Serie D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serie D (dosł. Seria D) – czwarty poziom w hierarchii ligowych rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn we Włoszech. Jest podzielona na dziewięć grup regionalnych: A, B, C, D, E, F, G, H oraz I. Utworzona w 1948 roku i zarządzana przez Lega Nazionale Dilettanti (LND), a wcześniej do 2014 przez Lega Italiana Calcio Professionistico (LNP), od 1948 do 1952 przez Lega Interregionale (Nord, Centro, Sud), od 1952 do 1959 przez Lega Nazionale IV Serie, od 1959 do 2008 przez Lega Nazionale Semiprofessionisti (LNSP). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) w systemie mecz i rewanż. Przeznaczone są dla 166 włoskich klubów piłkarskich. Najlepsze zespoły z każdej grupy Serie D awansują do Serie C, natomiast dwie najsłabsze zespoły ze wszystkich grup spadną do rozgrywek Eccellenza.

Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.

Najbardziej utytułowaną drużyna ligi jest Siena, która uzyskała 2 tytuły.

Historia[ | edytuj kod]

Jej początki sięgają 1948 roku, kiedy to została wprowadzona w zamian regionalnych rozgrywek Prima Divisione i była kontynuacją reformy mistrzostw Serie C (zmniejszenie z 18 grup do 4). Czwarty poziom zmienił status z rozgrywek regionalnych na ogólnokrajowe i przyjął nazwę Promozione. Utworzono 6 grup na północy, 4 w środku oraz 3 grupy na południu, zwycięzcy których bezpośrednio awansowali do Serie C.

Serie C2, jest czwartą po (Serie A, Serie B i Serie C1) w kolejności ligą piłkarską we Włoszech. Grają w niej 54 zespoły. Z każdej grupy (A, B, C) bezpośrednio do Serie C1 awansują dwa pierwsze zespoły. Drużyny zajmujące w swojej grupie miejsca 3 lub 4 grają o awans w barażach. Drużyny zajmujące trzy ostatnie miejsca w grupie spadają bezpośrednio (zespół czwarty od końca gra w barażach o utrzymanie) do Serie D (5 Liga).Lanciano Calcio 1920 (wł. Associazione Sportiva Dilettantistica Lanciano Calcio 1920) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Lanciano, we wschodniej części kraju, grający od sezonu 2019/20 w rozgrywkach Eccellenza Abruzzo.

W 1952 roku liczba grup została zredukowana do 8 (po 16 drużyn w każdej), a liga zmieniła nazwę na IV Serie i była zarządzana przez Lega Nazionale IV Serie.

W 1957 roku konwulsyjna walka o władzę w FIGC dała początek czwartej lidze, zwanej Campionato Interregionale, która w sezonie 1957/58 była podzielona na dwie kategorii (Prima Categoria - 3 grupy, Seconda Categoria - 8 grup).

Natomiast w roku 1959 powstała prawdziwa Serie D, podzielona na 6 grup i zarządzana przez Narodową Ligę Półprofesjonalną we Florencji (wł. LNSP - Lega Nazionale Semiprofessionisti). Od 1967 roku liczba grup ponownie stanowiła 9.

Oplonti Pro Savoia – włoski klub piłkarski, mający swoją siedzibę w mieście Torre Annunziata, na południu kraju. Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:

W 1978 roku, wraz z reformą Lega Nazionale Semiprofessionisti, Serie C została podzielona na Serie C1 i Serie C2, a mistrzostwa Serie D straciły status półprofesjonalizmu, organizowanego w 12 grupach. Serie D staje się piątym poziomem włoskiego futbolu, a rozgrywki powracają do poziomu amatorskiego, zmieniając nazwę na Campionato Interregionale z sezonu 1981/82, zarządzane przez Lega Nazionale Dilettanti. Mistrzostwa przyjęły formułę 162 drużyn w 9 grupach, począwszy od reformy z 1992 roku, w której zmieniła nazwę na Campionato Nazionale Dilettanti (CND), a następnie powróciła do nazwy Serie D w 1999 roku.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.SSD Puteolana 1902 – włoski klub piłkarski, mający swoją siedzibę w mieście Pozzuoli, należącego do metropolii Neapol, na południu kraju.

Wskutek tej reformy, czwarty poziom włoskiej piłki nożnej reprezentowała od 1978 do 2008 Serie C2, która potem do 2014 nazywała się Lega Pro Seconda Divisione. Od 1978 do 1991 była podzielona na 4 grupy po 18 drużyn, a od 1991 do 2011 na 3 grupy po 20 drużyn i od 2011 do 2014 na 2 grupy po 18 drużyn.

Wraz z reformą mistrzostw Lega Pro, począwszy od sezonu 2014/15, Serie D powraca do bycia, podobnie jak do 1978 roku, czwartym poziomem włoskiego futbolu. Wraz z połączeniem dwóch dywizji Lega Pro pod koniec sezonu 2013/14 (zgodnie z decyzją FIGC i Lega Pro w listopadzie 2012) w celu przywrócenia Serie C, Serie D i niższe ligi zostały przesunięte o jeden poziom w górę w hierarchii systemu ligowego, zmniejszając liczbę lig we włoskiej piłce nożnej do dziewięciu.

Aurora Pro Patria 1919 - włoski klub piłkarski, grający obecnie w Serie C1, mający siedzibę w mieście Busto Arsizio, leżącym w Lombardii.Olbia Calcio 1905 (wł. Olbia Calcio 1905 S.r.l.) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Olbia, na Sardynii, grający od sezonu 2016/17 w rozgrywkach Serie C.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Società Sportiva Dilettantistica a r.l. Savona Foot Ball Club – włoski klub piłkarski, mający swoją siedzibę w mieście Savona na północy kraju w Ligurii.
Wenecja Euganejska (wł. Veneto) – region administracyjny w północno-wschodnich Włoszech o powierzchni 18 377 km² ze stolicą w Wenecji (331,4 tys. mieszkańców). Od północy graniczy z Austrią, od wschodu z regionem Friuli-Wenecja Julijska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Lombardią.
ASD Imperia (wł. Associazione Sportiva Dilettantistica Imperia) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Imperia, w północno-zachodniej części kraju, grający od sezonu 2020/21 w rozgrywkach Serie D.
Serie C jest trzecią oraz czwartą po Serie B w kolejności ligą piłkarską we Włoszech. Jest podzielona na dwie grupy w Serie C1 (3. liga) i 3 w Serie C2 (4. liga).
Ragusa Calcio (wł. Associazione Sportiva Dilettantistica Ragusa Calcio) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Ragusa, na Sycylii, grający od sezonu 2019/20 w rozgrywkach Eccellenza Sicilia.
Fermana FC (wł. Fermana Football Club S.r.l.) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Fermo, w środkowej części kraju, grający od sezonu 2017/18 w rozgrywkach Serie C.
La Biellese (wł. Associazione Sportiva Dilettantistica La Biellese) – włoski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Biella, w północno-zachodniej części kraju, grający od sezonu 2011/12 w rozgrywkach Eccellenza Piemontese.

Reklama