• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Send in the Clowns

  Przeczytaj także...
  Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.
  Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

  Send in the Clowns – utwór muzyczny skomponowany przez Stephena Sondheima do musicalu A Little Night Music z 1973 roku.

  Geneza utworu[ | edytuj kod]

  Utwór wykonywany jest w drugim akcie musicalu przez bohaterkę Desirée. Wspomina ona swoje dotychczasowe życie i wszystkie rozczarowania, jakich doświadczyła, m.in. romans z mężczyzną o imieniu Fredrik. Po latach, dowiedziawszy się o jego nieszczęśliwym małżeństwie, Desirée proponuje mu ślub. Fredrik jednak odmawia, uzasadniając to oddaniem dla swojej żony. Wówczas Desirée wykonuje utwór.

  Shirley Bassey, właściwie Dama Shirley Veronica Bassey DBE (ur. 8 stycznia 1937 w Cardiff) – walijska piosenkarka, znana głównie z wykonania piosenek tytułowych do filmów o Jamesie Bondzie: Goldfinger (1964), Diamenty są wieczne (1971) oraz Moonraker (1979).Judy Collins (właśc. Judith Marjorie Collins, ur. 1 maja 1939 w Seattle) – amerykańska piosenkarka folkowa i autorka tekstów, ambasador dobrej woli UNICEF.

  „Send in the Clowns” jest utworem utrzymanym w konwencji ballady, opartym na złożonym metrum trzyczęściowym. Sondheim napisał go specjalnie dla Glynis Johns, oryginalnie wcielającej się w rolę Desirée, w ciągu dwóch dni, podczas gdy próby do spektaklu już trwały.

  Piosenka nie od razu stała się przebojem. W 1975 roku Judy Collins nagrała jej własną wersję na album Judith, która dotarła ostatecznie do 19. miejsca amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Wcześniej, w 1973 roku, „Send in the Clowns” nagrał także Frank Sinatra, a później także Shirley Bassey (1975), Grace Jones (1977) i Elaine Paige (1983).

  Glynis Johns (ur. 5 października 1923 w Pretorii) - brytyjska aktorka, tancerka, piosenkarka i pianistka. W 1961 była nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Przybysze o zmierzchu (1960; reż. Fred Zinnemann).Grace Jones, właściwie Grace Mendoza (ur. 19 maja 1948 w Spanish Town na Jamajce) – amerykańska piosenkarka i aktorka, była modelka; ikona światowej popkultury lat 70. i 80., kojarzona z oryginalnym stylem i wyrafinowanym smakiem, symbol nocnego życia Nowego Jorku.

  W roku 1985 utwór nagrała Barbra Streisand, i umieściła na swojej płycie The Broadway Album. Specjalnie dla niej, Stephen Sondheim napisał dodatkową zwrotkę utworu. „Send in the Clowns” zostało wydane jako drugi singel promujący The Broadway Album, i stało się częstą pozycją koncertowego repertuaru Streisand.

  Metrum – obowiązujący w utworze muzycznym schemat, który określa wartość trwania nut, a także układ akcentów w obrębie taktu.Francis Albert Sinatra (ur. 12 grudnia 1915 w Hoboken, zm. 14 maja 1998 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Judy Collins (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-09-12].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.723 sek.