Sepang International Circuit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwszy zakręt na torze Sepang

Sepang International Circuit – tor wyścigowy położony 85 km od Kuala Lumpur w miejscowości Sepang. Odbywało się na nim Grand Prix Malezji (1999–2017).

Grand Prix Malezji 2017 (oficjalnie 2017 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix) – piętnasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2017. Grand Prix odbyło się w dniach 29 września–1 października na torze Sepang International Circuit w mieście Sepang. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Sepang International Circuit został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Hermanna Tilke. Tor został wybudowany kosztem 120 milionów dolarów w zaledwie 14 miesięcy i jego oficjalne otwarcie nastąpiło 9 marca 1999 roku. Tor ma długość 5.543 km, składa się z 15 zakrętów oraz 8 prostych.

Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.Sezon mistrzostw świata Formuły 1 składa się z serii wyścigów, znanych jako Grand Prix, które odbywają się na przeznaczonych do tego celu torach wyścigowych, a czasem na zamkniętych ulicach miast. Wyniki wszystkich wyścigów w danym sezonie pozwalają wyłonić mistrza w dwóch kategoriach – wśród kierowców i konstruktorów.

Rekord okrążenia został ustanowiony przez Sebastiana Vettela podczas Grand Prix Malezji w 2017 roku. Wynosi on 1:34.080.

Zwycięzcy | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2017 FORMULA 1 PETRONAS MALAYSIA GRAND PRIX (ang.). formula1.com. [dostęp 2017-10-01].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona toru (ang.). sepangcircuit.com. [dostęp 2015-10-31].
  • Reklama