Seria TI-89

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalkulator TI-89

TI-89 i TI-89 Titaniumkalkulatory graficzne stworzone przez Texas Instruments.

Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

TI-89 (wersja pierwotna)[ | edytuj kod]

TI-89 został wyprodukowany przez TI w 1998 r. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 160×100 pikseli, pamięć flash ROM i oprogramowanie CAS o nazwie AMS (Advanced Mathematics Software). W lecie 2004 r., TI-89 został zastąpiony kalkulatorem TI-89 Titanium.

Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.


Sercem TI-89 jest mikroprocesor Motorola 68000, taktowany zegarem o częstotliwości 10 MHz lub 12 MHz (w zależności od wersji sprzętowej kalkulatora). Texas Instruments podzielił pamięć RAM kalkulatora na dwie części (zarezerwowaną dla systemu AMS, oraz pamięć dostępną dla użytkownika (190 KB). 2 MB pamięci flash ROM podzielono podobnie (700 KB jest dostępne dla użytkownika). Pamięć RAM i Flash ROM jest używana do przechowywania wyrażeń, zmiennych, programów komputerowych, tabel, plików tekstowych i list.

TI-92 to zaawansowany kalkulator naukowy wyprodukowany przez firmę Texas Instruments, produkcja pierwszej jego wersji została rozpoczęta w 1995. TI-92 to kalkulator z klawiaturą w układzie QWERTY. Kalkulator ten doczekał się drugiej wersji (TI-92 Plus), oraz następcy w postaci modelu Voyage 200.Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.

TI-89 Titanium[ | edytuj kod]

Kalkulator TI-89 Titanium

TI-89 Titanium został wyprodukowany w lecie 2004 r. Był zaprojektowany jako zastępca popularnego wówczas TI-89. TI-89 Titanium jest też nazywany TI-89 HW3 dla podkreślenia, iż jest 3 wersją sprzętową kalkulatora TI-89.

Najbardziej widoczną zmianą jest blisko czterokrotne powiększenie dostępnej pamięci (w tym ponad trzykrotne powiększenie ilości pamięci dostępnej dla użytkownika). TI-89 Titanium jest w zasadzie pomniejszoną wersją kalkulatora Voyage 200, pozbawioną klawiatury QWERTY, ale z portem mini-USB przeznaczonym do komunikacji z innymi kalkulatorami lub komputerem. Po podłączeniu do komputera możemy kopiować oprogramowanie, aktualizować system operacyjny, przesyłać pliki z danym a nawet kopiować zawartość ekranu kalkulatora. Oryginalnie TI-89 Titanium posiada zainstalowany zestaw aplikacji zawierający m.in. "CellSheet", arkusz kalkulacyjny oferowany także dla innych kalkulatorów TI. Titanium posiada również inny wygląd zewnętrzny niż TI-89.

Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.

Istnieje także czwarta wersja sprzętowa TI-89 Titanium nazywana HW4. Zmiany to większa ilość pamięci i szybszy (16MHz) procesor.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

W języku polskim[ | edytuj kod]

 • Edukacja z TI. [dostęp 2016-04-08]. - oficjalny przedstawiciel Texas Instruments w Polsce
 • Adrian Perek: Kalkulatory TI. [dostęp 2016-04-08].
 • Krzysztof Burghardt: Kalkulator programowalny Texas Instruments Voyage 200. [dostęp 2016-04-08]. - artykuł na temat możliwości współpracy kalkulatorów TI z wolnym oprogramowaniem.
 • W języku angielskim[ | edytuj kod]

 • TI-89 - strona producenta
 • ticalc.org - Największa, najstarsza (1996) i ciągle rozwijająca się baza oprogramowania i informacji dla kalkulatorów TI
 • UnitedTI - Największa i najbardziej aktywna społeczność programistów TI
 • TiEmu - Emulator TI-89/TI-92/Voyage 200 dla Linuksa, Windows i Mac OS X
 • RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.Texas Instruments – znana też jako TI – amerykańska firma z siedzibą w Dallas w Teksasie, czołowy producent półprzewodników. Obecnie producent m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP), przetworników cyfrowo-analogowych i analogowo-cyfrowych, czujników i kalkulatorów naukowych. Spółka publiczna notowana od 1 października 1953 na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): TXN (tzw. "Wall Street").
  Warto wiedzieć że... beta

  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  System algebry komputerowej lub komputerowy system obliczeń symbolicznych (ang. Computer Algebra System lub CAS) – to program komputerowy wspomagający obliczenia symboliczne w matematyce, fizyce i dyscyplinach technicznych.
  Zmienna - konstrukcja programistyczna posiadająca trzy podstawowe atrybuty: symboliczną nazwę, miejsce przechowywania i wartość; pozwalająca w kodzie źródłowym odwoływać się przy pomocy nazwy do wartości lub miejsca przechowywania. Nazwa służy do identyfikowania zmiennej w związku z tym często nazywana jest identyfikatorem. Miejsce przechowywania przeważnie znajduje się w pamięci komputera i określane jest przez adres i długość danych. Wartość to zawartość miejsca przechowywania. Zmienna zazwyczaj posiada również czwarty atrybut: typ, określający rodzaj danych przechowywanych w zmiennej i co za tym idzie sposób reprezentacji wartości w miejscu przechowywania. W programie wartość zmiennej może być odczytywana lub zastępowana nową wartością, tak więc wartość zmiennej może zmieniać się w trakcie wykonywania programu, natomiast dwa pierwsze atrybuty (nazwa i miejsce przechowywania) nie zmieniają się w trakcie istnienia zmiennej. W zależności od rodzaju języka typ zmiennej może być stały lub zmienny. Konstrukcją podobną lecz nie pozwalającą na modyfikowanie wartości jest stała.

  Reklama