Sendai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sendai (jap. 仙台市 Sendai-shi) – stolica prefektury Miyagi w Japonii i największe miasto regionu Tōhoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu). Ma powierzchnię 786,35 km . W 2020 r. mieszkało w nim 1 097 196 osób, w 523 620 gospodarstwach domowych (w 2010 r. 1 045 903 osoby, w 464 857 gospodarstwach domowych). Miasto jest jednym z miast oznaczonych rządowym rozporządzeniem. Zostało założone w 1600 przez daimyō Masamune Date i jest znane jako „Miasto Drzew” (杜の都 - Mori no Miyako, dosł.: „Leśna Stolica”).

Nakano (jap. 中野市 Nakano-shi) – miasto w środkowej części wyspy Honsiu w Japonii w prefekturze Nagano. Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.

Historia[ | edytuj kod]

Chociaż okolice Sendai były zamieszkane już przed 20 000 lat, historia Sendai jako miasta rozpoczęła się w 1600, gdy zostało ono założone przez daimyō Masamune Date.

Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Kushiro (jap. 釧路市, Kushiro-shi) – miasto w Japonii, w podprefekturze Kushiro, na wyspie Hokkaido, nad Oceanem Spokojnym. Miasto liczy 20 664 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 254,12 km² (dane z 30.09.2012 r.).

Date nie był zadowolony ze swojej poprzedniej siedziby, Iwadeyamy, która była położona w północnej części jego ziem i trudno dostępna z Edo (obecnie Tokio). Sendai miało idealną lokalizację, w centrum jego nowo określonego terytorium, przy głównej drodze do Edo i w pobliżu morza. Ieyasu Tokugawa udzielił Masamune Date zezwolenia na budowę nowego zamku w Aobayama w Sendai po bitwie pod Sekigaharą. Aobayama była lokalizacją zamku używanego przez poprzedniego władcę obszaru Sendai.

Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

W tym okresie nazwę Sendai zapisywano jako 千代 (dosłowne znaczenie to „tysiąc pokoleń”), z powodu świątyni w Aobayama, w której znajdowały się posągi „tysiąca buddów”. Masamune zmienił kanji na 仙臺, które później przekształciły się w 仙台 (dosłownie „pustelnik na platformie”). Kanji zostały zaczerpnięte z chińskiego poematu wychwalającego pałac stworzony przez Han Wendi (漢文帝, 202–157 p.n.e.), cesarza chińskiej dynastii Han (imię własne Liú Héng, 劉恆), przez porównanie go z mitycznym pałacem w górach Kunlun. Podobno Masamune wybrał te kanji, aby zamek prosperował tak długo, jak góra zamieszkana przez nieśmiertelnego pustelnika. Masamune rozkazał rozpoczęcie budowy zamku Sendai w grudniu 1600, a budowę miasta Sendai w 1601. Siatka prostopadłych ulic w centrum współczesnego Sendai jest oparta na jego planach.

Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Fenghuang (chiń. 鳳凰, pinyin: Fènghuáng; jap.: 鳳凰 hōō; kor.: 봉황 bonghwang; wiet.: Phượng Hoàng); w języku polskim: Chiński feniks.
Sendai
Centrum miasta

Sendai zostało zarejestrowane jako miasto 1 kwietnia 1889, w wyniku likwidacji hanów. W momencie rejestracji obszar miasta wynosił 17,45 km², a liczba mieszkańców wynosiła 86 tysięcy. Jednakże miasto znacznie powiększyło się poprzez siedem przyłączeń w latach 1928–1988. Sendai zostało miastem oznaczonym rządowym rozporządzeniem 1 kwietnia 1989. W 1999 liczba mieszkańców przekroczyła milion.

Yuzuru Hanyū (jap. 羽生結弦, Hanyū Yuzuru, ur. 7 grudnia 1994 w Sendai) – japoński łyżwiarz figurowy, startujący w kategorii solistów. Jest dwukrotnym mistrzem swojego kraju wśród juniorów oraz mistrzem Japonii wśród seniorów z 2013 roku. W sezonie 2009-2010 został mistrzem świata juniorów. Jego największymi jak dotąd osiągnięciami na międzynarodowych zawodach rangi seniorskiej jest brązowy medalMistrzostw Świata 2012 roku z Nicei. Dwukrotnie wywalczył srebrny medal Mistrzostw Czterech Kontynentów - w roku 2011 oraz 2013. W 2013 roku zdobył również srebrny medal w finale prestiżowego cyklu Grand Prix.Zaō (jap. 蔵王連峰, Zaō Renpō) – wulkaniczny masyw górski, krótki łańcuch w Japonii, biegnący na granicy dwóch prefektur: Yamagata i Miyagi. Najwyższy szczyt masywu nazywa się Kumano (1 841 m).

