaż odebrała certyfikat podwójnie platynowej płyty. Wydawnictwo promowała tytułową piosenką, a także utworem „Bierz co chcesz”, który uznawany jest za największy przebój w dorobku Shazzy, a nakręcony do niego teledysk – za kultowy. Teledyski Shazzy były wówczas często emitowane w programie Disco Relax, a piosenka „Bierz co chcesz” zajmowała pierwsze miejsce na liście przebojów, która była prezentowana w programie.

Hasta Mañana – piosenka szwedzkiej grupy ABBA, która pochodzi z wydanego w 1974 roku albumu Waterloo. W niektórych krajach utwór ukazał się na singlu. Zespół rozważał zaprezentować Hasta Mañana na Konkursie Piosenki Eurowizji w Brighton, ostatecznie jednak wybrano Waterloo. Piosenka jest melodyjną balladą opowiadającą o rozstaniu zakochanych, którą zaśpiewała Agnetha Fältskog. Sesja nagraniowa miała miejsce 18 grudnia 1973 roku w Metronom Studio w Sztokholmie. W 1980 roku powstała hiszpańska wersja Hasta Mañana. W 1975 roku polską wersję piosenki nagrała Anna Jantar.Festiwal Piosenki Żołnierskiej – festiwal organizowany przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Do udziału w Festiwalu zapraszano początkowo kompozytorów (według rozdzielnika przygotowanego przez GZP WP). Kompozytorzy i autorzy tekstów mogli tworzyć spółki autorskie z osobami, które nie otrzymały zaproszenia od GZP WP.

W czerwcu 1996 wydała album pt. Noc róży, który był oderwaniem od typowego brzmienia disco polo i prezentował bardziej wyrafinowane brzmienie. Zawierał kilka coverów piosenek sprzed lat, m.in. „Nie bądź taki szybki Bill” Kasi Sobczyk, „Gdy mi ciebie zabraknie” Ludmiły Jakubczak oraz „W siną dal” Igi Cembrzyńskiej i Bohdana Łazuki. Piosenka tytułowa okazała się kolejnym przebojem w dorobku piosenkarki, sam album zyskał status platynowej płyty. W lipcu wystąpiła na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie zdobyła Złoty Pierścień za wykonanie piosenki „Nie żałujcie serca dziewczyny” z repertuaru Anny Jantar. W tym czasie zakończyła współpracę z firmą Blue Star, która wydała jeszcze podwójną składankę przebojów Shazzy.

Białowieża (białorus. Белавежа-Biełavieža, w miejsc. gwarze białoruskiej Bałavež lub Biełavieš ) — duża wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej.Ludmiła Jakubczak (ur. 17 czerwca 1939 w Tokio, zm. 5 listopada 1961 w pobliżu Błonia) – polska piosenkarka i tancerka.

W 1997 nawiązała współpracę z firmą Omega Music, która w czerwcu wydała jej album pt. Tak blisko nieba. Do tytułowej piosenki tekst napisał Janusz Kondratowicz. Płyta przyniosła przeboje: „Małe pieski dwa”, „Jestem zakochana” i przeróbkę hitu „Hasta Mañana” zespołu ABBA. W sierpniu 1998 nakładem firmy Pro Dance wydała płytę Historia pewnej miłości, która była utrzymana w nowoczesnym, dyskotekowym stylu, jednak nie cieszyła się taką samą popularnością jak poprzednie albumy. Również w 1998 zagrała epizodyczną rolę w filmie Witolda Adamka Poniedziałek. Pod koniec czerwca 1999 wystąpiła na 36. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; z Pawłem Kukizem wykonała piosenkę „Zośka”, ciepło przyjętą przez publiczność. Wiosną 1999 podsumowała dotychczasową działalność składanką pt. Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993-1999, zawierającą także premierowy utwór „Mały słodki Charlie”.

Bohdan Cezary Łazuka (ur. 31 października 1938 w Lublinie) – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, pedagog, występuje w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie przeważnie w rolach komediowych.EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.

W marcu 2000 znalazła się na okładce i pictorialu magazynu „Playboy”, a jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła temu czasopismu ogromny sukces wydawniczy, sprzedając się w rekordowym nakładzie. Również w 2000 wystąpiła w spektaklu Teatru Telewizji W tym domu straszy, a także podpisała kontrakt z koncernem fonograficznym Pomaton EMI . Współpraca zaowocowała wydanym na początku 2001 albumem Jestem sobą, który był definitywnym zerwaniem ze stylistyką disco polo, a zwrotem ku brzmieniom popowym. Latem wystąpiła na 38. KFPP w Opolu z piosenką „Może to samba”, którą wywalczyła drugie miejsce w konkursie „Premier”, tuż za zespołem Ich Troje i ich piosenką „Powiedz”. Ponadto zagrała w filmie Witolda Adamka Wtorek, będącym kontynuacją jego Poniedziałku z 1998. Krążek Jestem sobą został chłodno przyjęty w środowisku disco polo, dlatego lukratywny kontrakt z EMI rozwiązano.

