Service Pack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Service Pack (w skrócie SP) – dostarczony przez producenta pakiet zawierający nowe funkcje lub zbiorczą aktualizację bezpieczeństwa dla oprogramowania, udostępniony najczęściej w postaci pojedynczego, łatwego do zainstalowania pliku. Pojęcie Service Pack jest używane przede wszystkim w odniesieniu do produktów firm Microsoft i Autodesk. Kolejne pakiety Service Pack (jak również same aplikacje zaktualizowane za ich pomocą) są oznaczane pełną nazwą lub skrótem SP i kolejnymi cyframi, np. "Microsoft Windows XP Service Pack 2", "Autodesk AutoCAD 2007 ".

Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.Microsoft SQL Server (MS SQL) to system zarządzania bazą danych, wspierany i rozpowszechniany przez korporację Microsoft. Jest to główny produkt bazodanowy tej firmy, który charakteryzuje się tym, iż jako język zapytań używany jest przede wszystkim Transact-SQL, który stanowi rozwinięcie standardu ANSI/ISO.

Najnowsze pakiety Service Pack firmy Microsoft[ | edytuj kod]

Systemy operacyjne[ | edytuj kod]

Service Pack 3 dla | edytuj kod]

Microsoft Windows XP Service Pack 3 został wydany dnia 6 maja 2008 roku. Najważniejsze zmiany to nowy Microsoft Management Console w wersji 3.0, nowy sposób aktywacji systemu, nowe sterowniki, oraz zwiększenie wydajności systemu. Service Pack 3 był ostatnim zbiorem poprawek dla tego systemu.

Konsola zarządzania (ang. Microsoft Management Console) jest składnikiem systemu Windows 2000 i nowszych z rodziny systemów operacyjnych Windows NT, które zapewnia administratorom i zaawansowanym użytkownikom elastyczny interfejs, przez który mogą konfigurować i monitorować system.Windows Server 2003 – wersja systemu Windows, oparta na edycji XP, przeznaczona do zastosowań serwerowych (NT Server). System wydany został 24 kwietnia 2003, a podstawowe wsparcie techniczne zakończyło się 13 lipca 2010.

Service Pack 2 dla | edytuj kod]

Dodatek Service Pack 2 dla systemu Windows 2003 wydany został 14 marca 2007.

Service Pack 2 dla Windows Server 2003 to przede wszystkim większa wygoda w zarządzaniu serwerem oraz wbudowane wcześniej opublikowane aktualizacje i poprawki. Między innymi ulepszono wydajność sieci poprzez Scalable Networking Pack, zarządzanie protokołem IPsec, narzędzia Domain Controller Diagnostics (DCDIAG) i MS Configuration (MSCONFIG). Wprowadzono możliwość zarządzania protokołem WPA2 dla sieci bezprzewodowych. SP2 zawiera także konsolę MMC3.0. (Analogicznie jak w Service Pack 3 do Windows XP).

IEEE 802.11i (oznaczane również jako WPA2, ang. WiFi Protected Access) – protokół sieci bezprzewodowych. Implementuje w sobie: 802.1x oraz CCMP.Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.

Service Pack 4 dla | edytuj kod]

Service Pack 4 dla Microsoft Windows 2000 został wydany 29 czerwca 2005 r. Jest to ostatni Service Pack dla tego systemu, ponieważ zakończono już podstawowy okres wsparcia technicznego. Do Service Pack 4 dostępne jest uaktualnienie Update Rollup 1.

Wymagania systemowe:

Instalacja programu (oprogramowania) lub krótko instalacja – w informatyce proces polegający na skopiowaniu plików aplikacji na dysk komputera użytkownika z jednoczesnym dostosowaniem parametrów instalowanego programu do potrzeb i warunków sprzętowych oraz środowiska systemu operacyjnego, a także zwykle odpowiednią modyfikację parametrów tego środowiska.Autodesk Inc. NASDAQ: ADSK – amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Autodesk znajduje się na liście Fortune 1000 magazynu Fortune.
 • Obsługiwane systemy operacyjne: Windows NT.
 • 80 MB wolnego miejsca na dysku zarówno dla platformy x86. (W przypadku chęci utworzenia katalogu pomocnego przy deinstalacji, wymagana ilość wolnego miejsca na dysku ulegnie zwiększeniu do 170 MB.)
 • Nie jest wymagany żaden pakiet Service Pack.
 • Zainstalowany system Windows 2000.
 • Service Pack 6a dla | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Service Pack 2 dla | edytuj kod]

  Ostateczna wersja Service Pack 2 dla systemu Windows Vista została wydana 25 maja 2009. Wersja w języku polskim ukazała się 30 czerwca 2009. Wydając Service Pack 2, Microsoft zastosował podejście, w którym poprawki dostępne są najpierw dla subskrybentów serwisu TechNet a kilka dni później - dla wszystkich pozostałych.

  Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.AutoCAD – program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywany do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) komputerowego wspomagania projektowania. Specjalizowane wersje AutoCADa (np. AutoCAD Mechanical) umożliwiają również wykonywanie grafiki inżynierskiej 2,5D, metodą FBM.

  Service Pack 1 dla | edytuj kod]

  Service Pack 1 dla Windows 7 poprawia zabezpieczenia systemu, dodaje nowe funkcje i poprawia wydajność systemu. Ci, którzy go nie mają, nie będą otrzymywać aktualizacji jak i poprawek

  Service Pack 1 dla Windows 7 został wydany 22 lutego 2011 r. Jest to jedyny Service Pack dla tego systemu.

  Aplikacje serwerowe[ | edytuj kod]

  Service Pack 2 dla | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Service Pack 3 dla | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Service Pack 4 dla | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Service Pack 4 dla | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.
  Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku. Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.
  x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.

  Reklama