Serafitki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serafitki, właśc. Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej - żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne.

Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej opiera swą duchowość na duchowości franciszkańskiej. Zgromadzenie zostało założone w 1881 roku przez kapucyna bł. o. Honorata Koźmińskiego i Małgorzatę Szewczyk w celu odrodzenia religijnego i moralnego narodu. Serafitki zgodnie ze swoim powołaniem niosą pomoc starszym i ubogim, prowadzą placówki oświatowe, czyli świetlice i przedszkola. Zajmują się przede wszystkim ludźmi niesamodzielnymi, nieuleczalnie chorymi, osobami starszymi i upośledzonymi dziećmi.

Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Małgorzata Szewczyk, właśc. Łucja Szewczyk (ur. w 1828 na Wołyniu, zm. 5 czerwca 1905 w Nieszawie) – błogosławiona Kościoła katolickiego, polska zakonnica, współzałożycielka i pierwsza przełożona zakonu serafitek.

Dom Generalny znajduje się w Krakowie na ulicy Łowieckiej 3. W Polsce istnieją 3 domy prowincjalne zrzeszające mniejsze placówki. Są to Domy Prowincjalne w Poznaniu, Oświęcimiu, Rzeszowie (wcześniej we Lwowie i Przemyślu). Podział ten datuje się na rok 1932 (ze zmianą lokalizacji domu prowincjalnego z Przemyśla do Rzeszowa w roku 2014). Obecnie w Polsce serafitki prowadzą: zakłady opiekuńczo-wychowawcze dla osób niepełnosprawnych, kuchnie dla ubogich, zakłady opiekuńczo-lecznicze dla osób starszych, świetlice środowiskowe, przedszkola. W Bieździedzy prowadzą przedszkole ufundowane w 1910 r. przez E. Romera.

Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.Maria Sancja (Janina) Szymkowiak (ur. 10 lipca 1910 w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego – zm. 29 sierpnia 1942 r. w Poznaniu) – siostra zakonna, błogosławiona kościoła katolickiego.

Ze zgromadzenia serafitek wywodzi się błogosławiona Sancja Szymkowiak.

Beatyfikacja założycielki zgromadzenia serafitek, Małgorzaty Łucji Szewczyk, odbyła się 9 czerwca 2013 w Krakowie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wikiprojekt:Chrześcijaństwo/Żeńskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bieździedza (dawn. Bezdochoici, Beszdzyedza, Biezdziedza) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Zakony i zgromadzenia franciszkańskie – zakony i zgromadzenia zakonne Kościoła katolickiego, założone lub współzałożone przez św. Franciszka z Asyżu, bądź odwołujące się do jego osoby i duchowości. Obok nich istnieją zgromadzenia lub stowarzyszenia nawiązujące do św. Franciszka, ale pozostające poza obrębem Kościoła katolickiego.
  Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 lat (w Polsce – w szczególnych przypadkach od 2,5) do rozpoczęcia obowiązku szkolnego.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Honorat Koźmiński, właśc. Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński (ur. 16 października 1829 w Białej Podlaskiej, zm. 16 grudnia 1916 w Nowym Mieście nad Pilicą) – polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.
  Eugeniusz Mikołaj Romer (ur. 3 lutego 1871 we Lwowie, zm. 28 stycznia 1954 w Krakowie) – polski geograf, kartograf i geopolityk, twórca nowoczesnej kartografii polskiej, współzałożyciel Książnicy-Atlasu; brat Jana, ojciec Witolda i Edmunda.

  Reklama