Serial prawniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serial prawniczyseryjna fikcyjna produkcja dramatyczna, opowiadająca o prawie, przestępstwach, karze i zawodach prawniczych. Kategorię można podzielić na seriale sądowe oraz thrillery prawnicze. Odpowiedniki gatunku występują w filmach fabularnych i literaturze.

Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.Strona postępowania (w procesie sądowym: strona procesowa) – w prawie to podmiot, który ma interes prawny w wydaniu korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia będącego przedmiotem określonego postępowania sądowego (zwłaszcza cywilnego, karnego, administracyjnego i sądowoadministracyjnego), a występuje sam w swoim imieniu bądź w którego imieniu i na jego rzecz działa inny podmiot (pełnomocnik procesowy, np. adwokat).

Ponieważ celem twórców seriali prawniczych jest tworzenie ciekawych, trzymających w napięciu historii, upraszczają one obraz działania instytucji prawnych. W wielu krajach (np. w Stanach Zjednoczonych) większość spraw cywilnych i karnych odbywa się poza sądami. Tymczasem w produkcjach telewizyjnych uwypuklane są procesy na salach sądowych, umożliwiają one bowiem zobrazowanie konfliktu między uczestniczącymi stronami. Skupiają się również na sytuacjach, w których widoczna jest jawna niesprawiedliwość lub powód czy obrońca jest w jakiś sposób niezwykły. Efektem tego jest powoływanie się na niepoczytalność znacznie częściej niż dzieje się to w prawdziwym życiu. Eksponowane są również takie obszary procesów, które mogą być w łatwy sposób pokazane w dramatycznej formie, czyli argumentacja (przekonywanie) słowne, a pomijane trudniejsze do prezentacji tworzenie pisemnych stanowisk stron.

Areszt Śledczy Gdańsk, tzw. "Kurkowa" – zakład penitencjarny w Gdańsku przy ul. Kurkowej 12, przeznaczony dla mężczyzn i kobiet tymczasowo aresztowanych, pozostających w dyspozycji przede wszystkim organów śledczych Gdańska, Gdyni i Sopotu.Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.

Gatunek popularny w Stanach Zjednoczonych obejmuje zarówno pozycje typowo dramatyczne jak np. Prawnicy z Miasta Aniołów (1986), Prawo i porządek (1990), który jest najdłuższym serialem prawniczym w historii telewizji, liczący 20 sezonów, Kancelaria adwokacka (1997), oraz łączące elementy dramatu i komedii lub tematyki obyczajowej jak np. Gdzie diabeł mówi dobranoc (1992), Ally McBeal (1997), Potyczki Amy (1999), Orły z Bostonu (2004), Jej szerokość Afrodyta (2009), Żona Idealna (2009), W garniturach (2011).

Gdzie diabeł mówi dobranoc (oryg. Picket Fences) – amerykański serial telewizyjny opowiadający o rodzinie mieszkającej w fikcyjnym miasteczku Rome w stanie Wisconsin.Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.

Do polskich przedstawicieli gatunku należą fabularno-dokumentalne sądowe seriale: Werdykt (Polonia1, 1998 i Tele 5, 2002) i Sędzia Anna Maria Wesołowska (TVN, 2006–2012, od 2019), Sąd rodzinny (2008–2012) oraz fabularne: Zespół adwokacki (TVP, 1994), Magda M. (TVN, 2005–2007), Prawo Agaty (TVN, 2012–2015), O mnie się nie martw (TVP, od 2014), Chyłka (TVN, od 2018)

Postępowanie sądowe, proces sądowy – zbiorcza nazwa dla postępowań odbywających się przed niezawisłymi i niezależnymi organami – sądami, w odróżnieniu od postępowań odbywających się przed innymi organami, np. postępowanie administracyjne przed zawisłymi organami administracji publicznej, a także faz pozasądowych szerszego postępowania, np. postępowanie przygotowawcze w procesie karnym.Magda M. – polski serial telewizyjny produkowany i emitowany przez telewizję TVN od 6 września 2005 roku. Ostatni odcinek został nadany 5 czerwca 2007 Początkowo miały powstać 3 "serie", jednak w związku z popularnością serialu, zdecydowano o nakręceniu dodatkowej, czwartej 10-odcinkowej serii. Serial zyskał dużą popularność wśród widzów – co tydzień przed telewizorami zasiadało ok. 3 mln widzów, a widownia ostatnich odcinków serialu sięgała 4,5 mln. Na płytach DVD wydano wszystkie serie wraz z dodatkami – takimi, jak krótkie reportaże na temat serialu, scenami niewykorzystanymi i zdjęciami. 12 października 2006 do sprzedaży trafiła książka "Świat Magdy M." autorstwa Anity Nawrockiej i Pawła Trześniowskiego, a 10 maja 2007 jej poszerzona wersja.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dramat sądowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Seriale prawnicze - zobacz najlepsze amerykańskie propozycje, Serialowy.pl, 5 marca 2019 [dostęp 2019-07-18] (pol.).
  Osoba niepoczytalna - osoba która dokonała czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary, ale w czasie czynu nie mogła rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".
  Werdykt – pierwszy polski program sądowniczy, nadawany dawniej w Polonii 1 (1998), a później także w Tele 5 (2002). Jego pierwowzorem był program "Forum" nadawany w telewizji Canale 5. Powstawał na licencji włoskiej (Italo Felici) z popularnego do dziś na Zachodzie gatunku magazynów sądowniczych.
  Dramat sądowy (ang. legal drama, courtroom drama) – to gatunek filmowy, akcja umieszczona jest tu na sali sądowej. Przykładem takiego filmu jest Dwunastu gniewnych ludzi, którego akcja bezpośrednio dotyczy ławy przysięgłych.
  Zespół adwokacki – polski serial obyczajowy o tematyce prawniczej w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego. Powstał w latach 1993-1994.
  Kara (prawo) – określona przepisami prawa dolegliwość dla podmiotu prawa będąca sankcją za niepodporządkowanie się normom prawnym.
  Sędzia Anna Maria Wesołowska − serial dokumentalno-fabularny z gatunku court show, emitowany przez telewizję TVN od 6 marca 2006 r.od poniedziałku do piątku(do 29 lutego 2008 roku) o 16.15 , od 3 marca 2008 roku w poniedziałki, środy i piątki . 1 września 2007 roku emisję przeniesiono na godzinę 17.25 , a od 6 października 2008 roku na 16:55. Powstały 634 odcinki w 12 seriach. Produkowany był na licencji Constantin Entertainment, wzorowany na niemieckim serialu Sędzia Aleksander Hold (niem. Richter Alexander Hold), reżyserowany przez Macieja Świerzawskiego. Serial emitowany jest także w formacie anamorfotycznym 16:9 na kanale TVN HD. Od 1 lutego 2012 roku serial Sędzia Anna Maria Wesołowska od 1 odcinka emituje stacja TVN 7.
  Przestępstwo – czyn zabroniony, popełniony z zamiarem, uznany za zasadniczo społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny, konkretnie zdefiniowany i zagrożony karą na mocy prawa karnego.

  Reklama