• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serapion

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Serapia – imię pochodzenia egipskiego, oznaczające "słońce". Wśród patronek – św. Serapia, męczennica w Rzymie.

  Serapionimię pochodzenia egipskiego, oznaczające „słońce”. Było to imię licznych świętych.

  Serapion imieniny obchodzi 20 lutego, 25 lutego, 21 marca, 21 maja, 13 lipca, 27 sierpnia, 30 października i 14 listopada.

  Żeńskim odpowiednikiem jest Serapia

  Znane osoby noszący to imię:

  27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni. Serapion (ur. ?, zm. 211) – w latach 191-221 9. Patriarcha Antiochii, święty Cerkwii prawosławnej i Kościoła katolickiego. Wspomnienie Serapiona widnieje w Martylologium Rzymskim pod datą 30 października. Serapion znany jest głównie z pism teologicznych m.in z prywatnego listu w którym potępił herezje montanizmu.
 • Serapion z Antiochii – biskup, święty
 • Serapion (Akwila) – męczennik, święty (13 lipca)
 • Serapion z Aleksandrii – męczennik, święty (20 lutego)
 • Serapion Sydonita – święty (21 marca)
 • Serapion z Thmuis (zm. po 362) – teolog, jeden z ojców egipskich
 • Serapion Starszy (2 poł. IX w.) – syryjski lekarz
 • Serapion (mercedariusz) (1179–1240) – święty Kościoła katolickiego, męczennik
 • Serapion (Fadiejew) (1933–1999) – metropolita tulski i bielowski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Serapion. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H.Frosem i F. Sową. [dostęp 2011-08-23].
  Serapion, imię świeckie: Nikołaj Fadiejew (ur. 27 maja 1933 w Moskwie – zm. 19 listopada 1999 w Tule) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.Serapion Starszy (Yahya ibn Sarafyun) – syryjski lekarz z drugiej połowy 9. wieku, znany też jako Johannes Serapion, Janus, Johannes Damascenus. Mało wiadomo o jego życiu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Serapion z Thmuis (zm. po 362) – wczesnochrześcijański teolog i pisarz, zaliczany do Ojców egipskich, święty Kościoła katolickiego.
  Serapion O.de.M. (ur. w 1179 w Londynie, zm. 14 listopada 1240 w Algierze) – święty Kościoła katolickiego, męczennik z „Zakonu Najświętszej Maryi Panny Miłosierdzia dla Odkupienia Niewolników”, ofiara prześladowań religijnych.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.619 sek.