Sertab Erener

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sertab Erener (ur. 4 grudnia 1964 w Stambule) – turecka piosenkarka.

Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

Laureatka 48. Konkursu Piosenki Eurowizji (2003).

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Karierę muzyczną rozpoczęła w 1989, występując z zespołem Klips w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „Hasret”. W finale selekcji zajęła trzecie miejsce. W 1990 ponownie zakwalifikowała się do finału eurowizyjnych eliminacji, tym razem z piosenką „Sen benimlesin”, z którą zajęła szóste miejsce w finale. W 1992 wydała debiutancki album studyjny pt. Sakin ol!, który sprzedano w nakładzie miliona egzemplarzy, dzięki czemu został najlepiej sprzedającą się płytą w Turcji.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Jeźdźcy Apokalipsy – brytyjsko-amerykański, film dramatyczną-muzyczną-komediowy, w reżyserii Larry’ego Charlesa. Jego premiera miała miejsce w dniu 22 stycznia 2003 roku. Film był kręcony w Los Angeles w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.
Sertab Erener podczas występu w finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule, maj 2004

Pod koniec listopada 2002 została wybrana wewnętrznie przez krajowego nadawcę publicznego Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) na reprezentantkę Turcji w 48. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Rydze w maju 2003. W grudniu pojawiły się pogłoski, jakoby wytwórnia Sony Music nie wyraziła zgody na umieszczenie konkursowej piosenki Sertab na albumie kompilacyjnym konkursu, co uniemożliwiałoby występ reprezentantki w finale. Ostatecznie Erener uczestniczyła w konkursie z utworem „Everyway That I Can”, który został wybrany spośród trzech innych propozycji. Utwór został napisany przez Erener we współpracy z gitarzystą i producentem Demirem Demirkanem. Premiera utworu odbyła się w marcu podczas jednego z odcinków programu Sayisal geçe. 24 maja wystąpiła w finale Konkursu Piosenki Eurowizji i zajęła w nim pierwsze miejsce po zdobyciu największej liczby 167 punktów. Podczas występu towarzyszyły jej cztery tancerki, z czego trzy pochodzące z Austrii. Po powrocie do kraju została oficjalnie powitana na lotnisku przez prezydenta Turcji Ahmeta Necdeta Sezera, premiera Recepa Tayyipa Erdoğana oraz marszałka parlamentu Bülenta Arınça. Singiel „Everyway That I Can” trafił na listy przebojów wielu krajów europejskich, w tym zajmując pierwsze miejsce w Szwecji, a dodatkowo na Cyprze zdobył status złotej płyty. W lipcu wyruszyła do Izraela, gdzie promowała album kompilacyjny pt. Everyway That I Can.

Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

W 2004 wydała pierwszy, anglojęzyczny album studyjny pt. No Boundaries. Nagrała też własną wersję utworu Boba Dylana „One More Cup of Coffee” na potrzeby oficjalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Jeźdźcy Apokalipsy. Również w 2004 była gościem muzycznym podczas drugiej edycji festiwalu Eurosong Live On Stage, organizowanego przez telewizję PSE-Belgium. W maju była gościem specjalnym 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule oraz minikoncert tuż po półfinale konkursu. W lipcu zagrała koncert w tureckim Beleku, na którym gościnnie zaśpiewała Rusłana Łyżyczko, laureatka Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.

Dżingiel, dżingel (ang. jingle = dzwonienie, brzęczenie) – przerywnik transmisji, krótki dźwięk, łatwo zapamiętywalny slogan lub melodyjka, używana przede wszystkim w programach radiowych, czy również niektórych programach telewizyjnych. Rodzaj spotu reklamującego trwający program lub aktualną rozgłośnię. Nazwa pochodzi od pierwotnej aranżacji stosowanych dżingli – odgłosu dzwoneczków (ang. jingle bells).Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
Sertab Erener i Demir Demirkan podczas koncertu, 2010

W 2005 nagrała i wydała album studyjny pt. Aşk ölmez, który promowała singlami „Aşk ölmez, biz ölürüz” i „Satılık kalpler şehri”. Również w 2005 jej cover piosenki MadonnyMusic” znalazł się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej filmu Fatih Akın's Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul. Pod koniec października wystąpiła w koncercie Gratulacje, organizowanym z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas koncertu, na którym wybierana była najlepsza piosenka w historii konkursu, utwór „Every Way That I Can” zajął dziewiąte miejsce.

Music – pierwszy singel pochodzący z ósmego albumu Madonny o tym samym tytule. Piosenka stworzona na bazie muzyki klubowej z francuskim producentem Mirwaisem Ahmadzaï bardzo szybko stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli Madonny. Utwór stał się także dwunastym numerem jeden wokalistki w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się tam w nakładzie ponad 1,1 mln egzemplarzy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2009 wraz z Demirem Demirkanem założyła zespół muzyczny Painted on Water. Kilka miesięcy później w Stanach Zjednoczonych wydali debiutancki album, zatytułowany po prostu Painted on Water.

W 2010 wydała ósmy, solowy album studyjny pt. Rengarenk. W 2012 nagrała dżingiel dla tureckich linii lotniczych – „Globally Yours” oraz wydała dziewiąty, solowy album studyjny pt. Ey şûh-i Sertab.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Rusłana Stepaniwna Łyżyczko, ukr. Руслана Степанівна Лижичко, pseudonim artystyczny Rusłana (ur. 24 maja 1973 we Lwowie) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka, polityk, z wykształcenia dyrygentka i pianistka.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Belek – małe miasteczko, miejscowość turystyczna w dystrykcie Serik, prowincji Antalya, południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Śródziemnym.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) to publiczna telewizja i radio w Turcji. Radio założono w 1926 roku, a telewizję w 1968 roku. Przez wiele lat była monopolistą w Turcji. Jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Programy nadawane są w języku tureckim. Ostatnio uruchomiony także kanał w języku kurdyjskim.
Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

Reklama