Polo TV – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze muzycznym, wytwórni Lemon Records należącej do ZPR SA. Emituje głównie muzykę disco polo i dance oraz muzykę biesiadną i zagraniczną muzykę dyskotekową. Poza teledyskami w ramówce obecne są programy rozrywkowe i relacje z imprez.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.

Po zdjęciu z anteny Disco Relax w sierpniu 2002 zdecydowała się na przerwę w karierze i wyjazd do USA. W listopadzie 2006 powróciła po przerwie do działalności muzycznej, grając koncert we Wrocławiu, gdzie zaśpiewała premierowy utwór „I Don’t Wanna” oraz cover „Magic Carillon”. Wiosną 2007 pojawiła się ponownie w mediach oraz nagrała nowe wersje swoich przebojów: „Bajao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Noc róży” czy „Tak bardzo zakochani”. W międzyczasie ukazały się składanki z jej piosenkami oraz premierę miało kilka nowych utworów, np. „A Maria” czy „It’s A Sin”. Jesienią 2012 została jedną z jurorek w programie Disco Star. W sierpniu 2013 zaśpiewała w Mrągowie „Ach jak przyjemnie”, a na początku 2014 wydała pierwszy od 13 lat teledysk, nagrany do piosenki „Ty i ja (Da-di-dam)”. W kwietniu 2014, podczas świątecznego wydania programu Disco Relax, odbyła się premiera piosenki nagranej w duecie z Michałem Gielniakiem „Powiedz, że mnie kochasz”. W czerwcu odbyła się premiera teledysku do tej piosenki.

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej – nieformalny tytuł grzecznościowy i protokolarny stosowany na określenie małżonki prezydenta Polski.Disco Relax – program muzyczny emitowany dawniej przez telewizję Polsat, a obecnie przez Polo TV. Producentem programu jest AMC.

W styczniu 2015 nagrała piosenkę „Napisz do mnie”, do której nakręcono teledysk. Wystąpiła też w zapowiedzi 18. sezonu Magla towarzyskiego. 6 czerwca podczas koncertu w Kościanie premierowo zaprezentowała nową wersję przeboju „Zabaw się ze mną”. W maju 2016 nagrała piosenkę „Miał takie piękne oczy”, której premiera odbyła się w programie Disco Star. W kwietniu 2017 premierę miała kolejna piosenka – „Szalony, wymyślony”.

Pastisz (z fr. pastiche – utwór naśladowczy) – odmiana stylizacji; utwór naśladujący istotne cechy jakiegoś dzieła lub stylu, zagęszczający je i uwydatniający. Może pełnić rolę żartobliwą jako zabawa literacka lub też stanowić świadectwo sprawności warsztatowej jego twórcy. W przeciwieństwie do parodii nie pełni funkcji satyrycznej i uprawiany może być w celu pochwały stylu, maniery danego pisarza lub gatunku, nie w celu jego krytyki.Blue Star – firma fonograficzno-handlowa założona w 1990 roku przez piłkarza pochodzącego z Piastowa Sławomira Skrętę.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Shazzy.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Historia pewnej miłości– siódmy studyjny album Shazzy wydanej w 1998 roku. Płyta była zwrotem ku stylistyce dance.
Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
Sukces - polski serial obyczajowy, który swoją premierę miał w 2000 roku. Serial jest kontynuacją serialu Sukces z 1995 roku i opowiada o dalszych losach prawniczki Tekli.
Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
Mariusz Ostrowski (ur. 3 maja 1979 w Kielcach) – polski aktor teatralny i filmowy. Uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. W 2002 roku studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie, z której został usunięty. W 2005 roku ukończył wydział aktorski łódzkiej filmówki. Na scenie zadebiutował rolą Podchorążego w Kordianie Juliusza Słowackiego w reżyserii A. Hanuszkiewicza na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Od 2006 roku jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.
Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.
Z gitarą wśród zwierząt – siódmy album zespołu Big Cyc wydany w 1996 przez Silverton. Tytuł w sposób jawny odwołuje się do tytułu programu przyrodniczego „Z kamerą wśród zwierząt”.

Reklama