Hontiwka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Serby (Ukraina))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hontiwka (ukr. Гонтівка; hist. Serby) – wieś na Ukrainie, w rejonie czerniweckim obwodu winnickiego. W 2001 roku liczyła ok. 1,2 tys. mieszkańców.

Iwan Gonta, ukr. Іва́н Ґо́нта (ur. 1705, zm. 1768) – jeden z przywódców (począwszy od rzezi humańskiej) koliszczyzny w 1768 na Ukrainie Prawobrzeżnej.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W Serbach stracono Iwana Gontę – jednego z przywódców koliszczyzny.

Pod rozbiorami siedziba gminy Serby(ukr.) w powiecie mohylowskim guberni podolskiej.

Miejsce urodzenia Joachima Wołoszynowskiego oraz jego syna Juliana, który siedzibie swego rodu poświęcił kilka opowiadań ze zbioru Opowiadania podolskie. O epizodzie rzezi humańskiej związanym z wsią Lucjan Siemieński napisał nowelę Wieś Serby.


Rzeź humańska lub Rzeź w Humaniu – wymordowanie 21 czerwca 1768 roku Polaków i Żydów, którzy schronili się w Humaniu podczas buntu Kozaków i ruskiego chłopstwa (tzw. koliszczyzny). Wśród ofiar znalazło się wiele kobiet i dzieci.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Serby, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 437.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Koliszczyzna lub koliwszczyzna (ukr. Коліївщина) – wystąpienie ruskiego chłopstwa pańszczyźnianego, hajdamaków i Kozaków przybyłych z podległej Imperium Rosyjskiemu Siczy Zaporoskiej skierowane przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu i istniejącemu ładowi społecznemu. Trwało od czerwca do lipca 1768 (podczas konfederacji barskiej) na Ukrainie Prawobrzeżnej i przejawiało się masowymi morderstwami Polaków, Żydów i duchowieństwa rzymskokatolickiego i unickiego, z których największe rozmiary osiągnęła rzeź humańska. Przywódcami ruchu byli Maksym Żeleźniak i Iwan Gonta. Liczbę ofiar koliszczyzny szacuje się od 100 000 do 200 000 zamordowanych.
  Rejon czerniwecki (ukr. Чернівецький район) – jednostka administracyjna w składzie obwodu winnickiego Ukrainy.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Gubernia podolska – gubernia Imperium Rosyjskiego w latach 1793-1917 i jednostka terytorialna Ukraińskiej Republiki Ludowej 1918-1920 i USRR 1920-1923. Położona na południowo-zachodnim krańcu imperium, graniczącym z Galicją i Bukowiną i miała obszar ok. 42 000 km². Centrum administracyjnym był Kamieniec Podolski, w USRR w latach 1921-1923 - Winnica. W latach 1819-1830 gubernia podolska pozostawała pod naczelnym zarządem administracyjnym wielkiego księcia Konstantego. Od 1832 weszła w skład Kraju Południowo-Zachodniego (generał-gubernatorstwo kijowskie).
  Lucjan Hipolit Siemieński (ur. 13 sierpnia 1807 w Kamiennej Górze, zm. 27 listopada 1877 w Krakowie) – polski poeta, pisarz, krytyk literacki i tłumacz, uczestnik powstania listopadowego.
  Powiat lub ujezd mohylowski – dawny powiat guberni podolskiej. Stolicą był Mohylów Podolski na Ukrainie. Czasami mylony z mohilewskim na Białorusi.
  Joachim Wołoszynowski (ur. 20 maja 1870 w Serbach (obecnie Гонтівка, koło Mohylowa Podolskiego), zm. 11 stycznia 1945 w Krakowie) – polski ziemianin, działacz społeczny, dziennikarz, polityk, poseł na Sejm i senator w II RP.

  Reklama