Sendai stało się znane jako „Miasto Drzew” (杜の都 Mori no Miyako) co najmniej przed II wojną światową. Stało się tak, ponieważ han Sendai zachęcał mieszkańców do sadzenia drzew przy domach. W efekcie wiele domów i chramów w centrum Sendai posiada „przydomowe lasy” (屋敷林 yashiki-rin), które były używane jako źródło drewna i innych materiałów. Naloty w czasie II wojny światowej zniszczyły wiele zieleni, wiele też stracono w okresie powojennej odbudowy i rozwoju. Sendai nadal jest znane jako Miasto Drzew, ale zawdzięcza to głównie dużym wysiłkom podejmowanym w celu przywrócenia zieleni na terenie miasta.

Taketa (jap. 竹田市, Taketa-shi) – miasto położone w Japonii, w prefekturze Ōita, w północno-wschodniej części wyspy Kiusiu.Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.

Geografia[ | edytuj kod]

Most Atago nad rzeką Hirose

Sendai jest położone na 38°16'05" szerokości północnej i 140°52'11" długości wschodniej. Powierzchnia miasta wynosi 788,09 km² i rozciąga się od Pacyfiku do gór Ōu, które stanowią odpowiednio wschodnią i zachodnią granicę prefektury Miyagi. W rezultacie, geografia miasta jest dość zróżnicowana. Wschodnie Sendai jest położone na równinie, centrum miasta jest pagórkowate, a części zachodnie - górzyste. Najwyższym punktem miasta jest wulkan Funagata, o wysokości 1 500 m nad poziomem morza.

Japan Basketball League (jap. 日本バスケットボールリーグ, Nippon basukettobōru rīgu) - japońska profesjonalna liga koszykówki utworzona w 2007 roku. Rywalizuje w niej 8 japońskich drużyn. Pierwszy mecz miał miejsce 11 października 2007 roku. Jej poprzedniczką była liga Basketball Japan League (jap. バスケットボール日本リーグ, Basukettobōru nippon rīgu),która istniała w latach 1967 - 2007.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W obrębie Sendai znajduje się odcinek rzeki Hirose o długości 45 km. Jest ona dobrze znanym symbolem Sendai, szczególnie dzięki temu, że pojawia się w tekście Aoba-jō koi-uta (青葉城恋唄; dosłownie: Pieśń miłosna z zamku Aoba), popularnej piosenki śpiewanej przez Muneyuki Satō. Zamek Sendai został zbudowany blisko rzeki, którą zamierzano wykorzystać jako fosę. Rzeka często wylewała, aż do lat pięćdziesiątych XX w. Dopiero zapory i śluzy zbudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych sprawiły, że powodzie są już rzadkością. Rzeka jest obecnie znana z czystej wody i naturalnego piękna. Została wybrana przez Japońską Agencję Środowiska Naturalnego (Japan's Environment Agency) jako jedna ze 100 Wielkich Wód Japonii.

Prefektura Miyagi (jap. 宮城県, Miyagi-ken) - prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Sendai.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

Większość gór wokół Sendai to uśpione wulkany. Najsłynniejszym z nich jest Zaō. W mieście jest wiele gorących źródeł. U brzegów prefektury Miyagi i całego regionu Tōhoku występują trzęsienia, także dna morskiego, co powoduje fale tsunami. Tak stało się w dniu 16 sierpnia 2005 oraz 11 marca 2011 w czasie wielkiego trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu.

Tsunenaga Hasekura (jap. 支倉 常長 Hasekura Tsunenaga, ur. w 1571, zm. 7 sierpnia 1622) – japoński samuraj, wysłannik Japonii do papieża Pawła V, pierwszy japoński ambasador w Europie. Przed zmianą imienia nazywał się Nagatsune Roku’uemon (jap. 六右衛門長経 Roku’uemon Nagatsune). Jego chrześcijańskie imię brzmi Don Felipe Francisco Hasekura. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Warto wiedzieć że... beta

Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.
Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.
Region Tōhoku (jap. 東北地方, Tōhoku-chihō) – jedna z geograficznych krain Japonii. Region Tōhoku (tōhoku po japońsku znaczy północno-wschodni) znajduje się w północno-wschodniej części największej wyspy Japonii, Honsiu.
Autostrada Tōhoku (jap. 東北自動車道, Tōhoku Jidōsha-dō) – najdłuższa autostrada w Japonii o łącznej długości 679,5 km przebiegająca od Kawaguchi do Aomori przez Tochigi, Fukushimę, Kuriharę, Hachimantai, Kazuno i Kosakę.
J. League (jap. 日本プロサッカーリーグ, Nippon Puro Sakkā Rīgu, lub w skróconej formie: J-Rīgu) – japońska profesjonalna liga piłki nożnej składająca się z dwóch dywizji. Pierwsze rozgrywki odbyły się w 1993, choć pomysł ten został już wysunięty w roku 1991, a pierwszym mistrzem została drużyna Verdy Kawasaki (obecnie Tokyo Verdy). Jest to najszybciej rozwijająca się profesjonalna liga na kontynencie azjatyckim.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Port lotniczy Sendai (jap. 仙台空港, Sendai Kūkō) - międzynarodowy port lotniczy położony 20 km na południe od centrum Sendai, na wyspie Honsiu, w Japonii. W 2005 obsłużył 3 244 492 pasażerów.

Reklama