• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Senatorowie IX kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jarosław Duda (ur. 29 kwietnia 1964 we Wrocławiu) – polski polityk i socjolog, samorządowiec, poseł na Sejm IV i V kadencji, senator VII i VIII kadencji, wiceminister pracy.Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Senatorowie IX kadencji[ | edytuj kod]

  Kolorem szarym wyróżniono senatorów, których mandat wygasł w czasie trwania kadencji izby.

  Senatorowie wybrani 25 października 2015[ | edytuj kod]

  Senator wybrana w wyborach uzupełniających[ | edytuj kod]

  Senatorowie, których mandat wygasł w trakcie kadencji (5 senatorów)[ | edytuj kod]

  Przynależność klubowa[ | edytuj kod]

  Stan na koniec kadencji[ | edytuj kod]

       Prawo i Sprawiedliwość

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Waldemar Jan Sługocki (ur. 9 września 1971 w Sulechowie) – polski politolog, urzędnik państwowy i samorządowy, w latach 2010–2011 wiceminister rozwoju regionalnego, poseł na Sejm VII kadencji.

       Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska

       Polskie Stronnictwo LudoweKoalicja Polska

       Senatorowie niezrzeszeni

       Wakat

  Senatorowie IX kadencji zrzeszeni byli w następujących klubach i kołach:

 • Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość – 61 senatorów,
 • Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska – Grupa Senatorów PO – 26 senatorów, przewodniczący Bogdan Klich
 • Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo LudoweKoalicja Polska – 1 senator.
 • Ponadto ośmioro senatorów było niezrzeszonych, a cztery mandaty pozostały nieobsadzone.

  Adam Jerzy Bielan (ur. 12 września 1974 w Gdańsku) – polski polityk, poseł na Sejm III i IV kadencji, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (2007–2009).Barbara Borys-Damięcka (ur. 2 listopada 1937 w Warszawie) – polska reżyser teatralny i telewizyjny, senator VII i VIII kadencji.

  Od 12 listopada 2015 (dnia pierwszego posiedzenia) do 14 czerwca 2016 istniało w Senacie IX kadencji także Koło Senatorów Niezależnych.

  Zmiany liczebności klubów i kół w czasie kadencji[ | edytuj kod]

  Przewodniczący komisji[ | edytuj kod]

  3 senatorów pełniło te same funkcje w Senacie VIII kadencji: Jerzy Chróścikowski, Michał Seweryński i Kazimierz Wiatr; Piotr Zientarski był wcześniej przewodniczącym Komisji Ustawodawczej.

  Piotr Zientarski (ur. 16 kwietnia 1952 w Szczecinku) – polski polityk, prawnik, adwokat, senator VI, VII i VIII kadencji. Syn Andrzeja Zientarskiego.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku odbyły się 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 52 eurodeputowanych. Były to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojewoda (łac. comes palatinus) – organ administracji państwowej w Polsce, a w przeszłości także w innych krajach słowiańskich i bałkańskich: w Czechach, Rosji, Bułgarii, Mołdawii i Siedmiogrodzie.
  Platforma Obywatelska (PO) – polska partia polityczna, założona (początkowo jako stowarzyszenie) 24 stycznia 2001 (jako partia pod nazwą "Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej" zarejestrowana 5 marca 2002). Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS i Donald Tusk z Unii Wolności. Skupia osoby o różnych poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i konserwatywno-liberalnych, centroprawicowych i centrowych. Należy do Europejskiej Partii Ludowej. Od 2007 Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w Sejmie oraz Senacie i wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy koalicję rządową, która jest zapleczem parlamentarnym rządu Donalda Tuska.
  Senat VIII kadencji – skład Senatu VIII kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 9 października 2011.
  Senat IX kadencji – skład Senatu IX kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 25 października 2015.
  Wiesław Kilian (ur. 25 lipca 1952 w Ząbkowicach Śląskich) – polski polityk, pracownik samorządowy, poseł na Sejm V i VI kadencji, senator VIII kadencji.
  Marszałek senior – w polskim parlamencie jeden z najstarszych wiekiem posłów na Sejm oraz najstarszy wiekiem senator, powołany przez Prezydenta do otwarcia obrad izby nowej kadencji i prowadzenia obrad do czasu wybrania marszałka Sejmu i marszałka Senatu.
  Łukasz Mikołajczyk (ur. 12 sierpnia 1977 w Ostrowie Wielkopolskim) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, senator IX kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.